• Rozpoczęcie roku szkolnego 2020-2021

          • 1 września rozpoczęliśmy nowy, inny niż wszystkie dotychczas, rok szkolny. W wypełnionych od kilku miesięcy głuchą ciszą szkolnych korytarzach ponownie rozległ się dziecięcy gwar, ale zabrakło tradycyjnej akademii inaugurującej kolejny rok szkolny. Trwająca pandemia wymusiła konieczność zorganizowania nauczania w sposób zapewniający bezpieczeństwo uczniom i pracownikom szkoły, co dla nich samych oznacza funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, zdeterminowanej przez ścisły reżim sanitarny.  Uczniowie podczas spotkań klasowych z wychowawcami  zostali zapoznani z obowiązującymi  procedurami, zasadami bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, podzielili się także wakacyjnymi wrażeniami. Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego to także jubileusz czterdziestolecia  pracy zawodowej pana Jacka Fryczyńskiego, który z rąk dyrektor szkoły Marioli Strzelczyk odebrał gratulacje i symboliczny bukiet kwiatów. Po dzisiejszym, pełnym emocji dniu, przystępujemy do tradycyjnej, stacjonarnej formy nauczania żywiąc nadzieję, że odmieniany od długiego czasu  przez wszystkie przypadki koronawirus nie zmieni ponownie naszych planów.

            Agnieszka Piotrowska

          • Sprzątanie Świata

          • 18 września 2020 roku uczniowie klasy pierwszej wzięli  udział w 27 akcji  SPRZĄTANIA ŚWIATA, która odbywała się w dniach 18-20.09 pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Działania uczniów poprzedzone były pogadanką o konieczności segregowania śmieci i dbania o środowisko, w którym przebywamy. Uczniowie poznali  oznaczenia i  kolory pojemników do segregacji śmieci oraz zapoznali się z jej zasadami. Potem wyposażeni w rękawice ochronne oczyszczali ze śmieci najbliższą okolicę - zbierali śmieci do plastikowych worków, które po zapełnieniu zabezpieczono w wyznaczonym miejscu. Akcja zakończyliśmy  podsumowaniem, że  Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. 

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Powitanie Pani Jesieni w klasie 1

          • W dniach 6-7 października 2020 roku odbyło się w klasie pierwszej ŚWIĘTO JESIENI. Najpierw byliśmy na wycieczce, podczas której uczniowie obserwowali przyrodę, zbierali liście, kasztany i żołędzie. Rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczniowie przynieśli do klasy dary jesieni, które oglądaliśmy, nazywaliśmy i umieściliśmy w kąciku przyrodniczym.  Potem wykonywali ludziki z kasztanów i żołędzi, jesienne drzewa z kolorowymi liśćmi, korale z jarzębiny i liście techniką frotażu. Wspólnie wykonaliśmy plakat przedstawiający panią JESIEŃ. Były także różnorodne zabawy, zadania i zagadki o tematyce jesiennej przygotowane przez wychowawczynię. Wszyscy wspaniale się bawili! Myślimy, że ciekawie i twórczo powitaliśmy Panią Jesień.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Sprzątanie Świata w klasie II 

          • „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jak co roku jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W klasach I-III jak co roku przyłączyliśmy się do akcji Sprzątania Świata. Klasy sprzątały teren w najbliższym otoczeniu. W klasie II zorganizowano warsztaty na temat segregacji odpadów pn. Segregujemy sprzątamy- zmieniamy świat. Uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w  lekcji na temat;  „Ziemia nasza planeta- chrońmy ją” I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie  różniła od poprzednich edycji z powodu pandemii COVID-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom. Nie mamy innego. To my musimy o niego zadbać!

            Łucja Koncicka

          • Święto jesieni w klasie III

          • 02 października 2020roku  klasa III zorganizowała w klasie Święto Jesieni. Z przyjemnością spotkaliśmy się by wspólnie powitać kolejną porę roku jesień. Uczniowie przynieśli do klasy różne dary jesieni, z których wykonywaliśmy  postacie jesiennej pory roku. Poznaliśmy dary jesieni, porządkowaliśmy je, przeliczaliśmy zbiory, odgadywaliśmy  zagadki, wykonaliśmy jesienny plakat, nie zabrakło również zabaw ruchowych, przy których wszyscy świetnie się bawiliśmy. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej. Na koniec degustowaliśmy najsmaczniejszy dar jesieni….jabłka.

            Anna Michalska

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października 1773 roku sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej dzięki czemu, po raz pierwszy w dziejach Rzeczypospolitej, stworzono jednolity system kształcenia na trzech poziomach. Od 247 lat w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej upamiętniający to ważne dla oświaty wydarzenie. W tym roku szkolnym uroczystość miała inny niż zazwyczaj charakter. W trosce o bezpieczeństwo uczniów nie odbyła się tradycyjna, uroczysta akademia. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w kameralnych, klasowych gronach na platformie internetowej wykorzystywanej w naszej szkole do prowadzenia zajęć zdalnych. Podczas spotkań zaprezentowali przygotowane przez siebie autorskie wiersze i inne życzenia - niespodzianki dla nauczycieli. W dniu poprzedzającym Dzień Edukacji Narodowej dyrektor szkoły Mariola Strzelczyk podziękowała wszystkim za  dotychczasową pracę oraz wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły, które w tym roku otrzymały panie Łucja Koncicka, Katarzyna Badzińska, Agnieszka Piotrowska, Anna Michalska, Katarzyna Szczęsna, Sylwia Kaliszewska,  Iwona Krupa, Małgorzata Januszewska, Lucyna Sochacka, Iwona Trzaska, Mieczysława Subczak oraz panowie Wojciech Hermaszewski i Dariusz Świder. Nagrodę Wójta odebrały panie Dorota Laskowska i Anna Gółkowska. Słodki poczęstunek, zorganizowany w niewielkim gronie, umilił pracownikom szkoły ten uroczysty dzień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym najważniejsze święto polskiej oświaty będziemy mogli upamiętnić w tradycyjnej formie, a tegoroczny reżim sanitarny pozostanie już tylko wspomnieniem.

            Agnieszka Piotrowska

          • Pasowanie na ucznia klasy I

          • 16 października 2020 roku odbyło się uroczyste PASOWANIE uczniów klasy 1 na uczniów Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim. Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni p. Beaty Łęckiej – Trzaski. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała w klasie  uroczysta atmosfera, wszystkie dzieci były ubrane w  stroje galowe. Niestety, z powodu panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej uroczystość w tym roku  odbyła się bez udziału rodziców, z zachowaniem odpowiednich procedur. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania, potem p. dyrektor Mariola Strzelczyk pasowała każdego ucznia  wielkim ołówkiem. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków przygotowanych przez rodziców.  Ta  ważna chwila na długo pozostanie w ich pamięci. Uczniowie na pewno będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Beata Łęcka_Trzaska

          • Jesienne inspiracje w klasie II

          • „Jesień to piękna pora roku. W ten cudowny czas liście tańczą na wietrze, a wiatr  rozwiewa chmury na niebie kołysząc równocześnie drzewa. Liście szybując  w powietrzu upiększają świat, który płonie barwami jesieni. Ta przepiękna pora roku, która maluje park, las i pole. Przychodzi do nas we wrześniu i trwać będzie do grudnia”- to fragment opisu jesieni uczennicy klasy II, a także jedne z zajęć na których zajmowaliśmy się tematem jesieni. Z uwagi na pandemię Coronavirusa w  tym roku inaczej niż zawsze witaliśmy jesień. W szkolnym ogrodzie zostały zorganizowane zajęcia przyrodnicze podczas których obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie i odpowiadaliśmy na pytanie: dlaczego liście zmieniają kolor ? W klasie prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze, poznaliśmy budowę liścia oraz wygląd pająka. Zebrane materiały wykorzystaliśmy podczas zajęć plastycznych wykonując w grupach portrety jesieni. Zbiory z ogrodów zainspirowały uczniów do wykonania warzywnych kukiełek. Na podsumowanie tygodnia jesieni dzieci pisały wiersze o tej ciekawej porze roku.  

                                                                                               Łucja Koncicka

          • Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. 11 listopada 2020 roku przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Co to za święto? Dlaczego obchodzimy je 11 listopada? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania w prezentacji o Święcie Niepodległości 11 listopada.

            https://view.genial.ly/5fa830caa99c440cf98c6d2f/presentation-untitled-genially

            Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada były odmienne od tych z lat ubiegłych. Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. 11 listopada na wielu domach oraz w oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uczniowie naszej szkoły uczcili Święto Niepodległości właśnie poprzez wywieszenie naszej flagi narodowej na swoich posesjach, domach, balkonach, czy tez po prostu z okna mieszkania - z zachowaniem szacunku dla naszego narodowego symbolu. Uroczystym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole towarzyszyło także odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów na lekcjach on line 10 listopada o godzinie 11.11.

            Katarzyna Badzińska

          • Lekcja patriotyzmu w klasie II

          • 11 listopada - lekcja patriotyzmu w klasie II - Wychowanie patriotyczne służy budowaniu tożsamości narodowej oraz uczy przywiązania do historii i tradycji. Dlatego tak ważnym jest, aby od najmłodszych lat w otoczeniu dzieci pojawiały się symbole i barwy narodowe. W 1918 roku Polska odzyskała  niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Kierując się tym wydarzeniem w klasie II zorganizowano lekcję poświęconą obchodom  tego święta. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótką cześć artystyczną podczas której w wierszach i piosenkach przedstawili  najważniejsze elementy z historii  Polski do odzyskania niepodległości. Na lekcjach plastyki i techniki  uczniowie wykonywali prace przedstawiające symbole narodowe. Na matematyce gościły zadania o treści patriotycznej. Blok zadań oprócz przyjemności i satysfakcji uczniów z wykonywanych zadań wniósł wiele ciekawostek edukacyjnych. 

                                           Łucja Koncicka

          • Żeby Polska była Polską...

          • „Żeby Polska była Polską” pod takim hasłem dnia 6 listopada 2020 roku uczniowie klasy trzeciej z uwagi na pandemię Coronavirusa w tym roku inaczej nią zwykle uczcili  rocznicę  Niepodległości Polski. Uczniowie  w programie muzyczno-poetyckim przypomnieli czasy, kiedy to przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni patriotyczne  i wiersze. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiliśmy losy naszej Ojczyzny. Zwieńczeniem tej uroczystej lekcji było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

            Anna Michalska

          • Hokus- Pokus, czary mary...

          • „Hokus-Pokus, czary-mary niech się spełnią andrzejkowe dary” - W tym roku szkolnym wróżby andrzejkowe w klasie II zmieniły  się wraz z cywilizacją. Zamiast tradycyjnego lania wosku używania kart do wróżenia, kości, serduszek czy kubeczków, wykorzystaliśmy programy multimedialne. Stworzyliśmy prezentację medialną z quizami, a także  koło fortuny czy ruletkę, aby zakręcić wirtualnie. Wróżby medialne wywołały wiele wrażeń i emocji wśród dzieci. Mamy nadzieję, że chociaż niektóre się spełnią.

            Łucja Koncicka

        • Andrzejkowe czary...

        • Tego roku ze względu na sytuację jaka panuje w kraju Andrzejki w klasie III odbyły się w nie co innej odsłonie. Zamiast tradycyjnych obchodów tego dnia  wykorzystaliśmy programy multimedialne. Wszyscy bawiliśmy podczas rozwiązywania rebusów i  quizów. Wróżby medialne wywołały wiele wrażeń i emocji wśród dzieci. Mamy nadzieję, że chociaż niektóre się spełnią.

          Anna Michalska

          • List do Świętego Mikołaja ...

          • Miło mi  poinformować , że uczennica klasy III  Monika Lesińska została laureatką Wojewódzkiego konkursu List do Świętego Mikołaja. List na konkurs pisała 17.11. 2020 roku . Gratuluję Monisi i życzę dalszych sukcesów!

            Rozstrzygnięcie I Wojewódzkiego Konkursu ,, List do św. Mikołaja” dla uczniów z klas 3

            Organizator Konkursu – SP 48 w Gdańsku

            4 grudnia 2020r. tuż przed mikołajkami, jury przystąpiło do wielkiego czytania przepięknych listów do św. Mikołaja, które w ogromnych ilościach pojawiły się w naszej szkole.

            Autorami tych listów były oczywiście dzieci, które zachwyciły organizatorów konkursu zarówno treścią listu, jak i znajomością budowy tej formy wypowiedzi pisemnej oraz cudownymi świątecznymi i mikołajkowymi zdobieniami.

            Po wielu godzinach wzruszającej lektury, jury musiało podjąć bardzo trudną decyzję i wyłonić laureatów.

            Oto oni:

            Monika Lesińska - SP Nebrowo Wielkie

            Laureatom konkursu oraz wszystkim pozostałym dzieciom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy, aby wszystkie prośby skierowane do św. Mikołaja zostały spełnione.

             

          • Spotkanie z Mikołajem w klasie pierwszej 

          • W tym roku Mikołajki obchodziliśmy w nietypowy sposób. Nie mogliśmy się razem spotkać w szkole, dlatego  4 grudnia 2020 roku rozmawialiśmy o tradycjach mikołajkowych na lekcjach online. Potem dzieci rysowały listy do Mikołaja słuchając piosenek o świętym, który przynosi dzieciom prezenty. Następnie wykonały figurkę Mikołajka – wycinały szablon, kolorowały go i sklejały. Swoimi pracami pochwaliły się, pokazując Mikołaje w kamerkach. W tym roku 6 grudnia wypadł w niedzielę, więc wychowawczyni „zamieniła” się w świętego Mikołaja i zawiozła upominki dla każdego Pierwszaka. Dzieci otrzymały kalendarze adwentowe i małe paczuszki.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Mikołaju, Mikołaju...


          • 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Tego roku również uczciliśmy ten dzień , ale trochę w innej formie. Każdy uczeń klasy III zrobił zdjęcie z prezentami jakie otrzymał od Mikołaja .

            Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje

            Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???

            O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

            Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…

             I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci w swoich domach doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja.

            - To był fajny, ciekawy dzień… Lubimy mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!

            Anna Michalska

          • Słuchowisko pt. "Muzykanci z Bremy" przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne

      • Dzień Babci i Dziadka

        Dzien_Babci_i_Dziadka....mp4

          Dzien_Babci_i_Dziadka.avi - plik do pobrania

          • Dzień Babci i Dziadka w klasie pierwszej

          • Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen uśmiechów i radości. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie mogliśmy zaprosić naszych dziadków na uroczystą akademię w szkole, dlatego przygotowaliśmy program artystyczny, który został nagrany i  do nich przesłany. Podczas lekcji dzieci wykonywały piękne laurki, upominki – kubeczki z zimową herbatką oraz rysowały portrety swoich babć i dziadków. Każdy w uczniów włożył wiele serca w swoje prace. W piątek, po skończonych lekcjach dzieci zabrały laurki i upominki, które po powrocie do domów wręczyły wraz z życzeniami swoim kochanym dziadkom.

            Beata Łęcka-Trzaska

          •           Dzień Babci i Dziadka

          • Tak wiele zawdzięczamy naszym babciom i dziadkom, dlatego ich święto uczciliśmy w szczególny sposób!

            „Jak to dawniej było każdy z was pamięta, bo cząstka historii w rodzinie zamknięta. Babcia ciasto piecze, wesoło zagada o rodzinnych dziejach wnukom opowiada. A kochany dziadek w bujanym fotelu pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu. Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da. Dziś wam dziękujemy nasi przyjaciele Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele.”

            Anna Michalska

            Dzien_Babci_i_Dziadka_w_klasie_III(1).avi - plik do pobrania

             

             

          •      Spotkanie z Policjantami

          • W dniu 28 stycznia 2021 roku odbyło się spotkanie klasy 1 z policjantami. Uczniowie rozmawiali o bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych. Policjanci przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających na nich w trakcie zimowego wypoczynku. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli również o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz organizowania kuligów na jezdni. Udzielili wskazówek jak bezpiecznie poruszać się na drodze w czasie zimy. Przypomnieli także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Mundurowi omówili także, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych. Na zakończenie spotkania wszystkie pierwszaki otrzymały kamizelki odblaskowe. Zachęcili także najmłodszych uczniów  do udziału w konkursie plastycznym na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS pn.”Śnieżny dekalog”.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Karnawał 2021 w klasie I

          • Karnawał to czas zimowych zabaw i balów maskowych, rozpoczynający się w Trzech Króli i trwający do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to  wspaniała okazja do zabaw dla dzieci. Ogromną radość sprawia im wcielanie się w różne postaci z bajek, czy filmów dla dzieci. W tym roku z powodu pandemii nie mogły odbyć się coroczne bale karnawałowe, na których bawiliśmy się wspólnie przy skocznej muzyce, dlatego wychowawcy przygotowali zabawy i niespodzianki dla swoich wychowanków. W klasie 1 karnawałowy dzień obchodziliśmy 4 lutego 2021 roku. Najpierw dzieci obejrzały film edukacyjny, podczas którego mogły zobaczyć, skąd  Karnawał się wywodzi oraz jak jest obchodzony w Polsce i na świecie. Potem uczniowie wylosowali różne zadania, które musieli samodzielnie wykonać. Liczyła się kreatywność i logiczne myślenie. Kolejnym zadaniem było wykonanie masek karnawałowych. Dzieci otrzymały szablony, które ozdobiały według własnego pomysłu. Na zakończenie tego kolorowego dnia wychowawczyni wręczyła dzieciom nagrody za najładniejszy strój karnawałowy. Każdy mógł wykonać strój z rodzicami i przesłać zdjęcie. W tym roku królową karnawału została Oliwka Jarosz przebrana za Hawajkę, a tytuł króla otrzymał Paweł Płoszaj za strój robota. Wszystkie dzieci otrzymały upominki (dziękujemy p. Justynie Jarosz za ich zakup) oraz dyplomy i nagrody przygotowane przez wychowawcę klasy.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 9  lutego 2021 roku obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy Razem!”. Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem  takiego dnia jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

            W tym dniu uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w warsztatach online dla klas 1-3 „Bezpieczni w sieci”. Podczas zajęć poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Stworzyli również rysunki związane z tematyką pożytecznego spędzania wolnego czasu.

            Zapamiętaj Zasady Bezpieczeństwa!!!

            • Chroń swoją prywatność!  Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
            • Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
            • Mów, jeśli coś jest nie tak! W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
            • Nie ufaj osobom poznanym w sieci!  Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
            • Szanuj innych w sieci!  Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
            • Korzystaj z umiarem z Internetu! Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

            Beata Łęcka-Trzaska

          •        Karnawał w klasie II

          • Jest karnawał.

            W karnawale wszyscy urządzają bale.

            To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara!

            Niech się bawią duzi, mali

            Zgromadzeni na tej sali.

            (Autor: Edyta Kowalska)

            Obecnie mamy okres  karnawału . Uczniowie klasy III  26 lutego  troszkę świętowali. Był to dzień  inny  od  ubiegłych lat   .Wtorkowy  karnawał rozpoczęliśmy od małego zadania logicznego, aby nieco się obudzić. Później podziwialiśmy stroje wszystkich przybyłych postaci, a każda z nich opowiadała nieco o sobie. Następnie udaliśmy się do ławek, aby przy użyciu różnych ozdób, piór, brokatu, klejów, nożyczek i kolorowych papierów, stworzyć piękne, karnawałowe maski. Przy akompaniamencie polskich utworów muzycznych. Na sam koniec zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć i tak oto zakończyliśmy te karnawałowe zajęcia.

            Anna Michalska

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Tegoroczny bal karnawałowy w związku z obostrzeniami sanitarnymi miał nieco inną formę niż w poprzednich latach. Każda klasa organizowała go w swojej sali. Klasa II obchodziła ten dzień 11 lutego. W tym dniu nie zabrakło  konkursów i  zabaw. W klasie II jak na każdym prawdziwym balu królowały niesamowite stroje, które dzieci prezentowały w czasie pardy. W swoich maskach pozowały do  zdjęć w foto budce. Wiele entuzjazmu wśród dzieci wywołały zabawy z chustą animacyjną i konkursy z balonami. Z utęsknieniem czekamy na prawdziwy bal z kolegami i koleżankami z innych klas.

            Łucja Koncicka

             

          • Ptasia gospoda...

          • 9  lutego 2021 roku obchodzimy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

            W ramach tegorocznych obchodów DBI  w klasach najmłodszych odbyły się warsztaty dla dzieci poprzedzone ciekawą interaktywną prezentacją.

            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

            Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).  Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

            A.Gółkowska, Ł. Koncicka

          • My się zimy nie boimy!

          • Ptasia gospoda- projekt matematyczno- przyrodniczy w klasie II

            W klasie 2 przez okres 2 tygodni  w miesiącu lutym realizowano projekt matematyczno- przyrodniczy pn. Ptasia gospoda Głównym celem projektu było rozbudzenie zainteresowań matematycznych i przyrodniczych uczniów związanych z obserwacją ptaków karmniku, analizą matematyczną dotyczącą przeliczania, porównywania liczb i rozwiązywania problemów matematycznych. Realizacje projektu zaczęliśmy od obserwacji ptaków w wcześniej wykonanym karmniku. Zostały one zapisane w karcie obserwacji. Informacje pozwoliły dzieciom zgromadzić dane do obliczeń matematycznych i innych analiz. Ciekawym zadaniem w projekcie było poznanie budowy ptaka ze zwróceniem uwagi na pióra ptaków, rozpoznawanie ich oraz przygotowanie informacji na ich temat. Zdobyte wiadomości zainspirowały dzieci do wykonania ciekawych prac plastycznych.

            Łucja Koncicka

          • Przygody Kota Ciepłosława

          • My się zimy nie boimy! W  roku szkolnym 2020/2021 zima cudownie nas zaskoczyła. Największe mrozy przypadły w miesiącu lutym. Temperatury spadały nocą do – 20°C .  Klasy najmłodsze mimo panującej pandemii uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych w formie stacjonarnej. Ten piękny zimowy czas wykorzystaliśmy na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz lepienie bałwanów. Nie zabrakło również bitwy na śnieżki. Dzieci nie kryły radości z panującej aury.

            Ł.Koncicka

          •             Zima w poezji...cz.1

          • Przygody Kota Ciepłosława - program edukacyjny dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. W tym roku szkolnym uczniowie klasy II i III  przystąpili do programu edukacyjnego pn. Przygody Kota Ciepłosława. Program przygotowany przez PGE Energia Ciepła. Razem  z Kotem Ciepłosławem i jego dwójką pomocników Felką Kaloryferką i Pstryczkiem Elektryczkiem  rozpoczęliśmy edukacyjną przygodę. Uczyliśmy się o cieple, dowidzieliśmy się skąd się bierze, jak je oszczędzać. Kot Ciepłosław przygotował dla nas ciekawe lekcje, warsztaty online, filmy i gry edukacyjne. Zadaniem konkursowym było przygotowanie  pracy plastycznej w formie komiksu o tematyce poruszanej w  realizowanych scenariuszach.  Bez względu na ocenę komisji udział w programie podniósł świadomość ekologiczną wśród najmłodszych i poszerzył wiedzę na temat ciepła i jego oszczędzania.

            Ł. Koncicka  A. Michalska

          •        Zima w poezji ...cz.2

          • POŻEGNANIE ZIMY W WYKONANIU KOŁA TEATRALNEGO

          • Pierwszy Dzień Wiosny w klasie II

          • POŻEGNANIE ZIMY W WYKONANIU KOŁA TEATRALNEGO

          • Pierwszy Dzień Wiosny w klasie I

          • Pierwszy dzień wiosny to okazja to pożegnania zimy i powitania wiosny. W tym dniu topi się kukłę Marzanny, a w niektórych częściach Polski dzień później obchodzi się gaik (lub maik).  Topienie marzanny – najpowszechniejszy zwyczaj z pierwszego dnia wiosny. Marzanna w mitologii słowiańskiej symbolizowała zimę i śmierć, a jej kukłę wykonywano i palono w pierwszy dzień wiosny od wieków. Współcześnie kukłę symbolizującą Marzannę robi się podobnie – ze słomy, tkanin i ozdób, na kształt kobiety. Zwyczajem jest, iż uczniowie w pierwszy dzień wiosny  uczestniczą w topieniu marzanny. W tym roku szkolnym z uwagi na pandemię coronavirusa powitanie wiosny obchodziliśmy nieco inaczej. Uczniowie w trakcie zajęć przyrodniczych szukali jej w ogrodzie szkolnym, obserwowali  zmiany w przyrodzie. W klasie założyli kącik przyrodniczy ,a w nim hodowlę rzeżuchy, cebuli oraz pierwszych kwiatków wiosennych. Sianie i sadzenie sprawiło im wielką radość. W trakcie zajęć technicznych wykonali ogródek wiosenny. Pożegnanie zimy i powitanie wiosny miało wymiar symboliczny.

            Ł. Koncicka

          • Darmowe książki dla pierwszoklasistów

          • Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego pierwszy dzień wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W tym roku przyszła ona do nas w niedzielę 21 marca, chociaż szukaliśmy jej śladów już prędzej, podczas naszych marcowych spacerów.

            "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, dzisiaj cię żegnamy, bo Wiosnę witamy!" - takim okrzykiem pierwszoklasiści pożegnali w piątek Zimę i powitali Wiosnę. Podczas zajęć dzieci wykonywały wiosenne karty pracy, portrety Pani Wiosny oraz figurki bocianów. W domu razem z rodzicami wykonały kukły symbolizujące Marzannę. Na lekcjach rozmawialiśmy również  o wiosennych kwiatach, ptakach przylatujących z ciepłych krajów i przyrodzie budzącej się do życia.  Cieszymy się, że Wiosna jest już z nami. Teraz z niecierpliwością wypatrujemy ciepłych wiosennych dni, podczas których będziemy mogli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

            Beata Łęcka-Trzaska

             

          • VII WOJEWÓDZKI KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS III

          • Ruszył kolejny etap ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany od 2017 roku przez Instytut Książki.

            W tym roku odbiorcami kampanii są dzieci, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Za sprawą Wyprawki Czytelniczej chcemy zaprosić pierwszoklasistów do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

            W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

            • „Pierwsze abecadło” - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej.
            • Broszura pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
            • Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

            Beata Łęcka_Trzaska

          • XV Powiatowy Konkurs Poetycki

          • Miło mi poinformować, że Monika Lesiński, Konrad Jarosz i Nikodem Wojda uczniowie klasy trzeciej zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego. Do tej rywalizacji przystąpiło 38 szkół z województwa pomorskiego i  228 uczniów z różnych szkół województwa. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 28 dzieci. Życzymy im powodzenia w ostatnim etapie o tytuł laureata. Gratuluję !

            Anna Michalska

          • Powiatowy Konkurs Ekologiczny

          •  „POEZJĄ RATUJEMY PLANETĘ ZIEMIĘ”

            Dnia 12 kwietnia  2021 roku w Szkole Podstawowej  w Nebrowie Wielkim rozstrzygnięto XV  Powiatowy Konkursu Poetycki „Poezją ratujemy planetę Ziemię”. Organizatorem tego konkursu jest od 15 lat Pani Anna Michalska.

                Do konkursu przystąpiło 6 szkół z powiatu kwidzyńskiego. Nadesłano 84 wiersze, z których  komisja w składzie :

            • Lucyna Groszewska 
            • Maria Tryc  - wyłoniła zwycięzców w dwóch  kategoriach wiekowych:

             KATEGORIA KLAS I I

            I miejsce

            1.Martyna Wudarczyk – SP Korzeniewo

            2.Cyprian Gburczyk  - SP Sadlinki

            II miejsce

            1.Dominik Wołk – SP Sadlinki

            2.Łucja Świetosławska  - SPOMS  Kwidzyn

            III miejsce

            1.Agata Zalech -  SPOMS  Kwidzyn

            2.Piotr Malinowski – SP Nebrowo Wielkie

            Wyróżnienie

            • Weronika Królikowska  – SP Nebrowo Wielkie
            • Lena Zbyszyńska – SO Korzeniewo

            KATEGORIA KLAS III

            I miejsce

            1.Maja Szmelter  – SPOMS  Kwidzyn

            2.Grzegorz Wesołowski – SP Licze

            II miejsce

            1.Szymon Kacprzyk – SPOMS  Kwidzyn

            2.Konrad Jarosz – SP Nebrowo Wielkie

            III miejsce

            1.Lena Nawrocka – SP Rakowiec

            2.Natalia Kozłowska – SP Korzeniewo

            Wyróżnienie

            • Mateusz Karasiewicz – SPOMS  Kwidzyn
            • Ignacy Ziarko – SPOMS  Kwidzyn
          • Projekt ZUS

          • 22 kwietnia 2021 r. odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla klas I-III - Ziemia Wyspa Zielona.

            Konkurs ze względu na panującą pandemię oraz obostrzenia z nią związane wyglądał inaczej niż zwykle. Uczniowie drogą elektroniczną przesyłali nagrane filmiki na których czytają swoje autorskie wiersze o tematyce związanej z Dniem Ziemi i konkursem. 

            WYNIKI KONKURSU:

            KATEGORIA KLASA I

            I miejsce Blanka Osial SP Licze

            II miejsce Julia Kulik SP Wandowo

            III miejsce Lena Taczyńska SP Czarne Dolne

            KATEGORIA KLASA II

            I miejsce
            Alan Nowak SP Wandowo

            Aleksandra Ludwikowska SP Nebrowo Wielkie

            II miejsce Filip Laskowski SP Czarne Dolne

            III miejsce Aleksander Wardziński SP Licze

             KATEGORIA KLASA III

            I miejsce Amelia Janik SP Czarne Dolne

            II miejsce Konrad Jarosz SP Nebrowo Wielkie

            III miejsce
            Julia Kwiatkowska SP Licze

            Zuzanna Bieńko SP Wandowo

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Anna Michalska

        • Projekt ZUS

        • Uczniowie klasy VIII: Rafał Dzwonnik, Dawid Bułka, Jakub Jabłoński, Martyna Śliwińska, Wiktoria Grzywińska, Maja Waga i Oliwia Lipska podjęli wyzwanie wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie na najlepszy PROJEKT ZUS , który realizowanym jest  przez Zakład Ubezpieczeń  Społecznych.

             Celem tego konkursu jest upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach .

          Wszyscy uczestnicy konkursu musieli  wykonać pracę dotyczącą ubezpieczeń społecznych w formie filmu .

          Dzięki udziale w tym projekcie wszyscy otrzymają:

          • Punkty w procesie rekrutacyjnym do szkoły ponadpodstawowej (dla laureatów konkursu)

          •  Nagrody rzeczowe (dla laureatów konkursu)

          Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

          Anna Michalska
           

      • PROGRAM EDUKACYJNY FINANSOAKTYWNI

        Klas VIII wraz z opiekunem przystąpiła do programu edukacyjnego z WOS-u Finansoaktywni. To program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczna edycja skierowana jest 7. i 8 klas szkół podstawowych, a jej misja brzmi: Podatki. To się opłaca.

        Uczniowie dowiedzą się między innymi, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Poznają także rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Zespoły złożone z 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.

        Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Edukacji i Nauki.

        Wyruszyliśmy w misję razem z Finansoaktywnymi już dzisiaj!

         

        Anna Michalska

      • Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej i krajach członkowskich

        Uczennice: Wiktoria Grzywińska i Martyna Śliwińka wzięły udział w konkursie o Unii Europejskiej . Celem  konkursu jest propagowanie wiedzy o krajach Unii Europejskiej ,kształtowanie postawy "małego Europejczyka" oraz umożliwienie uczniom zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności aktorskich.

        W związku z zaistniałą sytuacja epidemiologiczną w naszym kraju, konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej ma  formę multimedialną. Uczestnicy konkursu są zobowiązani nagrać filmik o wybranym kraju należącym do Unii Europejskiej. Podsumowanie konkursu nastąpi 18 maja. Dziewczynki są bardzo ambitne i pracowite , dlatego życzymy im powodzenia i dobrego pomysły.

        Anna Michalska

          • Święto Konstytucji 3 Maja 

          • Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym. 3 maja dla wielu młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Ale czy tak musi być? 230 lat temu Polska zadziwiła Europę. Byliśmy pierwszym w Europie a drugim na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki państwem, w którym spisano i uchwalono nowoczesną konstytucję. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.
            Świętowanie  tej  rocznicy  jest  umacnianiem  niepodległości  Rzeczpospolitej, podkreśleniem naszego patriotyzmy i dumy z przeszłości naszego kraju.

            Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zawsze jest  w  naszej szkole bardzo ważnym wydarzeniem, które jest uroczyście przygotowywane i celebrowane przez społeczność szkolną. W tym roku, ze względu na trwającą epidemię korona wirusa nie mogliśmy wspólnie świętować. Dlatego uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty upamiętniające 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Nasi Uczniowie także w ramach zdalnych lekcji historii przypomnieli sobie okoliczności towarzyszące uchwaleniu konstytucji. Poprzez gry i quizy online mogli przenieść się w czasy końca I Rzeczypospolitej. Była to inna niż dotąd, ale ciekawa lekcja historii.

            Święta Majowe niektórzy uczniowie uczcili w inny sposób. W ramach projektu „Zabierz Orła na Majówkę” przygotowali zdjęcie godła Polski, które zabrali ze sobą na majówkę.

            Katarzyna Badzińska

          • Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi w dniu 21 kwietnia w świetlicy szkolnej poruszono tematykę związaną z ekologią i ochroną naszej planety Ziemi. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w zajęciach dotyczących prawidłowej segregacji odpadów, sposobów oszczędzania wody, prądu i papieru, uczniowie poznali odnawialne źródła energii. Na końcu zajęć uczestnicy wykonali przestrzenne eko prace plastyczne pt. Żonkile wykorzystując ponownie opakowania kartonowe po jajkach. 

            Jolanta Błędzka

          • Nauka hybrydowa

          • Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

            Klasy I-III przechodzą w tryb nauki zdalnej. Poniżej zdjęcia przedstawiające nauczanie w trybie zdalnym uczennicy klasy II wymagającej pomocy nauczyciela. Uczennica Kristina Zomok wykonuje wielkanocne ozdoby, wyklejanki z plasteliny a także ozdabia wielkanocne pisanki.

            Jolanta Błędzka

          • Dzień Ziemi w klasie I

          • Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi  jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Światowy Dzień Ziemi w tym roku obchodzony był  pod  hasłem “Przywróć naszą Ziemię”. Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie.

            W trzecim tygodniu kwietnia podczas zajęć zdalnych pierwszaki rozmawiały  o ekologii, segregacji odpadów, recyklingu, szukały sposobów na to, jak dbać o naszą planetę. Wykonywały plakaty promujące ekologię, tworzyły zwierzątka z plastikowych butelek i nakrętek, oglądały filmy edukacyjne Pani Edukredki i Pana Nauczanki, które przybliżyły im zagrożenia, jakie powstają dzięki działalności człowieka. Zabawy wordwall i genially  uczyły ich  segregowania odpadów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że wystarczą małe zachowania proekologiczne, które wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Święta majowe

          • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja), Święto Narodowe Trzeciego Maja. Z tej okazji na świetlicy szkolnej zostały przygotowane zajęcia plastyczne, słuchaliśmy wykładu o świętach majowych, czytaliśmy, układaliśmy puzzle, naklejaliśmy puzzle na kartki, malowaliśmy herb narodowy, rozwiązywaliśmy krzyżówki i śpiewaliśmy hymn narodowy.

            Jolanta Błędzka

          • Majowe święta w klasie I

          • Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach i budynkach. Jakie święta obchodzimy podczas Majówki? 1 maja to ŚWIĘTO PRACY. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. 2 maja to DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Biało czerwona flaga jest jednym z naszych symboli narodowych. Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii. 3 maja to   ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA. Tego dnia obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r. Była to druga w Europie i trzecia na świecie konstytucja.

            Uczniowie pierwszej klasy podczas zajęć edukacyjnych rozmawiali o swojej Ojczyźnie, symbolach narodowych oraz znaczeniu majowych świat. Obejrzeli filmy edukacyjne, które przybliżyły im historię Święta Pracy i powstania Konstytucji 3 maja -  pamiętając o 230 rocznicy jej uchwalenia pierwszoklasiści przygotowali wspólnie lapbook o Polsce, wykonywali polskie flagi oraz różne zadania okolicznościowe. 

            Beata Łęcka _Trzaska

          • Dzień Mamy i Taty w klasie III

          • Uczniowie klasy III z okazji nadchodzącego Dnia Matki wspólnie z wychowawcą p. Anną Michalską i p. Jolantą Błędzką przygotowali przedstawienie i laurki. Serdecznie zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmu.

            Jolanta Błedzka

             

          • Dzień Mamy i Taty w klasie I

          • Dzień Mamy i Taty to święto, na które wszyscy czekamy. To dzień, w którym możemy gorąco podziękować naszym rodzicom za wszystko, co dla nas robią. W tym roku obchodziliśmy je 24 maja. Z powodu pandemii nie mogliśmy tego dnia spędzić wspólnie z naszymi rodzicami, jednak przez wiele dni przygotowywaliśmy się do tej uroczystości. Dzieci samodzielnie wykonywały kartki, upominki, rysowały portrety swoich rodziców, opisywały kim są i co lubią robić. Oglądaliśmy także film edukacyjny, podczas którego dowiedzieliśmy się, kiedy powstało to święto i jak jest obchodzone w różnych krajach świata. Uczniowie klasy I przygotowali na tę okazję także program artystyczny, który obfitował w wiele wspaniałych wierszy i piosenek. Wychowawczyni klasy nagrała wszystkie występy, które zostały wysłane do rodziców. Mamy nadzieję, że mimo trudności spowodowanych pandemią ta impreza w wersji online wszystkim sprawiła mnóstwo przyjemności.

            Beata Łęcka - Trzaska

          • Dzień Mamy i Taty w klasie II

          • Dzień Dziecka w klasie III

          • Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są  konkursy  i zabawy oraz dostaje się  kilogramy słodyczy. W szkole Podstawowej Nebrowie Wielkim Dzień Dziecka  rozpoczął się od wspólnego apelu, podczas którego pani dyrektor Mariola Strzelczyk, złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia i zapoznała uczestników z programem dziecięcego święta. W przygotowanie programu na tę uroczystość włączyli się jak zwykle rodzice naszych uczniów. Punktualnie o godzinie 9.00 społeczność szkolna spotkała się na placu przed szkołą, gdzie najpierw odbyło się podsumowanie Plebiscytu szkolnego za rok szkolny 2020/2021 oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów. Następnie uczniowie udali się wraz z wychowawcami do swoich klas, gdzie przygotowywane były dla nich przez nauczyciela liczne atrakcję z okazji dzisiejszego święta.

            W klasie III uczniowie poprzez prezentację multimedialną dowiedzieli się jak wygląda Dzień Dziecka w innych częściach Świata, jakie są zwyczaje i tradycje. Po prezentacji nadszedł czas na konkurs „Smaczne i zdrowe kanapki”. Uczniowie wykonali przepiękne, kolorowe kanapki, po czym z apetytem je zjedli. Po smacznej przekąsce przyszedł czas na owoce i lody zasponsorowane przez Szkołę. A następnie dzieci udały się na boisko szkolne, gdzie czekały na nie zadania: mecz piłki nożnej z klasą IV, V i VI. Wspólnymi siłami zawodnicy klas III i IV WYGRALI zawody z rywalami z klas V i VI. Pozostali uczniowie grali w zbijaka, skakali na skakankach, w gumę, biegali na torze przeszkód i inne.

            Po integrujących zajęciach uczniowie udali się do klasy, gdzie obejrzeli film „Król Maciuś Pierwszy”. Dla uczestników zawodów sportowych przygotowane zostały słodkie upominki. Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku.

            Zaangażowaniem oraz chęcią udziału w zabawie, dzieci udowodniły, że można wspaniale się bawić nie tylko w świecie wirtualnym. Zapraszamy do naszej Galerii.

            Jolanta Błędzka

          • Egzamin ósmoklasisty

          • 25, 26 i 27 maja najstarsi uczniowie naszej szkoły przystąpili do najważniejszego dotąd w ich życiu egzaminu. Egzamin ósmoklasisty, o którym mowa, składał się z trzech części. Pierwszego dnia uczniowie skupili się na języku polskim, drugiego zmagali z zadaniami matematycznymi, a w ostatnim dniu pochylili głowy nad częścią z języka angielskiego.  Wszyscy mocno trzymaliśmy kciuki za naszych ósmoklasistów, bo po niemal roku kształcenia na odległość taki egzamin był  bardzo trudnym wyzwaniem.

            Agnieszka Piotrowska

          • Dzień Dziecka

          • 1 czerwca to ulubiony dzień wszystkich dzieci na świecie.  W naszej szkole co roku celebrujemy święto uczniów starając się maksymalnie uprzyjemnić im pobyt w szkole. Tradycyjnie rozpoczynamy uroczystym apelem i rozstrzygnięciem plebiscytu. W tym roku zaszczytne tytuły przypadły: Oliwii Tarkowskiej w kategorii Uczeń Roku, Lenie Cichańskiej w kategorii Osobowość Roku, Dawidowi Bułce – Sportowiec Roku, pani Monice Śniedzie w kategorii Rodzic Roku i pani Sylwii Kaliszewskiej – Nauczyciel Roku. Resztę dnia uczniowie wykorzystali na gry i zabawy integracyjne w swoich zespołach klasowych, które poprowadzili wychowawcy. Nie zabrakło także słodkich i zdrowych przekąsek w postaci lodów i owoców. O 13:30 zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili do swoich domów, by świętować ten dzień z rodzicami.

            Agnieszka Piotrowska

          • Wyjazd edukacyjny do lasu

          • Doskonałym miejscem do obserwacji przyrody i zmian jakie niosą ze sobą pory roku jest las. Dlatego też w dniu 15 czerwca klasy I-III wybrały się na wycieczkę do lasu w Okrągłej Łące. Uczniowie w lesie mogli zaobserwować wiele zmian. Przeprowadzone zajęcia przyrodnicze poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Klasy uczestniczyły w podchodach przyrodniczych i zabawach. Niespodzianką był piknik przygotowany przez rodziców nad jeziorem w Nebrowie, którego celem była integracja klas.             

            Łucja Koncicka

             

          • Wycieczka do Gniewu

          • 23 czerwca 2021 roku uczniowie klas 1-3 wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Zamku w Gniewie.  Naszym celem było poznanie historii  zamku oraz tego, jak żyli ludzie w czasach jego świetności.

            Gotycki Zamek Krzyżacki  został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku na nadwiślańskiej skarpie.  Razem z miastem tworzy tak piękną panoramę, że niektórzy nazywają ją „Kazimierzem Północy”. Z punktu widokowego na podzamczu roztacza się przepiękny widok na dolinę Wisły. Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum w Gniewie, które funkcjonuje jako oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Budynek należy do najlepiej zachowanych gotyckich zamków na Pomorzu.

            Podczas zwiedzania poznaliśmy skąd wywodzi się nazwa Gniew, historię  zamku oraz związane z nim ciekawostki. Zwiedziliśmy kaplicę zamkową, krużganki, wieżę ostatniej obrony, a na samą górę weszliśmy wąskimi ceglanymi korytarzami, aby  rzucić okiem na panoramę miasta za jego murami.  W muzeum mogliśmy obejrzeć kilka ciekawych wystaw, m.in.: wystawę przedstawiającą dzieje bitwy pod Grunwaldem, salę II wojny światowej, wystawę kowalstwa artystycznego oraz „Życie codzienne na średniowiecznym zamku” .  

            Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na dziedzińcu zamku pokrytym płaską jak lustro płytą, pod którą  znajduje się dawna studnia. Tu pożegnaliśmy naszą panią przewodnik. Potem uczniowie mieli czas, aby kupić pamiątki.

            Beata Łęcka-Trzaska

          •  Wycieczka klas I-III do Gniewu

          • Zakończenie roku szkolnego 2020-2021

          • 25 czerwca zakończyliśmy bieżący rok szkolny. Jako pierwsi swoje świadectwa odebrali uczniowie klas I-VI, którzy już o 9 rano przed budynkiem szkoły uroczyście rozpoczęli wakacje. Tuż po nich, w sali gimnastycznej szkoły, w obecności rodziców tegoroczni absolwenci pożegnali pracowników szkoły i młodszych o rok kolegów. W czasie uroczystej akademii otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, nagrody wójta gminy dla wyróżniających się absolwentów oraz stypendia za wysokie wyniki w nauce. Dwoje z nich – Wiktoria Grzywińska i Dawid Bułka, finaliści  wojewódzkiego konkursu biblijnego, powiesili na ścianie zasłużonych uczniów pamiątkowe tabliczki. Jak co roku absolwenci razem z rodzicami posadzili drzewko w szkolnym ogrodzie. Szybujące ku górze birety oficjalnie zasygnalizowały początek wakacji.

            Agnieszka Piotrowska