• Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

            28 lutego klasa I została zaproszona przez Panią Katarzynę Badzińską na zajęcia w szkolnej bibliotece. Tematem zajęć był Kosmos. Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze zespoły, w których wykonywali poszczególne zadania. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu kosmosu ale też umiejętnością czytania i współpracy w grupach. Na koniec pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę i zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki.  

            Justyna Woźniak

            Nowa galeria Pasowanie na czytelnika została dodana do albumu fotograficznego

        • Pożegnanie zimy i powitanie wiosny!
          • Pożegnanie zimy i powitanie wiosny!

            Zima jest piękną pora roku, którą bardzo lubimy. Jednak z utęsknieniem wypatrywaliśmy wiosny. Dlatego też, gdy tylko pojawiła się wiosna kalendarzowa postanowiliśmy się do niej przygotować. W klasie wykonaliśmy różne prace i zadania związane z jej nadejściem. Wspólnie wykonaliśmy zimowa kukłę, a następnie wyruszyliśmy w teren by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Na przedzie dumnie kroczyła zimowa panna, którą zostawiliśmy na łące. W czasie spaceru nie brakowało emocji i dobrego humoru. Pozostaje wierzyć, że wiosna skorzysta z naszego zaproszenia i zagości na dłużej.

            Łucja Koncicka

            Nowa galeria Powitanie wiosny została dodana do albumu fotograficznego

        • Bezpieczeństwo dzieci na wsi
          • Bezpieczeństwo dzieci na wsi

            Dnia 22 marca w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z przedstawicielkami KRUS w Kwidzynie. Celem spotkania było promowanie wśród uczniów  z terenów  wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których  wolno przebywać wyłącznie dorosłym wykonującym codzienne obowiązki. W trakcie spotkania dzieci obejrzały film, otrzymały kolorowanki i dyplomy. Spotkanie było ciekawe, a przede wszystkim utwierdzające dzieci w tym, że jeśli zapamiętają kilka podstawowych zasad i będą  ostrożne, życie w gospodarstwie będzie nie tylko pełne ciekawych doświadczeń, ale przede wszystkim bezpieczne.

            Łucja Koncicka

            Nowa galeria Bezpieczeństwo dzieci na wsi została dodana do albumu fotograficznego

        • Zdrowo jem, więcej wiem!
          • Zdrowo jem, więcej wiem!

            Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, obejmujące całą społeczność szkolną. Dzieci wiedzą, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Dzieci z klasy 2 w roku szkolnym 2023/24 przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego ,,Zdrowo jem, więcej wiem” i podjęły wyzwanie, aby promować zdrowy styl życia. Etap jesienno-zimowy poświęcony jest dobrym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Obejmował sześć zadań, które wykonaliśmy w całości. Wykonywanie zadań sprawiało dzieciom wiele frajdy i przyczyniło się do większej integracji klasy. Zachęcamy do udziału w etapie wiosennym.

            Łucja Koncicka

            Nowa galeria Zdrowo jem... została dodana do albumu fotograficznego

        • „Dzieci Seniorom – Spotkanie Trzech Pokoleń"
          • „Dzieci Seniorom – Spotkanie Trzech Pokoleń"

            Tłusty czwartek to dzień, na który z niecierpliwością oczekują co roku mieszkańcy Nebrowa Wielkiego i okolic. W tym roku, z uwagi na przypadające w tym terminie ferie zimowe, świętowaliśmy go nieco wcześniej. Trzynastoletnia tradycja tutejszej szkoły gromadzi w jej murach wszystkie pokolenia zamieszkujących na terenie okolicznych miejscowości rodzin, skłania do wspólnego spędzania czasu, biesiadowania oraz refleksji nad zmiennością życia i  przemijaniem. Uroczystość dedykowana jest przede wszystkim najstarszym z  przybyłych na nią gości - Seniorom, którzy swoją obecnością uświetniają wspólnie spędzane chwile.

            Dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska powitała zgromadzonych na sali gości – Wójta Sadlinki Gminy  Elżbietę Krajewską, przedstawicieli Rady Gminy, Seniorów pozostałych mieszkańców pobliskich wsi oraz przedstawicieli instytucji pozaszkolnych.

            Następnie słowa życzeń do głównych bohaterów uroczystości skierowały panie wójt oraz dyrektor szkoły, podkreślając, jak ważne w życiu człowieka są mądrość i doświadczenie osób starszych.

            Od długiego czasu uczniowie z radością przygotowywali się do zaprezentowania w tym ważnym dniu programu artystycznego, w którym nie brakowało podniosłych wierszy, wesołych piosenek i skocznych tańców.  Kiedy podekscytowani zakończyli występ przed publicznością  zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            Kolejną tradycją tłustoczwartkowych spotkań w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim jest wspólne biesiadowanie po zakończonej oficjalnej części uroczystości. Dzięki współpracy szkoły z rodzicami uczniów oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w powietrzu przez cały czas unosił się aromat doskonałych, świeżo upieczonych ciast i regionalnych, nadziewanych powidłami śliwkowymi pączków.

            Zadowolenie zaproszonych przez nas gości napawa nas nadzieją na równie udane spotkanie w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że w tym samym gronie, w kolejny tłusty czwartek spotkamy się znowu, by wspólnie świętować czternastą edycję jednego z najważniejszych świąt wpisanego na stałe w kalendarz pracy naszej szkoły "Dzieci - Seniorom. Spotkanie Trzech Pokoleń".

            Agnieszka Piotrowska

        • Barwy jesieni - konkurs plastyczny
          • Barwy jesieni - konkurs plastyczny

            5 grudnia 2023r w Szkole Podstawowej w Otłowcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz wyróżnień w II Powiatowym Konkursie Plastycznym klas I- III "Barwy jesieni". Tegorocznym tematem przewodnim był "Jesienny spacer z...". W konkursie udział wzięło aż 14 szkół z powiatu kwidzyńskiego, nadesłano ponad 240 prac. Spośród wszystkich prac wybrano i nagrodzono ponad 30.  Uczniowie naszej szkoły: Iga Wojda, Oliwier Lubecki, Patrycja Puczkowska oraz Nikodem Woźniak otrzymali nagrody w swoich kategoriach wiekowych. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody z rąk dyrektor szkoły Doroty Kurjaty, organizatora konkursu pani Marty Schaefer oraz zgromadzonych gości, m.in. Wójta Gminy Gardeja pana  Kazimierza Kwiatkowskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

            Justyna Woźniak

            Nowa galeria Barwy jesieni - konkurs plastyczny została dodana do albumu fotograficznego

        • Andrzejki klas I-III
          • Andrzejki klas I-III

                                                                                                                       Będziemy wróżyć? Czemu nie!

                     Już błyszcza kocie oczy w mroku….

                                                                                               Wieczór andrzejek zdarza się

                                                                                                 Raz jeden tylko w całym roku

             

            Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Z tej okazji uczniowie klas I-III również chcieli zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co ich czeka. Nasze sale lekcyjne zamieniły się w” sale wróżb”. Wśród gier i zabaw andrzejowych znalazło się: poznanie imienia swojej przyszłej żony/męża na podstawie przebitego serca szpilką, losy z przepowiedniami dotyczącymi najbliższej przyszłości oraz wykonywanego zawodu, przestawianie butów, gry symboliczne, losowe, wróżby z latarką. Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Czary- mary….

            Wychowawcy klas I-III

             

            Nowa galeria Andrzejki klas I-III została dodana do albumu fotograficznego

        • Zielona Szkoła w Schodnie
          • Zielona Szkoła w Schodnie

            W dniach 23-27pazdziernika  uczniowie klasy VI uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Schodna, która mieści się na trenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Podczas pobytu nie tylko mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą i poznawania walorów przyrodniczych WPK. Był też czas na integrację podczas wspólnych zabaw czy  gier zespołowych. Większość  czasu uczniowie z opiekunami spędzili na pieszych wyprawach po okolicy Schodna. Ponieważ jesień to szczególny czas pod względem obfitości grzybów, dlatego pierwsze zajęcia w terenie dotyczyły właśnie tej tematyki. Podczas warsztatów zatytułowanych  Królestwo grzybów uczniowie poznali budowę, znaczenie grzybów w przyrodzie, zapoznali się z gatunkami grzybów jadalnych i niejadalnych oraz tych chronionych. Dowiedzieli się też jak zbierać, transportować oraz przyrządzać grzyby, by nie narazić się na ryzyko zatrucia pokarmowego Podczas wspólnego spaceru pod okiem prowadzonego zbierali zbierali grzyby jadalne. Kolejnego dnia podczas zajęć w szkole, a także wspólnego spaceru po lasach okolic Schodna młodzież  poznawała gatunki drzew i krzewów porastających Wdzydzki P iska, zobaczyli pomniki przyrody oraz  użytek ekologiczny, jakim jest torfowisko z chronionymi roślinami m.in.: mchem torfowcem czy rosiczką okrągłolistną. Podczas warsztatów pod tytułem “Skąd się bierze papier’” szóstoklasiści dowiedzieli się, jakie były kiedyś a jakie są dziś techniki pozyskiwania papieru. Uczyli się czerpać papier z makulatury, po czym przygotowywali kartki ozdobne z wykorzystaniem czerpanego papieru. W czwartek  uczniowie zostali zabrani na wycieczkę w odległe czasy- w epokę lodowcową, podczas której poznawali procesy przyrodnicze decydujące o obecnym ukształtowaniu terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wyjście w teren połączone było z poszukiwaniem elementów polodowcowych i wspólne odtworzeniem procesów, jakie zachodziły po ustąpieniu lądolodu. Mieli też  okazję zobaczyć dwa torfowiska, jako pozostałość po lodowcach. Badania nad wodą znajdującą sie w zbiorniku wodnym jeziora Schodno to kolejne warsztaty w terenie, w których uczestniczyli uczniowie. Tego samego dnia podczas spotkania ze znawczynią regionu  poznawali twórczość ludową Kaszub, zwłaszcza haft kaszubski i charakterystyczne dla tego regionu Polski- malarstwo na szkle. Mieli okazję zaznajomienia się z  motywami oraz  znaczeniem kolorów używanych w hafcie i malarstwie kaszubskim. Po części teoretycznej uczniowie  malowali na szkle wykorzystując motywy kaszubskie. Uwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełasek oraz zabawy integracyjne przy ognisku.  W drodze powrotnej do domu szóstoklasiści odwiedzili  Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, w którym zgromadzono 50 obiektów architektury ludowej Kaszub  i Kociewia. Pobyt w Zielonej Szkole upłynął w rewelacyjnym nastroju i przy  przepięknej pogodzie.

             Iwona Krupa

             Nowa galeria Zielona Szkoła w Schodnie została dodana do albumu fotograficznego

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

            16 października  w grupie Biedronek odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej,  w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.  Po złożonej obietnicy Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz drobny upominek. 

            Joanna Michalczyk

            Nowa galeria Pasowanie na przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego

        • Sprzątanie Świata
          • Sprzątanie Świata

            Tradycyjnie jak co roku dzieci z  przedszkola w Nebrowie Wielkim uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Przedszkolaki wyruszając na akcję otrzymały  rękawiczki  i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.

            Małgorzata Januszewska i Joanna Michalczyk

            Nowa galeria Sprzątanie świata została dodana do albumu fotograficznego

        • Wycieczka do Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu
          • Wycieczka do Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu

            21 października 2023r. dzieci z klasy I -III   wraz z opiekunami (p. Anną Michalska, p. Łucją Koncicka i p. Justyną Woźniak) udały się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. „Młyn Wiedzy” jest to miejsce  służące nauce i zabawie. W czasie wizyty uczniowie świetnie się bawili oglądając eksponaty i wystawy, samodzielnie prowadzili badania oraz obserwacje. Celem wycieczki było wzbudzenie u dzieci ciekawości świata poprzez zainteresowanie ich naukami przyrodniczymi oraz technicznymi. Kolejnym punktem programu wycieczki było Muzeum Toruńskiego Piernika. Dzieci oprócz zwiedzania wystawy muzeum uczestniczyły w warsztatach wypieku piernika. Poznały wszelkie rytuały związane z jego wypiekiem. Własnoręcznie wykonane pierniki dzieci zabrały do domu. Wrażeń było sporo, czas płynął szybko. Zadowoleni, w pełni usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów. Pozostały pamiątkowe zdjęcia i uśmiech na twarzach dzieci.

            Łucja Koncicka

            Łucja KoncickaNowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

        • Rajd rowerowy - "Ciuchcia jedzie dalej"
          • Rajd rowerowy - "Ciuchcia jedzie dalej"

            Dnia 30 września odbył się rajd rowerowy szlakiem północnym dawnej wąskotorówki: Mareza – Korzeniewo – Lipianki – Gniewskie Pole – Pastwa i z powrotem. Wycieczka odbyła się w ramach Inicjatyw lokalnych 2.1 "Ciuchcia jedzie dalej". W rajdzie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Przewodnikiem był p. Edek Struzik, który przy każdym przystanku kolejki opowiadał ciekawą historię przywołując wspomnienia z dawnych lat. W Pastwie czyli docelowej „stacji” rajdu przy ognisku uczestnicy zjedli kiełbaski.

            Grupa inicjatywna przygotowała dla młodzieży „ciuchciowy test”. Na zadane pytania chłopcy uczestniczący w rajdzie odpowiadali koncertowo. Wszyscy otrzymali nagrody za aktywny udział w konkursie.

            Chłopcy, z naszej szkoły: Filip Balicki, Dominik Szaturski, Szymon Orchowski, Paweł Śnieda, Szymon Kamiński sprawowali się wzorowo podczas rajdu, a także  wykazali się sporą wiedzą o historii kolei wąskotorowej.

            Katarzyna Badzińska

            Nowa galeria Rajd rowerowy została dodana do albumu fotograficznego

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska życząc całej społeczności szkolnej  wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzonych celów. Do życzeń przyłączyła się także Wójt Gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska, która wyraziła wdzięczność za codzienny trud wkładany w kształcenie młodego pokolenia. Następnie nagrody z rąk pani wójt oraz dyrektora szkoły odebrali wyróżnieni nauczyciele i pracownicy szkoły. W tym dniu jubileusz czterdziestolecia pracy zawodowej świętowała pani Dorota Laskowska, której gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.  Uczestnicy koła teatralnego oraz zespołu muzycznego zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek do szkolnej świetlicy.

            Agnieszka Piotrowska

            Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego

        • Wyjazd do Dinoparku w Malborku
          • Wyjazd do Dinoparku w Malborku

            06 października 2023r przedszkolaki z Nebrowa Wielkiego pojechały na wycieczkę do Dinoparku w Malborku. Nadrzędnym celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy przyrodniczej, w tym ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dinozaurów. Rekonstrukcje okazów prehistorycznych gadów i ich wielkość były bardzo realistyczne. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie u dzieci, które dowiedziały się m.in.: o warunkach, w jakim żyły dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Następnie udaliśmy się do kina 5D, gdzie na chwilę przenieśliśmy się do świata dinozaurów i przeżyliśmy emocjonującą przygodę z bohaterami filmu. Na zakończenie naszej przygody z Dinoparkiem bawiliśmy się na placu zabaw. To był fantastyczny dzień, a przedszkolacy nie mogą już doczekać się kolejnej wycieczki.

            Małgorzata Januszewska

            Nowa galeria Wyjazd do Dinoparku w Malborku została dodana do albumu fotograficznego

        • Dzień Chłopaka
          • Dzień Chłopaka

            Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy 29 września. Wszyscy chłopcy w tym, szczególnym dla siebie dniu chętnie przyjmowali skierowane ku nim różnorodne przywileje oraz oznaki pamięci ze strony koleżanek. A podczas grupowych uroczystości z zadowoleniem wysłuchali tradycyjnego „Sto lat!”  oraz składanych przez dziewczynki i panie życzeń. Koleżanki wręczały chłopcom drobne upominki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

            Małgorzata Januszewska

            Nowa galeria Dzień Chłopaka została dodana do albumu fotograficznego

        • Witaminki
          • Witaminki

            Dzieci z grupy Biedronek własnoręcznie przygotowały pyszną witaminową sałatkę oraz z pomocą nauczyciela wycisnęli sok owocowy. Każdy z domu przyniósł różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek i soku dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

            Joanna Michalczyk

            Nowa galeria Witaminki została dodana do albumu fotograficznego

        • Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

          W dniu 03.06.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Wycieczka była nagrodą dla 45 uczniów klas IV-VIII za najlepsze wyniki nauczania. Uczniowie odwiedzając wszystkie stanowiska w Centrum EXPERYMENTU wykonywali wiele doświadczeń, a tym samym odkrywali osiągniecia techniki i nauki. Wszystkim uczestnikom wycieczki towarzyszyła wielka radość z udanych doświadczeń i odkryć. Na zakończenie wycieczki jednogłośną decyzją, uczniowie odwiedzili MacDonald’s, gdzie posilili się wybranymi smakołykami.

          Mariola Strzelczyk