• Zakończenie roku szkolnego 2021-2022

          • 24 czerwca w obecności Wójt Gminy Sadlinki Elżbiety Krajewskiej, Dyrektor Szkoły Marioli Strzelczyk, Elżbiety Kalkowskiej Przewodniczącej Rady Szkoły, Marcina Gruszczyńskiego przedstawiciel Rady Szkoły, Przewodniczącej Rady Rodziców Eweliny Gruszczyńskiej, wychowawców oraz rodziców zakończyliśmy bieżący rok szkolny 2021/2022 w sali gimnastycznej szkoły. W czasie uroczystej akademii wyróżniający się uczniowie otrzymali świadectwa oraz stypendia za wysokie wyniki w nauce i sporcie.
            Ósmoklasiści, którzy w dniu dzisiejszym stali się absolwentami otrzymali z rąk pani Dyrektor świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Natomiast pani Wójt Gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska wręczyła nagrody wójta gminy dla wyróżniających się absolwentów oraz stypendia za wysokie wyniki w nauce. Oprócz świadectw wyróżnieni w nauce i sporcie uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium.
            Po części oficjalnej tegoroczni absolwenci pożegnali pracowników szkoły i młodszych kolegów częścią artystyczną. Swoją obecność w  historii szkoły zaznaczyli wręczonym na ręce pani dyrektor pamiątkowym tablo i posadzeniem drzewka w szkolnym ogrodzie. Wykonany przez nich symboliczny rzut biretami oficjalnie rozpoczął tegoroczne wakacje.

            Katarzyna Badzińska

          • W Maciejkowym Ogrodzie...

          •            Powiatowy Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny                    „W Maciejkowym Ogrodzie”

            10 czerwca 2022 roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w naszej szkole odbył się VII powiatowy konkurs przyrodniczo -ekologiczny „W Maciejkowym Ogrodzie”. Do konkursu przystąpiło 5 szkół z naszego powiatu.  Celem konkursu było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, jak również stworzenie uczniom możliwości do współzawodnictwa. Konkurs składał  się z dwóch części. Część pierwsza indywidualne rozwiązywanie testu, część druga – zadania praktyczne wykonywane w zespole dwuosobowym. Naszą szkołę reprezentowali: Monika Lesińska, która zajęła V miejsce i Konrad Jarosz, który zajął III miejsce. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

            Mirosława Torbowska

          • Dzień Dziecka w klasach 5 i 8

          • Dzień Dziecka to wyjątkowe święto w kalendarzu. Pierwszego czerwca, każdy malec powinien poczuć się wyjątkowo - to w końcu jego dzień! W tym roku, święto dzieci wypadło w samym środku tygodnia, a dokładnie - w środę. W naszej szkole również był to niezwykły dzień. Uczniowie klasy 5, 8a i 8b spędzili go w Suszu. Na miejscu czekała na nich gra plenerowa Paintball, oraz ognisko integracyjne z pieczonymi kiełbaskami. Wszyscy miło spędzili ten dzień. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wrócili do domów.

          • Dzień Dziecka w klasach 1-3

          • Dzień dziecka w klasach I-III. Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu  dostaje się  kilogramy słodyczy i obowiązkowo lody. W naszej szkole w klasach I-III  to również był niezwykły dzień. Uczniowie spędzili go w centrum zabaw Galaktyka w Grudziądzu. Uczestniczyli w kreatywnych warsztatach pn. Balonowe kreacje podczas których wykonywali różne przedmioty modelując balony. Pod opieką instruktora korzystali ze ściany wspinaczkowej. W kinie Helios obejrzeliśmy film pt. Pan wilk i spółka. To był dobry dzień, pełen pozytywnych emocji i radosnych chwil.

            Mamy nadzieję, że uśmiech zawsze będzie gościł na Waszych twarzach, a każdy dzień będzie wspaniałą przygodą, który będzie niósł za sobą wiele pozytywnych doświadczeń.

            Niech Wasze marzenia się spełniają !

            Wychowawcy klas I-III

          • Dzień Mamy i Taty

          • Dla Ciebie Mamo

             Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,
            że z Tobą w domu jest fajnie:
            i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
            wspierasz i uczysz życia w miłości.
            Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
            skromny bukiecik kwiatów darować.
             

            Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią przygotowali część artystyczną, aby w ten sposób złożyć najlepsze życzenia kochanym Mamom i Tatusiom, podziękować za ich trud, za ich bezgraniczną miłość, za poświęcenie i wielkie serce.  Rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci. Na koniec dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne. Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki.  Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

            Mamom życzymy zdrowia, pociechy, radości i dumy z dzieci.

            Uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią

          • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

          • Bardzo miło nam poinformować , że uczeń Jakub Gruszczyński z klasy III uzyskał tytuł FINALISTY Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego  dla uczniów klas trzecich. Konkurs organizowany jest co roku przez Szkołę Podstawowa w Gościcinie w województwie pomorskim. Patronat honorowy sprawują : Pomorski Kurator Oświaty w Gdańsku, Wójt Gminy Wejherowo, Madmorska Grupa Medialna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Łucja Koncicka

          • Święta majowe

          • Czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, to szczególnie ważne święta w historii Polski. Kochamy nasz kraj, jesteśmy dumni z niego. Dlatego z tej okazji uczniowie klas 4,5 i 6 na lekcjach historii pod kierunkiem pani Katarzyny Badzińskiej wykonywali lapbooki dotyczące świąt majowych. Natomiast uczniowie starszych klas 7, 8a i 8b przygotowali biało – czerwone plakaty związane z tymi świętami. Plakaty zawisły w holu szkoły.

            Wywieś flagę na Dzień Flagi!

            Świętujmy razem 2 maja!

            Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez panią Katarzynę Badzińską do  akcji #mojaflaga, organizowanej corocznie przez Biuro Programu Niepodległa. Już 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wielu uczniów, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań przyłączyło się do wyjątkowej akcji społecznej i wywiesiło flagę. Mogła to być dowolna flaga – uszyta samodzielnie, kupiona, a nawet zrobiona z papieru. Flagę można było wyeksponować w dowolny sposób, trzymając, przed domem, na balkonie czy w domu.

            Konstytucja 3 Maja

            Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości. We wtorek obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Z tej okazji uczniowie starszych klas naszej szkoły, zainspirowani przez panią Katarzynę Badzińską, postanowili „Zabrać Orła na majówkę”. Uczniowie zabrali w plener godło z orłem, a następnie wykonali mu zdjęcie. Kochamy nasz kraj, jesteśmy dumni z niego i nie wstydzimy się okazywać naszych uczuć patriotycznych.

          • Powiatowy Konkurs Poetycki..

          • Dnia  05.05  22roku w Szkole Podstawowej  w Nebrowie Wielkim odbyło się rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Piękna nasza Polska cała”. Do konkursu przystąpiło 5 szkół z powiatu kwidzyńskiego. Nadesłano 30 wierszy, z których  komisja w składzie :

            • Maria Tryc 
            • Lucyna Groszewska - wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

             

             KATEGORIA KLAS III

            I miejsce

            1. Martyna Wudarczyk – SP Korzeniewo
            2. Karolina Włodarczyk – SP Korzeniewo

            II miejsce

            1.Piotr Malinowski – SP Nebrowo Wielkie

            2.Lena Zbyszyńska – SP Korzeniewo

             

            III miejsce

            1.Dominik Płoński – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie

            2.Dawid Skalikow - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie

             

            Wyróżnienie

            Weronika Królikowska – SP Nebrowo Wielkie

             

            KATEGORIA KLAS II

             

            I miejsce

            1.Nadia Stawicka – SP Ryjewo

            2.Aleksandra Wojciechowska  – SP Korzeniewo

             

            II miejsce

            1.Blanka Knabe – SP Korzeniewo

            2.Oliwia Jarosz – SP Nebrowo Wielkie

             

            III miejsce

            1.Marcjanna Filar  – SP Ryjewo

            2.Blanka Siwiec – SP Ryjewo

             

            Anna Michalska

          • Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego

          • Dnia 25 kwietnia został rozstrzygnięty IV Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „Scrapbookowe Love”. W konkursie wzięły udział  3 szkoły powiatu kwidzyńskiego i łącznie 12 uczestników. Oto wygrani oraz wyróżnieni:

            I MIEJSCE Oliwia Charko  SP Rakowiec         

            II MIEJSCE Michalina Pierścińska SP Rakowiec

            III MIEJSCE Paulina Bluma SP Rakowiec      

            WYRÓŻNIENIE Martyna Gruza SP Licze        

            WYRÓŻNIENIE Martyna Niedziela SP Licze  

            Każdy z uczestników dostał dyplom oraz upominek a opiekunowie podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu. Zapraszamy w przyszłym roku.

            Sylwia Kaliszewska

          • Konkursy w klasach I-III...

          • W ostatnim czasie  uczniowie klas I-III aktywnie uczestniczyli w konkursach plastycznych i literackich.  Ich osiągnięcia klasyfikują się następująco. 

            Powiatowy Konkurs plastyczny pn. „Kobiety, które zmieniły bieg historii”

            III miejsce – Laura Murak kl.3

            Powiatowy  konkurs literacki „Piękna nasza Polska cała”

            I miejsce – Piotr Malinowski  kl.3

            wyróżnienie – Weronika Królikowska kl.3

            II miejsce Oliwia Jarosz kl.2

            Gminny konkurs plastyczny pn. „ Wiosna, ach to ty?’’

            I miejsce- Weronika Królikowska kl.3

            II miejsce- Maria Jerzyk – kl.2

            III miejsce  Aleksandra Ludwikowska – kl.3

            wyróżnienie - Laura Murak kl.3

             wyróżnienie - Lena Wiertel kl.1

            Gminny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

            I miejsce Aleksandra Ludwikowska- kl.3

            Wyróżnienie  Oliwia Jarosz – kl.2

            Wyróżnienie Maria Jerzyk – kl.2

            Wszystkim  uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.    

            Łucja Koncicka

          • Powiatowy Konkurs Czytelniczy

          • 29 kwietnia uczniowie klasy I i III – Patrycja Puczkowska, Lenka Kulecka, Weronika Królikowska i Jakub Gruszczyński brali udział w Powiatowym konkursie czytelniczym w Kwidzynie, którego celem było : robudzanie zainteresowań poznawczych uczniów, wyrabianie nawyku czytania,  zachęcanie rodziców do czytania dzieciom na głos.

            Wszyscy uczestnicy  samodzielnie czytali lekturę   „Doktor Dolitle” –klasa III i „Plastusiowy Pamiętnik „ – klasa I   i byli wspaniale przygotowani. Zadaniem dzieci było  uzupełnienie tekstu w taki sposób, ąby był on zgodny z treścią książek. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury.

            Weronika Królikowska zajęła III miejsce, Jakub Gruszczyński, Lena Kulecka i Patrycja Puczkowska otrzymali wyróżnienie. Życzymy im dalszych sukcesów.

            Anna Michalska

          • Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III

          • W dniu 29 marca w Szkole Podstawowej w Nowym Dworze Kwidzyńskim odbył się konkurs pięknego czytania. Z naszej szkoły wzięło w nim udział troje uczniów: Nikodem Wardziński z klasy I, Paweł Płoszaj  z klasy II, Aleksandra Ludwikowska z klasy III. Uczestnicy czytali losowo wybrane fragmenty utworów A.A. Milne Kubusia Puchatka przygotowane przez organizatorów. Szczęście dopisało Aleksandrze Ludwikowskiej, która zdobyła IIII miejsce i Nikodemowi Wardzińskiemu, który  także zajął III miejsce. Gratulujemy wyników naszym uczniom. I dziękujemy wszystkim za udział.

            Łucja Koncicka

          • Powitanie Wiosny w klasie 3

          • Czym powitać Cię wiosenko?
            Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy ,
            przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
            Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
            Witały ja także wszystkie trzeciaki…

            Wychowawczyni klasy III

          • Pierwszy Dzień Wiosny w klasie 1

          • 21 marca 2022 rwszyscy uczniowie klasy I świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Celem uroczystości było zapoznanie z tradycją żegnania zimy i witania wiosny, uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną oraz integracja dzieci we wspólnej zabawie. Na początku pierwszaki obejrzały prezentację multimedialną pt. „Zwiastuny wiosny”. Bardzo ładnie odpowiadały na pytania z nią związane i wymieniały oznaki wiosny. Niespodzianką dla wszystkich był list od Pani Wiosny, w którym rozpoczynająca się właśnie pora roku poprosiła dzieci o wykonanie kilku zadań, aby mogła się w końcu z nimi spotkać. Dzieci wspólnie śpiewały piosenkę „Maszeruje wiosna”, rozwiązywały zagadki i łamigłówki, każdy uczeń wykonał swoją kukiełkę. Następnie pierwszaki  przypomniały zwyczaje i tradycje ludowe związane z powitaniem wiosny.  Pierwszy dzień wiosny dostarczył wszystkim dużo radości, wielu przeżyć i satysfakcji. Po takim powitaniu mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre.

            Anna Michalska

          • Skarb Mikołajka

          • W dniu 4 marca klasy I-III uczestniczyły w wyjeździe do kina Helios w Grudziądzu na film pt. „Skarb Mikołajka”. Fabuła filmu rozgrywa się w rodzinie Mikołajka. Tata Mikołajka ma dostać awans przez który rodzina będzie musiała się przeprowadzić. Przerażony Mikołajek postanawia coś z tym zrobić. Wraz z kolegami rozpoczynają poszukiwania zaginionego skarbu Jednookiego Olafa, dzięki któremu tata nie będzie musiał zmieniać pracy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali film a co najważniejsze mogli zobaczyć czym jest prawdziwa przyjaźń. Myślę, że film zachęci uczniów do czytania kolejnych przygód Mikołajka.

            Łucja Koncicka

          • Pysznie, zdrowo i kolorowo!

          • Każdego roku w naszej szkole bierzemy udział w projekcie : „Zdrowo jem, więcej wiem” Program kierowany jest do klas I-III i zerówek. Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Realizacja programu pozwoliła uświadomić uczniom związek pomiędzy żywieniem , a występowaniem wielu chorób i dolegliwości. W trzeciej zrealizowaliśmy szereg zadań związanych z zdrową żywnością. Każdy uczeń mógł zjeść zdrową kanapkę, wypić naturalny sok z pomarańczy. Wykonaliśmy plakaty i o tematyce zdrowotnej. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. 

            Łucja Koncicka

          • Dzień Babci i Dziadka w klasie 1

          • "Dla kogo ta laurka,

            W słońcu, zieleni, chmurkach?

            Dla kogo każda wnuczka,

            Dla kogo każdy wnuczek,

            Maluje dzisiaj kwiaty,

            Przynosi upominek?

            Dla kogo jest ten wierszyk

            I życzenia od dzieci?

            Już wiecie? Oczywiście!

            Dla wszystkich Babć i Dziadków na świecie!"

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych, mroźnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych Babć i Dziadków. Babcia i Dziadek to osoby, które  w życiu każdego dziecka ogrywają bardzo ważną rolę, bo kto pocieszy, przytuli, upiecze szarlotkę, u kogo są najwspanialsze wakacje i święta? Na to ważne święto uczniowie klasy I własnoręcznie przygotowywali upominki. Podczas pracy uczniowie opowiadali za co kochają swoje Babcie i jak wspaniale spędzają czas z Dziadkiem. Miło było przysłuchiwać się tym wspaniałym opowieściom pełnych miłości i ciepła.

            Anna Gółkowska

          •    Nasi kochani Dziadkowie

          • Dzisiaj jest Wasze wielkie święto!

                 Każdego dnia w roku pamiętamy o Was i myślimy z radością.

            To Wy dajecie przykład oferujecie wsparcie, które dla młodych pokoleń jest bardzo potrzebne.

            Za to wszystko dziękujemy z całego serca.

            Bądźcie zawsze uśmiechnięci, szczęśliwi i zdrowi.

            Niech w Waszych sercach zawsze mieszka miłość, wiara i nadzieja.

            Wnuki i wnuczęta z klasy III

            Zyczenia_z_okazji_Dnia_Babci_i_Dziadka_(4).rar

          •    Bal karnawałowy w klasie 1

          • W karnawale, w karnawale

            Dookoła wielkie bale,

            Gdy orkiestra pięknie gra,

            Dobry humor każdy ma!

            Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja. W takiej atmosferze bawili się uczniowie z klas I, w czwartek 20 stycznia 2022 roku podczas balu karnawałowego. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal był niewątpliwie okazją do ponownego zintegrowania dzieci w klasie i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń pomimo tego, że spędziliśmy go jedynie w swoim klasowym towarzystwie. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu.

            Anna Gółkowska

          • W karnawale czas na bale!

          • Były maski i maseczki
            Piękne stroje jak z bajeczki
            Bawiliśmy się wspaniale
            Niechaj częściej będą bale!

             

            W dniu 13.01.2022 r. w klasie III odbył się coroczny bal karnawałowy. Wśród bawiących się barwnych postaci  można było zauważyć księżniczki, rycerzy, piosenkarki i wiele innych ciekawych kreacji. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal.  Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach, które wcześniej sami przygotowali. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami. W trakcie balu uczniowie mogli skorzystać z słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Humor wszystkim dopisywał. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór króla i królowej balu, którymi zostali Weronika Królikowska i Piotr Kowalski. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci  z żalem opuszczały klasę. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!

             Łucja Koncicka

          • Młodzi EKO

          • Stowarzyszenie Kuźnia pozytywnych zmian wraz z Kwidzyńskim Parkiem Przemysłowo - Technologicznym  w ramach realizacji  projektu  grantowego pn. Młodzi EKO -odpadowa kampania edukacyjna wśród dzieci PLGD, zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów na temat segregacji odpadów. Celem konkursu było podniesienie  świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności indywidualnej i społecznej za stan środowiska naturalnego, a także uświadomienie konieczności
            podjęcia spójnych działań w zakresie edukacji środowiskowej, w tym na rzecz zintegrowanej gospodarki odpadami. Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie i osiągnęła następujące wyniki:
            w kategorii klas  IV - VIII  
            - I msc. Szymon Orchowski,  kl. VI
            - II  msc. Lena Cichańska, kl. VIII
            - III msc. Dominik Szturski, kl. VI
            - wyróżnienie - Jan Zorena i  Jan Bartosiewicz , kl. VI
            W kategorii klas I-IV
            II msc. Bartosz Kazimierski, kl.III
            III msc. Weronika Król, kl.III
            Wyróżnienie – Piotr Malinowski kl.III
            Wyróżnienie – Aleksandra Ludwikowska kl.III
            Wyróżnienie – Lena Ostrowska, kl.III

            Mirosława Torbowska

          • Andrzejki to wieczór wróżb...

          • Andrzejki to wieczór wróżb w przeddzień imienin św. Andrzeja, stąd też pochodzi nazwa tego obyczaju. Jak co roku Andrzejek  nie mogło zabraknąć w naszej klasie, a uczniowie świętowali je 30 listopada. Andrzejki w naszej klasie to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło lania wosku, ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą pływających statków, talerzyków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami, zabawami oraz smakołykami przygotowanymi przez rodziców.  Zabawa była przednia, wróżby miały swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.    

            Łucja Koncicka

          • Jest taka noc w roku...

          • „Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’

            I tak właśnie było też w naszej klasie. 29.11.2021r. odbyła się długo wyczekiwana lekcja o tematyce andrzejkowej, która była podzielona na 3 etapy. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunem pląsały i bawiły się wspólnie przy dźwiękach melodii. Wychowawczyni przy pomocy rodziców zorganizowała  wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje wybitne umiejętności , a w nagrodę otrzymali słodki upominek.

             Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

            Anna Michalska

          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • 09 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim  odbyła się  uroczysta lekcja w pierwszej klasie  w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się już od pierwszych miesięcy życia dziecka, na długo przed dniem, w którym zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki WYPRAWCE CZYTELNICZEJ może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy  niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów. Tegoroczny, nowy etap kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Nasza szkoła otrzymała Wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m. in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Uczniowie klas pierwszych w tym dniu przynieśli do szkoły swoje ulubione książeczki, które czytają wraz ze swoimi rodzicami. Podsumowaniem spotkania czytelniczego było wręczenie pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej.

            Anna Michalska

      •  

        Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej klasie 

        odbyła się uroczysta lekcja  z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

        W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadziła  nas prezentacja , którą przygotowali uczniowie klasy VIIIa , natomiast w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy I.

        Lekcja  miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Lekcje zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

        11 listopada jest lekcją patriotyzmu i historii. Warto pamiętać, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.

        Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej klasie  odbyła się uroczysta lekcja  z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

        W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadziła  nas prezentacja , którą przygotowali uczniowie klasy VIIIa , natomiast w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy I.

        Lekcja  miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Lekcje zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

        11 listopada jest lekcją patriotyzmu i historii. Warto pamiętać, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.

         

        Anna Michalska

          • Narodowe Święto Niepodległości


          • Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.  Co to za święto? Dlaczego obchodzimy je 11 listopada? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania w prezentacji o Święcie Niepodległości 11 listopada.

            https://liblink.pl/fymtynSacF

            Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Nasza szkoła przyłączyła się także do akcji Szkoła do hymnu. Punktualnie o 11:11 wszystkie klasy zaśpiewały hymn narodowy. Tego dnia dzieci były ubrane na galowo i miały przypięty własnoręcznie wykonany kotylion. Było bardzo uroczyście, chociaż z powodu epidemii koronawirusa inaczej niż w poprzednich latach.

            Katarzyna Badzińska

          • Wyjazd do Centrum Zabaw Galaktyka w Grudziądzu

          • INTEGRACJA, ZABAWA, NAUKA – Centrum Zabaw GALAKTYKA” Zabawa jest jedną z najlepszych form integracji grupy. Pomaga w budowaniu zaufania oraz pozytywnych relacji między dziećmi, a także uczy współpracy. Z tą myślą w dniu 27 października klasy I-III uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Zabaw Galaktyka w Grudziądzu. W czasie pobytu uczniowie skorzystali ze strefy małego chemika, gdzie pod okiem animatorów przekonali się, że eksperymentowanie może być ciekawe i przyjemne. Wiele emocji wywołały zajęcia  na ściance wspinaczkowej. Wspinaczka rozwija zręczność oraz koordynację wszystkich części ciała, wpływa na ogólny rozwój fizyczny, uczy współpracy, koncentracji i dążenia do celu. W czasie pobytu w centrum Galaktyk nie zabrakło atrakcji połączyliśmy naukę z zabawą, która wywołała wiele radości wśród wszystkich uczestników.

            Łucja Koncicka

          • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • Proszę kliknąć w link:

            https://nebrowo-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/spnebrowo_nebrowo_onmicrosoft_com/EYh45hdfIvVJh2mi6UmHzw8BKIeyhmYpzG-eIFhxvL3Gkw?e=jJDLbP

      • Uczniowie naszej szkoły w dniach 11-22 października 2021 roku brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania pn. Programujemy ze Scottie Go!. Zabawa w programistę w 5-ciu krokach przy pomocy gry edukacyjnej z interaktywnym kursem programowania Scottie Go! 1. Wybieramy zadanie na urzadzeniu mobilnym i czytamy informację na temat klocków niezbędnych do wykonania zadania. 2. Układamy program z klocków. 3. Wykonujemy zdjęcie ułożonego programy. 4.  Aplikacja realizuje napisany program weryfikując poprawność wykonanego zadania. 5. Przechodzimy do kolejnego poziomu.

        Dorota Laskowska

          • Ukryte Dziedzictwo - Co kryje Polska Ziemia?

          • Celem realizowanych zajęć było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy o tym, czym jest archeologia  i na czym polega praca archeologa (ze szczególnym uwzględnieniem odkryć dokonywanych w Polsce). Uczniowie klasy 4 uczestnicząc w projekcie na lekcji historii dowiedzieli się, dlaczego i jak należy chronić dziedzictwo kulturowe ukryte pod ziemią.
            Zajęcia rozpoczęły się od sprawdzenia znajomości tematu przez uczniów. Następnie poprzez obejrzenie krótkie filmu o pracy archeologa  rozpoczęła się w klasie dyskusja. Dzieci odpowiadały na pytania: Co to jest archeologia? Kim jest archeolog? Gdzie można spotkać archeologów? Jaki jest cel prowadzenia wykopalisk? Co to jest zabytek archeologiczny? Jakich informacji dostarczają nam przedmioty odkryte przez archeologów? Kto korzysta z pracy archeologów? Do kogo należy przypadkowo odnaleziony zabytek archeologiczny?
            Uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane przez nauczyciela historii kartoniki z ukrytymi w piasku przedmiotami, które symbolizowały zabytki archeologiczne oraz karty pracy. Naśladując archeologa, każdy uczeń obejrzał  dokładnie otrzymany teren i przystąpił do pracy poszukując w ziemi swój zabytek. Po odkopaniu obejrzał otrzymany przedmiot i dokonał jego inwentaryzacji: zmierzył go, zważył, określił kolor i opisał jego przeznaczenie.
            Edukacja i zabawa mogą iść w parze. Taka nauka lekcji historii poprzez zabawę bardzo podobała się uczniom klasy 4. Taka edukacja na pewno jest bardzo ciekawa i zachęca do poznania danych zagadnień. Jednocześnie łatwiej uczniom klasy 4 było zapamiętać czym jest archeologia.

            Katarzyna Badzińska

          • Dzień Chłopaka w klasie 5

          • 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z klasy 5 stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych chłopców. Każdy chłopiec klasy 5 w tym dniu wyglądał dostojnie, mając założony krawat Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków w postaci słodkiego co nieco. Chłopcy mogli także sprawdzić swoją sprawność fizyczną, w czasie gier i zabaw zorganizowanych przez dziewczęta.. Zabawa była przednia, wszyscy świetnie się bawili. Na koniec obchodów Dnia Chłopaka dziewczęta przeprowadziły konkurs na najprzystojniejszego chłopaka z klasy. Konkurs ten wygrał Hubert Kalkowski.

            Katarzyna Badzińska

             

          • Z ziemniakami w roli głównej

          • Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W dniu 8 października 2021 r. na terenie rekreacyjnym nad jeziorem w Glinie klasa I i III rozpoczęły obchody „Święta pieczonego ziemniaka”.  Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, uczniowie wzięli udział w sportowo-rekreacyjnych niespodziankach. Na początku, poznali historię ziemniaka i jego drogę do Polski. Spotkanie obfitowało w liczne zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. Uczniowie sadzili i zbierali ziemniaki,  rzucali nimi do celu, biegali z ziemniakiem na łyżce oraz rzeźbili w ziemniaku. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych pieczonek, nad  którymi dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody tego pięknego, jesiennego święta.

            Ł. Koncicka, A. Michalska

          • Wycieczka klas I-III do Torunia

          • W dniu 2 października 2021 r. dzieci z klasy I-III uczestniczyły w  wycieczce autokarowej do Torunia. Celem wyjazdu było zwiedzanie historycznego miasta Torunia, związanego z postacią Mikołaja Kopernika, poznanie toruńskich legend oraz udział w warsztatach wypieku pierników. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w toruńskim planetarium podczas której dzieci obejrzały „gwiezdny spektakl” pt. „Cudowna podróż”. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy z panią przewodnik na zwiedzanie starego miasta. Spacerując słuchaliśmy opowieści o Krzywej Wieży, spichlerzach z oknami w kształcie worków. Duży zachwyt wzbudziły piękne wysmukłe  kamieniczki oraz  legenda o toruńskim osiołku i żabach. Spacerując, doszliśmy do ruin zamku krzyżackiego, gdzie z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści przewodnika związanego z tajemnicą tego miejsca. Zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika, gdzie dzieci pogłębiły swoją wiedzy na temat polskiego astronoma. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wypieku pierników w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Na początku zostały zapoznane z procedurą powstawania pierników, wielością i specyfiką przypraw oraz innych składników.  Potem przystąpiono do wyrabiania ciasta, każde dziecko formowało swój piernikowy placek, na którym odciskano formę. Następnie pierniki zostały upieczone w piecu. Kiedy ciasteczka wystygły, każde dziecko otrzymało swój piernik na pamiątkę. Pod koniec zwiedzania zakupiliśmy pamiątki i zrobiliśmy wspólne zdjęcia. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Czas szybko płynął..... i już była pora wracać do domu. Zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile na długo, a Toruń na pewno jeszcze kiedyś odwiedzimy. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie:  p. Anna Michalska, p. Łucja Koncicka, p. Iwona Krupa, p. B. Łęcka- Trzaska, a z ramienia rodziców p. Adrianna Puczkowska.

            Łucja Koncicka

      • Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

        Narodowe Czytanie 2021 - Koło teatralne

               

          • Sprzątanie świata - Polska 2021

          • Hasło tegorocznej akcji sprzątania świata brzmi ;”Myślę więc nie śmiecę” i jak od wielu lat celem akcji jest promowanie nieśmiecenia, inicjowanie działań dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie klasy trzeciej kolejny raz  włączyli się w tę akcję. Klasa brała udział w warsztatach na temat segregacji śmieci, wykonali plakaty zachęcające do ochrony środowiska. Wspólnie sprzątali teren wokół szkoły oraz przystanek autobusowy  w Nebrowie. Akcję zakończyli segregacją zebranych śmieci oraz wykonaniem kukiełek z eko – odpadów. Uczniowie byli przekonani, że nie opłaca się bezmyślnie śmiecić w najbliższym otoczeniu. Niszcząc środowisko niszczymy siebie.  

            Łucja Koncicka

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022

          • 1 września 2021 r. o godzinie 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek, który oznajmił całej społeczności szkolnej rozpoczęcie nowego roku szkolnego.  Wychowankowie oraz nauczyciele, z zachowaniem reżimu sanitarnego, udali się   do wyznaczonych klas. W trakcie spotkania uczniowie  mogli podzielić się wrażeniami na temat minionych wakacji, wybrali Trójki Klasowe, aktywnie pracowali nad propozycjami zagadnień do planu wychowawczego na nowy rok szkolny, wskazywali miejsca, które chcieliby odwiedzić w czasie szkolnych wycieczek. Nie zapomniano również o omówieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie naszej szkoły w czasie pandemii. Na spotkaniu nauczyciele przypomnieli swoim wychowankom o 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz o bohaterach pierwszych dni wojny.  Mimo że był to kolejny, inny niż zwykle, początek roku, to przysporzył on wszystkim wiele emocji. Od jutra zaczynamy tradycyjną naukę stacjonarną, wszystkim nam towarzyszy nadzieja, że stan ten się nie zmieni i do końca roku szkolnego będziemy spotykać się w murach naszej szkoły.

            Katarzyna Szczęsna