• Profilaktyka czerniaka

          • Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości CzerniakaZa pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

      • Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

        Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

        w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

        Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

        Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

        W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

        Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

        Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

        Z wyrazami szacunku

        Przemysław Czarnek

        MINISTER EDUKACJI I NAUKI

        Adam Niedzielski

        MINISTER ZDROWIA  

         

      •                                                                                          Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

        Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

         

        w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

        Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

        Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

        W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

        Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

        Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

         

                    Z wyrazami szacunku


        MINISTER EDUKACJI I NAUKI - Przemysław Czarnek                     

        MINISTER ZDROWIA  - Adam Niedzielski

        20211201listmeinmzszczepienia.pdf

      • Pismo Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, pana dr Dominika Rozkruta w sprawie badania kontrolnego w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.

        Pismo_Dyrektorzy_Szkol_sig.pdf

         

        • Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – Pana prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi

          w sprawie szczepienia dzieci powyżej 12 roku życia

      • Drogi Rodzicu/Opiekunie.

        Przypominamy o trwającym już tylko do 30 września Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Jeśli jeszcze nie dopełniłeś obowiązku spisowego, możesz to zrobić w łatwy sposób – wypełniając elektroniczny formularz na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Może też do Ciebie przyjść lub zadzwonić rachmistrz – nie możesz mu odmówić udziału w spisie. W urzędzie statystycznym oraz urzędzie Twojej gminy czynne są także stanowiska do samospisu. Organizowane są też mobilne punkty spisowe. Ich aktualna lista znajduje się na stronie https://gdansk.stat.gov.pl. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa zagrożona karą grzywny. #LiczymySięDlaPolski.

        • Dobry Start

        • Szanowni Państwo,

           zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi od 1 lipca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje rządowy program „Dobry Start”.

          Główną zmianą w programie jest to, że beneficjenci 300+ mogą złożyć wniosek o świadczenie jedynie w formie elektronicznej.

          Chcielibyśmy dotrzeć z informacją o zmianach w programie do osób, które dotychczas wnioski o świadczenie 300+ składały papierowo.

          Chcemy poinformować je o pomocy jaką oferujemy w przejściu przez elektroniczny proces wypełniania i złożenia  wniosku.

           Przesyłam nasze tematyczne infografiki.

          Uprzejmie proszę o zamieszczenie materiałów na Państwa stronie internetowej, FB, dzienniku elektronicznym.

           Z wyrazami szacunku

           Alina Łepkowska - koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

           

          Zakład Ubezpieczeń Społecznych

          Oddział w Gdańsku

          Wydział Organizacji i Analiz

          ul. Chmielna 27/33, 80-748 Gdańsk

          tel. 58 30 78 613

           

          •                Karta rowerowa

          • Zapraszamy rodziców uczniów, którzy pozytywnie zdali egzamin na kartę rowerową oraz oddali wszystkie potrzebne dokumenty (karta zaliczeń + zdjęcie) po odbiór w sekretariacie szkoły kart rowerowych swoich dzieci.

            Karty rowerowe będą wydawane w dniach od 05.07.do 07.07.2021r.  albo w późniejszym terminie od 16.08.2021 r. 

          • Szczepienia dzieci i młodzieży...

          • Szanowni Państwo dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych,

            Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią udostępniamy Państwu film na temat szczepień dzieci i młodzieży z udziałem dr hab. n. med. Joanny Renke, specjalisty pediatrii i immunologii klinicznej, przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

            Jednocześnie zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie filmu wśród rodziców.

            https://www.youtube.com/watch?v=ucq9gBxmRl8

            Pomorski Kurar Oświaty

            Małgorzata Bielang

      • Zwracam się z prośbą o publikację ogłoszenia o Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego "Rodziny do rakiet" oraz III Rodzinnego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Kwidzyn na stronie internetowej oraz facebooku szkoły.

        Zależy nam aby informacje o turniejach dotarły do jak największej liczby osób.

        Z góry serdecznie dziękujemy za zrozumienie i pomoc.

        Stowarzyszenie "Tychnowiacy" - Magdalena Radzikowska

      • Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (E8) w dniach 25-27.05.2021 r.

        Sekcja 1.

        Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów

         

        1.1.    [*] Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły[1], obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.

        1.2.    [*]Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z zastrzeżeniem sytuacji opisanej w pkt 1.3.

        1.3.    Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

        1.4.    [*]Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
        z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

        1.5.    [*][!]Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.

        1.6.    [*][!]Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, długopisu(z czarnym wkładem).W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

        1.7.    [*]Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

        1.8.    [*]Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Uczniowie będą mogli zjeść przyniesione przez siebie produkty przed lub po egzaminie.


        Sekcja 2.

        Środki bezpieczeństwa osobistego

         

        2.1.    [*]Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos(maseczką jedno- lub wielorazową).

        2.2.    [*]Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

        2.3.    [*][!]Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

        1)    podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,

        2)    wychodzi do toalety,

        3)    kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

        2.5[*]Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet
        po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc
        (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).

        Sekcja 4.

        Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu

         

        4.1.    [!] Informujemy zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:

        1)    zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,

        2)    obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z osobą zaangażowaną w przeprowadzanie egzaminu, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,

        3)    niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,

        4)    konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających
        po zakończonym egzaminie.

        4.2.    [*] Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
        Dlatego ustalamy, że:

        1)    uczniowie miejscowi powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu ok. godz. 8.30 – wchodząc do szkoły wejściem głównym

        2)    uczniowie dojeżdżający, po wyjściu z autobusu, wchodzą na teren szkoły wejściem głównym.

        3)    uczniowie zostawiają okrycia wierzchnie, plecaki, torebki, telefony itp. w szafkach szatniowych;

        4)    uczniowie ustawiają się przed wejściem do sali nr 1 (sala sportowa) zachowując odstępy miedzy sobą;

        - uczniowie ustawiają się, w kolejności alfabetycznej,

        5)    po wejściu na salę, żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej
        na stałe przed upływem wskazanego czasu (z wyjątkiem skorzystania z toalety);

         

        WAŻNE!!!

         

        [!] Bardzo prosimy zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.

         

        Mariola Strzelczyk– dyrektor szkoły

         

          • Szkoła Przyjazna Wodzie ...

          • Szanowni Państwo

            Uprzejmie informuję, że Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku jest partnerem programu pn. "Szkoła Przyjazna Wodzie – AKTYWNI BŁĘKITNI". Program ten adresowany jest do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i ma na celu zintegrowane działanie na rzecz edukacji ekologicznej, a w szczególności w zakresie dbałości o wodę i znajomość zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.

            W ramach realizacji w/w programu, rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna Wód Polskich #Wody to nie śmietnik. Na potrzeby kampanii stworzony został spot filmowy pn. "Portret pamięciowy", mający za zadanie zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania wód i terenów przywodnych.

            Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o umieszczenie na stronach internetowych szkół, a także na portalach społecznościowych materiału wideo dostępnego pod linkiem:

            https://www.youtube.com/watch?v=2H-uSqCSjnU

            Dziękuję za współpracę

            sierż.sztab. Karolina Warchlewska
            Jednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki Społecznej
            Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

          • 82 – 500 KWIDZYN   ul. Grudziądzka 8    tel./fax  55-279-21-19

            e-mail: ppp@pppkwidzyn.pl;  www.pppkwidzyn.pl

             

            Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas I-III

            na spotkanie otwarte

            ,,Jak pomóc dziecku w nauce czytania i pisania?’’

            Spotkanie odbędzie się w dniu 16.03.2021r. o godzinie 18.00

            na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w

            Kwidzynie ul. Grudziądzka 8, I piętro.

            Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny,

            nasz numer: 55 279 21 19

            Zapisy przyjmujemy do dnia 15.03.2021 do godziny 12.00.

            Z uwagi na pandemię, podczas spotkania uczestnicy zobowiązani będą do noszenia maseczek.

             

                                                                                  Prowadząca - Magdalena Gulgowska

          • Zima w świetlicy

          • Na dworze jest mroźno… mamy porę roku zimę. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie rozmawiali o tym, dlaczego lubią zimę. Dzieci uwielbiają zimę, a w szczególności kiedy jest dużo białego puchu. Zabawy na śniegu sprawiają im dużo radości i nie ma mowy wtedy o nudzie. Kto nie lubi jazdy na sankach, nartach czy łyżwach, albo rzucania się śnieżkami czy lepienia bałwana?

            W całej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Bałwanki opanowały nasze parapety okienne, nie ważne że były z papieru i tak wywołały uśmiechy na twarzach dzieci. Podopieczni świetlicy szkolnej wykonywali prace plastyczne przedstawiające pejzaż zimowy, ptaki w karmnikach - różnymi technikami, origami, wycinanie na podstawie szablonów, wyklejanie, odrysowanie.

            Wyklejały z podstawowych figur geometrycznych prace przedstawiające sporty zimowe. Słuchały wierszy, opowiadań, bajek i baśni nawiązujących do obecnej pory roku.. A o to kilka zdjęć przedstawiających efekty ostatnich działań w świetlicy.Dzieci przypomniały sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie zimą. Poniżej zapraszam do obejrzenia prezentacji i odpowiedzenia na zadane pytanie w formie quizu. 

            https://view.genial.ly/5fd547d837663f0d6c045e7d/interactive-content-bezpieczne-ferie

            Jolanta Błędzka

        •                       BEZPIECZNY INTERNET

        • BEZPIECZNY INTERNET

          ♦ Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

          -Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),

          -Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,

          -Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

          ♦ Co zrobić, aby korzystanie z internetu było bezpieczne:

          -Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,

          -Pamiętaj, że treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,

          -Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,

          -Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

          ♦ Co zrobić aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

          -Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,

          -Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach które mogą z niego płynąć,

          -Jeśli masz wątpliwości możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

          ♦ Najczęstsze zagrożenia:

          -Złośliwe oprogramowanie

          Instalacja złośliwego oprogramowania np. poprzez otwarcie nieznanego linku, może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.

          -Hejt

          Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Osoba, która jest ofiarą hejtu żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę lub depresję, dlatego obserwujmy zachowanie naszych dzieci.

          -Materiały epatujące przemocą,

          W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia/gry zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.

          -Uzależnienie od Internetu

          Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą zanim stracisz kontakt z dzieckiem.

          Przydatne linki:

          https://dyzurnet.pl/ - Dyżur.net

          https://reagujzglos.dyzurnet.pl/download/Co_zrobic_gdy.pdf- Algorytm postępowania Dyżur.net https://dyzurnet.pl/formularz/?pl – zgłoszenie nielegalnych treści,

          800 100 100 - telefon dla nauczycieli i rodziców,

          http://fdds.pl/ - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

          http://fdds.pl/best/ - bezpieczna przeglądarka dla dzieci.

          https://116111.pl/ - telefon zaufania

          http://www.saferinternet.pl/ - bezpieczeństwo dzieci on-line

          Zachęcamy do wykorzystania materiału i dziękujemy za wsparcie

          sierż.sztab. Karolina Warchlewska
          Jednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki Społecznej
          Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

          • W trosce o dobro naszych pupili oraz w związku z  panującymi niskimi temperaturami Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina podstawowe zasady opieki nad zwierzętami towarzyszącymi, kiedy na zewnątrz mróz:


            PIV_XVI_ZIOZ_4149.3.0335.2021.pdf

             

            - Przede wszystkim należy dbać, by zapewnić naszym zwierzętom świeżą wodę do picia. Najlepiej nalewać kilka razy dziennie, bo jak wiadomo, w niskich temperaturach woda szybko zamarza;

            - Dobrze, aby pies dostawał częściej jedzenie, a psom  i kotom mieszkającym na zewnątrz podajemy suchą karmę, żeby również nie zamarzła;

            - Psom  należy zapewnić ciepłe schronienie, a przynajmniej ocieplaną budę np. styropianem (znakomicie trzyma ciepło), wymoszczeniu legowiska słomą lub sianem  (najlepiej sprawdza się w zimie, gdyż nie chłonie wilgoci i zatrzymuje ciepło, natomiast koce czy kołdry bardzo szybko wchłaniają wilgoć). Buda powinna być ustawiona na klockach lub belkach, aby podłoga nie dotykała ziemi, gdyż wtedy nasiąka wilgocią, gnije, a zimą przemraża psa. Wejście należy zasłonić uchylną klapką zatrzymującą zimne powietrze;

            - Należy zwrócić uwagę, aby metalowe elementy obroży lub łańcucha nie przylegały bezpośrednio do szyi psa, gdyż w czasie niskich temperatur metal może przymarznąć do ciała zwierzęcia;

            - Zapewnić, aby pies mógł się swobodnie poruszać się po podwórku, co uchroni go przed wychłodzeniem;

            - Ważne jest to, aby bezdomne koty miały się gdzie schować kiedy przyjdą największe mrozy. Stąd też apel, aby otwierać piwniczne okienka, lub zapewnić im ocieplane budki;

            - Nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie;

            - Należy ograniczyć spacery,  gdy temperatura nagle spada i na zewnątrz panuje siarczysty mróz; najlepiej na noc wpuszczać zwierzęta do domów lub ocieplanych pomieszczeń;

            - Możemy pomóc zwierzętom wystawiając wodę na podwórku, równie często by nie zamarzła. Skorzystają z niej bezdomne koty, czy psy, ale też i ptaki.

            - Ptaki dokarmiamy wyłącznie mieszanką nasion, ziarnami zbóż, lub kawałki niesolonej, surowej słoniny.

             

            Przypominamy, że przygotowanie odpowiednich warunków

            umożliwiających przetrwanie zwierzętom domowym  mrozów jest w obowiązku każdego właściciela i opiekuna.

             

            W przypadku wyjątkowych spadków temperatury żadnego psa, nawet tego o obfitej okrywie włosowej, nie wolno pozostawić na noc na mrozie! Szczególnie dotyczy to zwierząt starych i chorych!

             

            Jak postępować z psem, który uległ wychłodzeniu?

            Po pierwsze, należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią temperaturę - psa lub kota należy  dogrzać. Nie może to być gwałtowna zmiana temperatury, tylko stopniowe dogrzewanie. Podajemy letnią wodę do picia, osuszamy, owijamy kocem i układamy w pobliżu źródła ciepła. Powoli karmimy.

            Jeśli zwierzę wymaga dalszej pomocy udajemy się bezzwłocznie do lekarza weterynarii.

             

                                                              UWAGA !!!

             

            Jeśli zobaczysz wymęczone zwierzę, np. psa lub kota, zmarznięte, wychłodzone i wychudzone,  na łańcuch w nieocieplonej budzie lub wystawione na mróz bez żadnego schronienia, powinieneś jak najszybciej wezwać na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej lub Policji.

             

            PAMIĘTAJ !!! *

             

            Każde zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

            Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

             

             

            *Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

            http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf

             

            Więcej informacji uzyskać można w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii, lista PIW w województwie pomorskim: http://www.gdansk.wiw.gov.pl,  zakładka JEDNOSTKI PODLEGŁE lub w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku pod nr telefonu tel. +48 58 300-39-38 i tel. +48 58 300-39-31.

        • Bezpieczne ferie

        • W ramach kontynuacji programu profilaktycznego pn. "Uczę się bezpieczeństwa- bezpieczny w czasie ferii"  oraz działań informacyjno-edukacyjnych pn. "Bezpieczne ferie" zwracam się do Państwa z prośbą o umieszczenie poniższego komunikatu na stronach internetowych szkoły i mediach społecznościowych.

          Zima to czas dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu i wypoczynku podczas ferii. Niestety to także okres bardzo trudnych warunków atmosferycznych- wcześniej zapada zmrok, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

          Porady dla dzieci:

          - Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.

          - Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych czy rzeki

          - Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

          - Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowajmy ostrożność.

          - Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, ani nie wsiadamy z nimi do samochodu.

          - Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy w miejscach oznaczonych lub dobrze widocznych.

          Kiedy dzieci zostają same w domu- porady dla rodziców:

          - Zadbaj, by dziecko pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby.

          - Uczulmy dzieci, że podczas nieobecności domowników pod żadnym pozorem nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, bez względu na to, za kogo podaje się osoba pukająca /np. policjant, listonosz, hydraulik/

          - Zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu i nie opowiadało o wyposażeniu domu.

          - Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania.

          - Podczas organizowania kuligów nie doczepiajmy sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.

          - Rodzice wyposażcie Wasze dzieci w wiedzę dotyczącą znajomości numerów telefonów alarmowych oraz do Waszych miejsc pracy.

          Zachęcamy do wykorzystania materiału i dziękujemy za wsparcie

          sierż.sztab. Karolina Warchlewska
          Jednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki Społecznej
          Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

        • Komunikat Policji - Handel ludźmi

        •  

          Handel ludźmi jest zbrodnią przeciwko drugiemu człowiekowi, dlatego tak ważna jest ochrona młodych, często naiwnych i mało doświadczonych życiowo osób.

          Sprawcy podejmują szereg działań, aby zwerbować dziecko i skłonić je do posłuszeństwa. Często zdobywają jegozaufanie poprzez nawiązanie zażyłej relacji. Obecnie istotnym czynnikiem ułatwiającym sprawcom kontakt z dziećmi jest Internet. Umożliwia większą anonimowość, a jednocześnie daje dostęp do wielu dzieci, które podejmują aktywności w Internecie bez nadzoru osób dorosłych. Aby kontrolować dziecko, które jest wykorzystywane, sprawca może: zastraszać je, grozić zrobieniem krzywdy jemu lub osobom bliskim. Dlatego zwracajmy uwagę na zachowanienaszej pociechy i rozmawiajmy o potencjalnych zagrożeniach. Kontrolujmy czas jaki spędza w internecie i jakie strony odwiedza. Jeżeli zauważymy, że dziecko nawiązało kontakt z kimś potencjalnie niebezpiecznym, należy to niezwłocznie zgłosić policji. 

          Więcej informacji na temat handlu ludźmi znajdziecie Państwo na stronie: http://www.handelludzmi.eu 

          •               Komunikat Policji

          • Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie zwraca się z uprzejmą prośbą o umieszczenie na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych spotu profilaktycznego, związanego z tematyką zapobiegania hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Spot skierowany jest głównie do rodziców, jednak zależy nam aby trafił do możliwie największej liczby osób. Materiał powstał w ramach realizacji Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 na zlecenie MSWiA.

            Link do pobrania:
            https://youtu.be/dnkwStVwJws

            Spot umieszczony jest również na stronie KPP Kwidzyn
            http://www.kwidzyn.policja.gov.pl/m18/wiadomosci/95037,STOP-hejtowi-wsrod-dzieci-i-mlodziezy-spot-profilaktyczny.html

            Zachęcamy do wykorzystania materiału i dziękujemy za wsparcie

            sierż.sztab. Karolina Warchlewska
            Jednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki Społecznej
            Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie
             

      • Szanowni Państwo, Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych. W związku z powyższym, kierujemy do Państwa Dyrektorów oraz Rodziców i Opiekunów dwa osobne listy. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z załączonymi listami, a w szczególności prosimy o udostępnienie listu rodzicom i opiekunom dzieci. Prosimy, aby wspomniany list został odczytany rodzicom i opiekunom,  oraz przekazany na najbliższych zebraniach.

                                                                                                                                                       Z poważaniem   

        Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny                  Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej     

          2018.11.08_list_MEN_GIS_dyrektorzy_szkol.pdf 

        2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.pdf