•                        ŚWIETLICA SZKOLNA

    •  Godziny pracy świetlicy

     PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK

     GODZ. 07.30-08 45

     GODZ. 12.45.14.30

     Nauczyciele:Dorota Laskowska, Beata Łęcka-Trzaska, Mirosława Szulc, Marzena Pomianowska, Iwona Krupa

    • Styczeń w naszej świetlicy

    • W Nowy Rok wkraczamy z postanowieniami, nadziejami na lepsze, dlatego W styczniu prowadziłyśmy pogadanki na temat: Nasze Noworoczne postanowienia. Dzieci świetlicowe nauczyły się przysłów i powiedzeń związanych z Nowym Rokiem. Dzieci wykonały prace plastyczne – “Noworoczne fajerwerki”. Uczniowie przygotowywali się do szkolnego balu karnawałowego. Opowiadali o swoich wymarzonych strojach karnawałowych. Wykonali prace plastyczne “Strój karnawałowy” i “Maski karnawałowe”.

     Styczeń to również zimowy miesiąc. Niestety zima zawitała do nas na krótko, chociaż pozwoliło nam to pocieszyć się nią i doświadczyć jej uroków. W tym okresie chętnie rozmawialiśmy o przejawach zimowej pory roku, uczestniczyliśmy w zimowych zabawach, śpiewaliśmy piosenki o zimie i tworzyliśmy prace plastyczne prezentujące zimowe krajobrazy i zimowe symbole.

     Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – Święto Babci i Święto Dziadka. Z tej okazji wychowankowie świetlicy szkolnej mieli okazję na pogłębianie więzi miłości i szacunku w stosunku do członków rodziny.

     Dzieci podczas zajęć świetlicowych opowiadały o swoich ukochanych babciach i dziadkach, wypowiadały się za co kochają swoje babcie i dziadków –. zapisywały najciekawsze wypowiedzi na dużym sercu wykonanym z bloku, rysowały portrety przedstawiające swoje babcie i dziadków oraz wykonywały laurki.

    • Grudzień w naszej świetlicy

    • Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Już od samego jego początku towarzyszy nam atmosfera oczekiwania, najpierw na ulubionego świętego dzieci- Mikołaja, a później na upragnione święta Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, nie marnujemy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowujemy. Rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach i tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W tym miesiącu tworzyliśmy prace plastyczne, które tworzą świąteczną atmosferę w naszych salach, dekorowaliśmy świetlicę. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym. Najbardziej wyczekiwana przez wszystkich była wspólna szkolna Wigilia, podczas której mogliśmy po raz kolejny przeżyć te magiczne chwile i poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

     Tydzień Wolontariatu i Gminny Kiermasz Świąteczny

     Atmosfera życzliwości i przyjaźni, która w sposób naturalny tworzy się w grudniu sprzyja rozmowom o niesieniu pomocy potrzebującym. Dlatego niektóre z naszych grudniowych zajęć poświęciliśmy tym zagadnieniom. Mówiliśmy o tym, kim jest wolontariusz i jakie cechy powinien posiadać. Prezentowaliśmy fundacje i organizacje, które zajmują się pomocą innym. Sprzyjały temu zarówno zabawy i łamigłówki, jak również wybrane wiersze i opowiadania, które ukazywały przykłady postaw godnych pochwały. Przygotowywano kartki świąteczne i drobne upominki, które później przekazane były na cele charytatywne. Braliśmy udział w gminnym kiermaszu bożonarodzeniowym.

    • Listopad w naszej świetlicy

    •  W związku z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości na w pierwszej połowie listopada dominowała tematyka patriotyczna. Przypominaliśmy sobie historię odzyskania przez Polske niepodległości oraz postacie z nią związane. Czytaliśmy wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dombrowskiego. Mówiliśmy o symbolach narodowych oraz sposobach okazywania im szacunku. Tworzyliśmy plakaty, rysunki, gazetki poświęcone 100-leciu Niepodległości. Dzień odzyskania niepodległości uczciliśmy uroczystym apelem, w którym brała udział cała szkolna społeczność przyozdobiona narodowymi barwami.

     Wiele czasu poświęciliśmy zdrowemu odżywianiu. Podczas zajęć poruszane były zagadnienia dotyczące funkcji pożywienia, omawiano produkty żywnościowe bogate w określone składniki pokarmowe, przypomnieliśmy sobie piramidę pokarmową mówiliśmy o źródłach witamin oraz znaczeniu, jakie dla naszego zdrowia ma prawidłowe odżywianie.

     Bardzo duże znaczenie w kontaktach międzyludzkim ma kulturalne zachowanie, dlatego podczas zajęć poruszamy ujęte w nim zagadnienia. W listopadzie rozmawialiśmy o zasadach kulturalnego zachowania się w różnorodnych sytuacjach (codziennych i świątecznych) oraz o stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Miłe, kulturalne zachowanie nie jest kosztowne, ale niezwykle cenione. Prezentowaliśmy scenki dotyczące używania magicznych słów, zastawialiśmy się nad tym, jak okazywać innym szacunek, czy jak być życzliwą osobą. Te tematykę realizowaliśmy również poprzez gry, zabawy, krzyżówki czy prace plastyczne.

     Koniec listopada to czas tradycyjnych Andrzejek, My również tej tematyce poświęciliśmy uwagę. Poznawaliśmy zwyczaje andrzejkowe w różnych regionach kraju: lanie wosku, układanie butów czy wróżby andrzejkowe. Przygotowywaliśmy gazetkę tematyczną oraz różne rekwizyty do andrzejkowych wróżb na bal andrzejkowy,

      

    • Październik w naszej świetlicy

    • Początek października przebiega pod hasłem: Dbamy o naszych czworonożnych przyjaciół. Omówiliśmy tu zasady prawidłowej opieki nad zwierzętami oraz rozwijania empatii do nich. Uczniowie przynosili karmę dla psów i kotów, które później przekazaliśmy do schroniska w Kwidzynie. Ważnym świętem dla całej szkolnej społeczności w październiku jest Dzień Edukacji Narodowej. Przygotowywaliśmy się do tego dnia poprzez różne pogadanki na temat roli nauczyciela w szkole, okazywania szacunku wszystkim osobom pracującym w szkole, Przedstawialiśmy cechy wymarzonego nauczyciela, przygotowywaliśmy dla wszystkich pracowników laurki z życzeniami. Październik to czas jesieni, dlatego poświęciliśmy tej tematyce sporo czasu. Omawialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, dary lasu, pola i ogrodu, które niesie ze sobą jesień. Przygotowywaliśmy jesienną dekoracje szkoły i świetlicy.

     Starałyśmy się uświadamiać dzieciom jak cenną wartością jest ich zdrowie, dlatego mówiłyśmy także zdrowym odżywianiu, o higienie osobistej i aktywnym wypoczynku i ubiorze dostosowanym do pory roku. Tak poważne tematy były realizowane nie tylko poprzez rozmowy, plansz i rysunków, wierszy i opowiadań, łamigłówek, mini-quizów, zabaw tematycznych i ruchowych, działań w grupach. Pod koniec października omawialiśmy tradycje i zwyczaje związane z uroczystością Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych, zarówno te religijne, jak i z bardzo popularnym dziś Halloween. Wspominaliśmy bliskich zmarłych, a także omawialiśmy sylwetki znanych Polaków. 

    • Wrzesień w naszej świetlicy

    • We wrześniu w sposób szczególny otoczyłyśmy opieką i uwagą pierwszoklasistów, dla których wszystko było nowe, nieznane, niewiadome. Podczas wspólnych spotkań pierwszoklasiści zostali zapoznani z wyglądem świetlicy, zasadami działania świetlicy, jej regulaminem ze szczególnym uwzględnieniem zgłaszania wejść i wyjść. Prezentowałyśmy dzieciom różne formy spędzania czasu w świetlicy oraz zabawki, gry i inne sprzęty służące zabawie oraz rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań. Organizowałyśmy także zabawy sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zabawy integracyjne i muzyczno-ruchowe. Prowadzone były pogadanki na temat zasad bezpiecznej zabawy, zarówno w salach, jak i na szkolnym boisku i placu zabaw oraz bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Wszystkie działania omawiane były również z uczniami klas starszych, w ramach przypomnienia po wakacyjnej przerwie.

     Pierwsze dni po wakacjach spędziliśmy na wspomnieniach z wakacji. Wspominaliśmy miejsca wypoczynku, piękno i różnorodność widzianych krajobrazów, osobliwości przyrody, niezwykłość zabytków oraz wyjątkowe zdarzenia. Oglądaliśmy zdjęcia, przedstawialiśmy miejsca z wakacji w formie prac plastycznych, rozwiązywaliśmy łamigłówki i kolorowaliśmy wakacyjne obrazki.

     Również we wrześniu przygotowywaliśmy się do imprezy środowiskowej: Święto Powideł Nebrowskich”. Przygotowywaliśmy plakaty, dekoracje, a także omawialiśmy przepis na powidła. Rozmawialiśmy także o ekologii, o tym, jak dbać o środowisko, jak chronić przyrodę czy segregować śmieci.