• Warsztaty profilaktyczne

        • W dniu 19 kwietnia uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przy współpracy z Małopolskim Centrum Profilaktyki. Tematy warsztatów były jak najbardziej aktualne i dotyczyły problemów młodzieży dzisiejszych czasów. Uczestnicy zapoznani zostali ze sposobami radzenia sobie z konfliktami, z emocjami a także odkryli jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na nich ze strony smartfonów. 

          Sylwia Kaliszewska

        • Zajęcia z pierwszej pomocy

        • W dniu 17 kwietnia uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w 3 godzinnym szkoleniu teoretyczno - praktycznym z udzielania PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ. Zajęcia prowadzone były przez Dzielnicowego Gminy Sadlinki - Artura Daniel oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego SPARTAKUS w Kwidzynie. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest szybkie i odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Chętnie wykonywali ćwiczenia na manekinach i dopytywali o szczegóły, które budziły ich wątpliwości.

          Sylwia Kaliszewska

          • IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny

          • Dnia 17 kwietnia 2024r. uczniowie klasy III : Patrycja Puczkowska, Carmen Sienkiewicz, Nikodem Wardziński brali udział w IV Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Z ortografią za pan brat” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie.

            Do konkursu przystąpiło 33 uczniów z 10 szkół  Powiatu Kwidzyńskiego .Konkurs miał na celu sprawdzenie opanowania zasad ortograficznych i posługiwania się nimi w praktyce, kształtowanie czujności ortograficznej i wyrabiania nawyku poprawnego pisania. Wszyscy uczestnicy zmagali  się z zadaniami z trudnościami ortograficznymi i gramatycznymi. Uczestnicy uzupełniali zdania z lukami, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy.
            Spośród rywalizujących ze sobą uczniów wyłoniono jednego, który został „Mistrzem Ortografii”. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, iż uczniowie biorący udział w konkursie, doskonale przyswoili zasady ortografii i gramatyki ,umieją posługiwać się nimi w praktyce. Komisji było bardzo trudno dokonać oceny i wyłonić „MISTRZA” , ponieważ różnica punktów między uczestnikami była minimalna.

             Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

            Anna Michalska 

          • Spotkanie z druhnami Ochotniczej Straży Pożarnej

          • W dniu 9 kwietnia br. uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z druhnami Ochotniczej Straży Pożarnej w Nebrowie Wielkim- panią Pauliną Wołk i Panią Kamilą Murzec. Pierwszym punktem spotkania była rozmowa na temat bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy. Kolejnym punktem spotkania był test sprawnościowy, który dzieciom spodobał się w szczególności. Oprócz szybkości i sprytu, najważniejszym elementem była współpraca i zaufanie do kolegi/ koleżanki z klasy. Chętni uczniowie mają możliwość zapisania się do dziecięcej lub młodzieżowej drużyny strażackiej. Za możliwość poczucia się jak strażak druhnom serdecznie dziękujemy.  

            Justyna Woźniak

          • Stół Wielkanocny

          • W dniu 23 marca 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie pt.; "Stół Wielkanocny". Z tej okazji Gminę Sadlinki odwiedzili m.in. Józef Sarnowski, Piotr Widz oraz Paweł Cywiński. Spotkanie rozpoczęła Wójt Giny Sadlinki Elżbieta Krajewska witając zgromadzonych gości oraz wszystkie koła gospodyń wiejskich z naszej gminy. Spotkanie uświetniły występy uczniów klas I i III Szkoły Podstawowej z Nebrowa Wielkiego oraz gościnnie uczniów ze Szkoły Podstawowej z Sadlinek. Po części głównej wszyscy zebrani chętnie kosztowali dań wielkanocnych przygotowanych przez koła gospodyń. 

            Justyna Woźniak

          • Powitanie Wiosny

          • Na tą porę roku uczniowie klasy I czekali z niecierpliwością. Bardzo chcieli pożegnać już zimę i przywitać kolorową wiosnę. Z tej okazji przygotowali własne pomysłowe Marzanny, odśpiewali piosenkę o wiośnie a na koniec stworzyli własną Panią Wiosnę za pomocą różnych  technik plastycznych. Mamy nadzieję, że wiosna rozgości się już na dobre.

            Justyna Woźniak

          • Pasowanie na czytelnika

          • 28 lutego klasa I została zaproszona przez Panią Katarzynę Badzińską na zajęcia w szkolnej bibliotece. Tematem zajęć był Kosmos. Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze zespoły, w których wykonywali poszczególne zadania. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu kosmosu ale też umiejętnością czytania i współpracy w grupach. Na koniec pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę i zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki.  

            Justyna Woźniak

          • Spotkanie z kosmetyczką

          • 08.04.2024 r. odwiedziła nas pani Martyna, która prowadzi salon kosmetyczny Perfect Beauty w Kwidzynie. Opowiedziała nam o tym, jak wykonać poprawnie poranną i wieczorną pielęgnację twarzy. Kosmetyczka pokazała nam, jak zrobić lekki i odpowiedni do wieku makijaż. Dowiedzieliśmy się, jakich kosmetyków powinniśmy używać i jakie są odpowiednie dla naszej skóry. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Nawet chłopcy z zainteresowaniem oglądali i testowali niektóre kosmetyki. Najbardziej zaciekawił ich róż w intensywnym kolorze. Na koniec spotkania podziękowaliśmy pani Martynie oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

            Weronika Królikowska Kl. V

        • Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

        • Czwartkowe popołudnie (4.04.2024r.) troje uczniów naszej szkoły z klas I-III spędziło w Szkole Podstawowej w Nowym Dworze Kwidzyńskim. Uczestniczyli bowiem w V edycji Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania. Uczniowie zmierzyli się z fragmentami baśni H. CH. Andresena, braci Grimm oraz Ch. Perrault. Frekwencja była bardzo duża. Uczennica klasy I Antonina Sosnaowska oraz uczeń klasy III Nikodem Wardziński otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz pamiątkowe książki a uczeń klasy II Wiktor Sienkiewicz zajął zaszczytne 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          Justyna Woźniak

          • Warsztaty Wielkanocne w klasie III

          • 26 - 27 marca w klasie III odbywały się warsztaty wielkanocne. Podczas spotkań poświęconych nadchodzącemu świętu dzieci zapoznawały się z tradycją poprzez najważniejsze obrzędy. W trakcie zajęć dzieci wykonywały wszelkiego rodzaju prace plastyczne inspirowane Wielkanocą. W pierwszym dniu dzieci wykonywały jajka wielkanocne, które następnie ozdabiały naszą salę.  Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych oraz rozwój kreatywności, sprawności manualnej oraz wrażliwości estetycznej dzieci.

            Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiły uczniom wiele radości.

            Anna Michalska

          • Pożegnanie zimy i powitanie wiosny!

          • Zima jest piękną pora roku, którą bardzo lubimy. Jednak z utęsknieniem wypatrywaliśmy wiosny. Dlatego też, gdy tylko pojawiła się wiosna kalendarzowa postanowiliśmy się do niej przygotować. W klasie wykonaliśmy różne prace i zadania związane z jej nadejściem. Wspólnie wykonaliśmy zimowa kukłę, a następnie wyruszyliśmy w teren by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Na przedzie dumnie kroczyła zimowa panna, którą zostawiliśmy na łące. W czasie spaceru nie brakowało emocji i dobrego humoru. Pozostaje wierzyć, że wiosna skorzysta z naszego zaproszenia i zagości na dłużej.

            Łucja Koncicka

          • Bezpieczeństwo dzieci na wsi

          • Dnia 22 marca w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z przedstawicielkami KRUS w Kwidzynie. Celem spotkania było promowanie wśród uczniów  z terenów  wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których  wolno przebywać wyłącznie dorosłym wykonującym codzienne obowiązki. W trakcie spotkania dzieci obejrzały film, otrzymały kolorowanki i dyplomy. Spotkanie było ciekawe, a przede wszystkim utwierdzające dzieci w tym, że jeśli zapamiętają kilka podstawowych zasad i będą  ostrożne, życie w gospodarstwie będzie nie tylko pełne ciekawych doświadczeń, ale przede wszystkim bezpieczne.

            Łucja Koncicka

      • Wojewódzki Konkurs Przedsiębiorczości

        Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VIII : Szymon Orchowski, Dominik Szaturski, Wiktor Bobrowski i Jan Bartosiewicz zakwalifikowali się do półfinału Wojewódzkiego Konkursu z przedsiębiorczości - WOS. Konkurs półfinałowy i finałowy odbędzie się 22 marca w Gdańsku w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Pomorski Konkurs z Przedsiębiorczości znalazł się na liście punktowanych zawodów wiedzy o zasięgu wojewódzkim Pomorskiego Kuratora Oświaty. Życzymy chłopcom sukcesu w dalszych etapach.

        Anna Michalska

        • Zajączek w szkole

        • W sobotę 16 marca 2024r w Szkole Podstawowej w Sadlinkach zorganizowano  "Zajączka w szkole".  Impreza o charakterze kiermaszu wielkanocnego przyciągnęła mieszkańców naszej gminy. Obecni byli rowniez zaproszeni goście: Wójt Gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadlinkach Andrzej Rupieta oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim Sylwia Kaliszewska. Wśród różnych atrakcji, w tym możliwości zakupu ozdób wielkanocnych, słodkości w kawiarence, rywalizacji sportowych na torze przeszkód, zadbano także o część artystyczną. Na scenie wystąpili  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sadlinkach oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim. Tematycznymi wierszami oraz piosenkami wprowadzili nas w klimat Świąt Wielkanocy.


          Justyna Wozniak

      • https://zdrowojem.fundacjabos.pl/wp-content/uploads/sites/20/2022/11/ZJWW-14_bierzemy_udzial-300x212.pngZdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, obejmujące całą społeczność szkolną. Dzieci wiedzą, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Dzieci z klasy 2 w roku szkolnym 2023/24 przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego ,,Zdrowo jem, więcej wiem” i podjęły wyzwanie, aby promować zdrowy styl życia. Etap jesienno-zimowy poświęcony jest dobrym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Obejmował sześć zadań, które wykonaliśmy w całości. Wykonywanie zadań sprawiało dzieciom wiele frajdy i przyczyniło się do większej integracji klasy. Zachęcamy do udziału w etapie wiosennym.

        Łucja Koncicka

          • „Dzieci Seniorom – Spotkanie Trzech Pokoleń"

          • Tłusty czwartek to dzień, na który z niecierpliwością oczekują co roku mieszkańcy Nebrowa Wielkiego i okolic. W tym roku, z uwagi na przypadające w tym terminie ferie zimowe, świętowaliśmy go nieco wcześniej. Trzynastoletnia tradycja tutejszej szkoły gromadzi w jej murach wszystkie pokolenia zamieszkujących na terenie okolicznych miejscowości rodzin, skłania do wspólnego spędzania czasu, biesiadowania oraz refleksji nad zmiennością życia i  przemijaniem. Uroczystość dedykowana jest przede wszystkim najstarszym z  przybyłych na nią gości - Seniorom, którzy swoją obecnością uświetniają wspólnie spędzane chwile.

            Dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska powitała zgromadzonych na sali gości – Wójta Sadlinki Gminy  Elżbietę Krajewską, przedstawicieli Rady Gminy, Seniorów pozostałych mieszkańców pobliskich wsi oraz przedstawicieli instytucji pozaszkolnych.

            Następnie słowa życzeń do głównych bohaterów uroczystości skierowały panie wójt oraz dyrektor szkoły, podkreślając, jak ważne w życiu człowieka są mądrość i doświadczenie osób starszych.

            Od długiego czasu uczniowie z radością przygotowywali się do zaprezentowania w tym ważnym dniu programu artystycznego, w którym nie brakowało podniosłych wierszy, wesołych piosenek i skocznych tańców.  Kiedy podekscytowani zakończyli występ przed publicznością  zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            Kolejną tradycją tłustoczwartkowych spotkań w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim jest wspólne biesiadowanie po zakończonej oficjalnej części uroczystości. Dzięki współpracy szkoły z rodzicami uczniów oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w powietrzu przez cały czas unosił się aromat doskonałych, świeżo upieczonych ciast i regionalnych, nadziewanych powidłami śliwkowymi pączków.

            Zadowolenie zaproszonych przez nas gości napawa nas nadzieją na równie udane spotkanie w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że w tym samym gronie, w kolejny tłusty czwartek spotkamy się znowu, by wspólnie świętować czternastą edycję jednego z najważniejszych świąt wpisanego na stałe w kalendarz pracy naszej szkoły "Dzieci - Seniorom. Spotkanie Trzech Pokoleń".

            Agnieszka Piotrowska

          • Konkursy plastyczne klas I-III

          • W ostatnich dniach grudnia na uczniów klas I-III czekały zasłużone dyplomy i upominki a udział w konkursach plastycznych organizowanych w naszym powiecie. Uczniowie klasy I otrzymali dyplomy i książki za udział w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Kwidzynie pt.: "Sówka kolejówka i czarny charakter". Natomiast uczniowie klas I-III otrzymali nagrody i dyplomy oraz wyróżnienia za udział w konkursie organizowanym przez Edu-scholaris pt.: "Kartka bożonarodzeniowa".  Laureatką konkursu została Lena Wiertel, natomiast wyróżnienia otrzymali: Alicja Jerzyk, Magdalena Tetera, Nikodem Woźniak, Fabian Kuchnicki, Patrycja Puczkowska, Michał Fijałkowski, Karolina Jońca, Wiktoria Wołk oraz Lena Bogusz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                                                       Justyna Woźniak

        • Wyjazd klas I-III na musical "Alicja w Krainie Czarów"

        • Dnia 10 stycznia 2024r klasy I-III udały się do kinoteatru do Kwidzyna na musical Teatru Muzycznego z Krakowa. "Alicja w krainie czarów " okazała się pełnym energii, muzyki, kolorowych strojów aktorów oraz barwnej scenografii i efektów świetlnych przedstawieniem muzycznym. Musical bardzo zainteresował uczniów naszje szkoły, również ze względu na to że była to nowa forma przekazu w jakiej dotąd rzadko mieli okazję uczestniczyć. 

          Justyna Woźniak

      • Początki druku

        Podczas jednej z ostatnich lekcji historii, uczniowie klasy 6 dowiedzieli się jak powstaje książka i kto odpowiada za poszczególne etapy jej wytworzenia. Obejrzeli także filmik na temat postaci i  pracowni Jana Gutenberga, oraz o  wynalazku Jana Gutenberga, który  umożliwił drukowanie na skalę przemysłową. Użycie ruchomych czcionek oraz prasy przyczyniło się do zwiększenia kręgu odbiorców tekstów. Następnie wszyscy świetnie się bawili wcielając w rolę drukarza. Uczniowie z entuzjazmem zabrali się za wykonanie ziemniaczanych czcionek. Okazało się, że to nie takie proste, ponieważ niektóre litery powstały w odbiciu lustrzanym, kiedy uczniowie próbowali je odtworzyć. Wszyscy dzielnie i wytrwale pracowali, by zdążyć przed dzwonkiem. Zabawa była rewelacyjna, pełna emocji i bardzo pouczająca.

        Katarzyna Badzińska

         

      • Ukryte Dziedzictwo - Co kryje Polska Ziemia?

        Uczniowie klasy 4 uczestnicząc w innowacji Uczymy się kreatywnie, twórczo, inaczej  na lekcji historii dowiedzieli się o tym, czym jest archeologia  i na czym polega praca archeologa. Celem realizowanych zajęć było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy dlaczego i jak należy chronić dziedzictwo kulturowe ukryte pod ziemią.

        Zajęcia rozpoczęły się od sprawdzenia znajomości tematu przez uczniów. Następnie poprzez obejrzenie krótkiego filmu o pracy archeologa  rozpoczęła się w klasie dyskusja. Dzieci odpowiadały na pytania: Co to jest archeologia? Kim jest archeolog? Jaki jest cel prowadzenia wykopalisk? Co to jest zabytek archeologiczny? Jakich informacji dostarczają nam przedmioty odkryte przez archeologów?

        Następnie uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane przez kartoniki z ukrytymi w piasku przedmiotami, które symbolizowały zabytki archeologiczne oraz karty pracy. Naśladując archeologa, każdy uczeń obejrzał  dokładnie otrzymany teren i przystąpił do pracy poszukując w ziemi swój zabytek. Po odkopaniu obejrzał otrzymany przedmiot i dokonał jego inwentaryzacji: zmierzył go, zważył, określił kolor i opisał jego przeznaczenie na karcie zabytku.

        Dzięki takim praktycznym zajęciom łatwiej uczniom było zapamiętać czym jest archeologia oraz na czym polega zawód archeologa.

        Katarzyna Badzińska

         

         

      • FILMOWA HISTORIA CIUCHCI

        W Piątek, 20 październik 2023 o 17:00 w Bibliotece w Marezie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Filmowa historia ciuchci” się w ramach Inicjatyw lokalnych 2.1 "Ciuchcia jedzie dalej". Celem konkursu była realizacja filmu opowiadającego historię lokalnej kolejki. Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:

        Zespół 1: Wojciech Śnieda, Damian Samulewski, Oliwier Mroczko – miejsce 3

        Zespół 2: Konrad Jarosz, Wiktoria Jaranowska – miejsce 4

        Katarzyna Badzińska

          • Wyjazd do kina - Życzenie

          • Dnia 7 grudnia 2023r. uczniowie klas I-III udali się do Kinoteatru w Kwidzynie na najnowszy film animowany Disneya pt. "Życzenie". Bajka opowiada o samolubnym królu oraz o duchu walki głównej bohaterki i ogromnej mocy przyjaźni. Główna bohaterka Asha przeciwstawia się królowi- czarodziejowi, spełniającemu marzenia swoich podwładnych, które ci oddają mu pod opiekę gdy kończą 18 lat. Film bardzo podobał się uczniom. Żywo reagowali na zdarzenia podczas seansu.

                                                                                                                                               Justyna Woźniak

          • Powiatowy Konkurs Plastyczny - Barwy Jesieni

          • 5 grudnia 2023r w Szkole Podstawowej w Otłowcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz wyróżnień w II Powiatowym Konkursie Plastycznym klas I- III "Barwy jesieni". Tegorocznym tematem przewodnim był "Jesienny spacer z...". W konkursie udział wzięło aż 14 szkół z powiatu kwidzyńskiego, nadesłano ponad 240 prac. Spośród wszystkich prac wybrano i nagrodzono ponad 30.  Uczniowie naszej szkoły: Iga Wojda, Oliwier Lubecki, Patrycja Puczkowska oraz Nikodem Woźniak otrzymali nagrody w swoich kategoriach wiekowych. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody z rąk dyrektor szkoły Doroty Kurjaty, organizatora konkursu pani Marty Schaefer oraz zgromadzonych gości, m.in. Wójta Gminy Gardeja pana  Kazimierza Kwiatkowskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

            Justyna Woźniak

          • Mikołajki w szkole

          • 6 grudnia to magiczna data, która wprowadza najmłodszych i nie tylko w świąteczny klimat. Tego dnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj.  Zostawił niepostrzeżenie dla każdego ucznia upominek i słodkości. Sprawiło to, że na każdej buzi pojawił się uśmiech.  Ponadto każdy z uczniów mógł skorzystać ze świątecznej ścianki fotograficznej i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie.       

                                                                                                                                                                Justyna Woźniak

          • Andrzejki klas I -III

          •                                                                                                            Będziemy wróżyć? Czemu nie!

                Już błyszcza kocie oczy w mroku….

                                                                                               Wieczór andrzejek zdarza się

                                                                                                 Raz jeden tylko w całym roku

            Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Z tej okazji uczniowie klas I-III również chcieli zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co ich czeka. Nasze sale lekcyjne zamieniły się w” sale wróżb”. Wśród gier i zabaw andrzejowych znalazło się: poznanie imienia swojej przyszłej żony/męża na podstawie przebitego serca szpilką, losy z przepowiedniami dotyczącymi najbliższej przyszłości oraz wykonywanego zawodu, przestawianie butów, gry symboliczne, losowe, wróżby z latarką. Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Czary- mary….

            Wychowawcy klas I-III

      •  

         

         

         

        W piątek 10.11. punktualnie o 11.11 wszyscy stanęliśmy na baczność i w naszej szkole rozbrzmiał hymn narodowy. Wspólnie wyraziliśmy radość z naszej niepodległości, dumę z naszej polskości. Szkoła włączyła się po raz szósty w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło prawie 4 mln uczniów oraz 600 tys. nauczycieli w całej Polsce.

        Katarzyna Badzińska

          •      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to czas na uroczyste świętowanie tego wielkiego dla wszystkich Polaków wydarzenia które przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. W dniu tym oddajemy cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się Niepodległa Polska.

            W piątek 10 listopada uczciliśmy uroczyście 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie i nauczyciele  udekorowani biało-czerwonymi kotylionami wzięli udział w uroczystym apelu.  Pani dyrektor Sylwia Kaliszewska krótko przypomniała historię Polaków walczących o odzyskanie wolności.

            Ważną częścią uroczystości była inscenizacja, dzięki której uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawej i barwnej lekcji historii. Widzowie obejrzeli spektakl przygotowany przez naszych przez uczniów klasy 7 przygotowani przez panią Katarzynę Badzińską oraz kółko muzyczne prowadzone przez panią Iwonę Krupę. Młodzi aktorzy swoim występem dostarczyli wszystkim wielu wzruszeń. Była podniosła atmosfera, cisza i skupienie. Zaprezentowane podczas apelu piosenki pięknie podkreślały waleczność naszych przodków i skłaniały do refleksji nad przeszłością. Spektakl uświadomił nam, że o wolność okupioną krwią naszych przodków musimy dbać zawsze.

            Katarzyna Badzińska

          •           Żywa lekcja historii

          • 30 października do naszej szkoły przybyli rycerze z Bractwa Rycerskiego Kerin. Zabrali nas w podróż do późnego średniowiecza. Podczas spotkania, które odbyło się na Sali gimnastycznej, uczniowie dowiedzieli się, czym był kodeks rycerski. Przekonali się, jak wyglądała droga wiodąca młodzieńca od pazia do rycerza. Uczniowie stanęli w szranki w turnieju rycerskim. Spróbowali także swoich sił w konkurencjach w rynsztunku rycerskim.

            Podczas tej nietypowej lekcji historii dzieci angażowali się w odgrywanie historycznych ról. Mieli możliwość włożenia zbroi, stroju historycznego, wzięcia do ręki miecza, tarczy, szabli, włóczni czy topora. Żywa lekcja historii, bo tym właśnie było to spotkanie z rycerzami, to najbardziej efektywny sposób nauczania historii. Podstawą takich lekcji opracowanych z uwzględnieniem wymagań aktualnej podstawy programowej jest ich interaktywność. Elementy humorystyczne dodatkowo zwiększyły atrakcyjność zajęć i przykuły uwagę uczniów.

            Katarzyna Badzińska

          • Kto Ty jesteś? - Polak mały...

          • Kto ty jesteś? – Polak mały… Dniu 10 listopada klasa III świętowała obchody  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych . Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy Lekcją patriotyzmu ''. Pani Ania przedstawiła nam  krótki rys historyczny dotyczący  Święta Niepodległości. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała cały hymn i rozpoczął się uroczysty apel , przygotowany przez klasę VII.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki takim wydarzeniom  od najmłodszych lat  uczymy  się patriotyzmu, kształtujemy  pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

            Anna Michalska

          • Zielona szkoła w Schodnia

          • W dniach 23-27 pazdziernika  uczniowie klasy VI uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Schodna, która mieści się na trenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Podczas pobytu nie tylko mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą i poznawania walorów przyrodniczych WPK . Byl też czas na integrację podczas wspólnych zabaw czy  gier zespołowych. Większość  czasu uczniowie z opiekunami spędzili na pieszych wyprawach po okolicy Schodna. Ponieważ jesień to szczególny czas pod względem obfitości grzybów, dlatego pierwsze zajęcia w terenie dotyczyły właśnie tej tematyki. Podczas warsztatow zatytułowanych  Królestwo grzybów uczniowie poznali budowę, znaczenie grzybów w przyrodzie, zapoznali sie z gatunkami grzybów jadalnych i niejadalnych oraz tych chronionych.  Dowiedzieli się też jak zbierać, transportować oraz przyrządzać grzyby, by nie narazić sie na ryzyko zatrucia pokarmowego Podczas wspolnego spaceru pod okiem prowadzonego zbierali zbierali grzyby jadalne. Kolejnego dnia podczas zajęć w szkole, a także wspólnego spaceru po lasach okolic Schodna młodzież  poznawała gatunki drzew i krzewów porastajacych Wdzydzki Park Krajobrazowy. Następnie, z zebranych w okolicy ziół wykonali ciekawe eco-pamiątki w postaci kosmetyków. Były mydełka glicerynowe, pomadki ochronne czy kule zapachowe do kąpieli. Następnego dnia podczas wędrówki  po WPK uczniowie poznawali formy ochrony środowiska, zobaczyli pomniki przyrody oraz  użytek ekologiczny, jakim jest torfowisko z chronionymi roślinami m.in.: mchem torfowcem czy rosiczką okrągłolistną. Podczas warsztatów pod tytułem “Skąd się bierze papier’” szóstoklasiści dowiedzieli się, jakie były kiedyś a jakie są dziś techniki pozyskiwania papieru. Uczyli się czerpać papier z makulatury, po czym przygotowywali kartki ozdobne z wykorzystaniem czerpanego papieru. W czwartek  uczniowie zostali zabrani na wycieczkę w odległe czasy- w epokę lodowcową, podczas której poznawali procesy przyrodnicze decydujące o obecnym ukształtowaniu terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wyjście w teren połączone było z poszukiwaniem elementów polodowcowych i wspólne odtworzeniem procesów, jakie zachodziły po ustąpieniu lądolodu. Mieli też  okazję zobaczyć dwa torfowiska, jako pozostałość po lodowcach. Badania nad wodą znajdującą sie w zbiorniku wodnym jeziora Schodno to kolejne warsztaty w terenie, w których uczestniczyli uczniowie. Tego samego dnia podczas spotkania ze znawczynią regionu  poznawali twórczość ludową Kaszub, zwlaszcza haft kaszubski i charakterystyczne dla tego regionu Polski- malarstwo na szkle. Mieli okazję zaznajomienia się z  motywami oraz  znaczeniem kolorów używanych w hafcie i malarstwie kaszubskim. Po części teoretycznej uczniowie  malowali na szkle wykorzystujac motywy kaszubskie. Uwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełasek oraz zabawy intergracyjne przy ognisku.  W drodze powrotnej do domu szóstoklasiści odwiedzili  Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, w którym zgromadzono 50 obiektów architektury ludowej Kaszub  i Kociewia. Pobyt w Zielonej Szkole upłynął w rewelacyjnym nastroju i przy  przepięknej pogodzie.

             Iwona Krupa

          • Wycieczka do Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu

          • 21 października 2023r. dzieci z klasy I -III   wraz z opiekunami (p. Anną Michalska, p.Łucją Koncicka i p. Justyną Woźniak) udały się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. „Młyn Wiedzy” jest to miejsce  służące nauce i zabawie. W czasie wizyty uczniowie świetnie się bawili oglądając eksponaty i wystawy, samodzielnie prowadzili badania oraz obserwacje. Celem wycieczki było wzbudzenie u dzieci ciekawości świata poprzez zainteresowanie ich naukami przyrodniczymi oraz technicznymi. Kolejnym punktem programu wycieczki było Muzeum Toruńskiego Piernika. Dzieci oprócz zwiedzania wystawy muzeum uczestniczyły w warsztatach wypieku piernika. Poznały wszelkie rytuały związane z jego wypiekiem. Własnoręcznie wykonane pierniki dzieci zabrały do domu. Wrażeń było sporo, czas płynął szybko. Zadowoleni, w pełni usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów. Pozostały pamiątkowe zdjęcia i uśmiech na twarzach dzieci.

            Łucja Koncicka 

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska życząc całej społeczności szkolnej  wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzonych celów. Do życzeń przyłączyła się także Wójt Gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska, która wyraziła wdzięczność za codzienny trud wkładany w kształcenie młodego pokolenia. Następnie nagrody z rąk pani wójt oraz dyrektora szkoły odebrali wyróżnieni nauczyciele i pracownicy szkoły. W tym dniu jubileusz czterdziestolecia pracy zawodowej świętowała pani Dorota Laskowska, której gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. Uczestnicy koła teatralnego oraz zespołu muzycznego zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek do szkolnej świetlicy.

            Agnieszka Piotrowska

          • Święto pieczonego ziemniaka

          • W słoneczny poranek  04 października 2023 r. uczniowie klasy I i III wybrali się nad jezioro aby świętować obchody  „Święta pieczonego ziemniaka”.  Spotkanie obfitowało w zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych kiełbasek oraz ziemniaków pieczonych w ognisku, nad którymi dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody „Święta pieczonego ziemniaka”. Obchody tego święta stanowią doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i rodziców w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i wspólną zabawę. Zapraszamy na kolejne święto za rok!

            Anna Michalska i Justyna Woźniak

        • Rajd rowerowy - "Ciuchcia jedzie dalej"

        • Dnia 30 września odbył się rajd rowerowy szlakiem północnym dawnej wąskotorówki: Mareza – Korzeniewo – Lipianki – Gniewskie Pole – Pastwa i z powrotem. Wycieczka odbyła się w ramach Inicjatyw lokalnych 2.1 "Ciuchcia jedzie dalej". W rajdzie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Przewodnikiem był p. Edek Struzik, który przy każdym przystanku kolejki opowiadał ciekawą historię przywołując wspomnienia z dawnych lat. W Pastwie czyli docelowej „stacji” rajdu przy ognisku uczestnicy zjedli kiełbaski.

          Grupa inicjatywna przygotowała dla młodzieży „ciuchciowy test”. Na zadane pytania chłopcy uczestniczący w rajdzie odpowiadali koncertowo. Wszyscy otrzymali nagrody za aktywny udział w konkursie.

          Chłopcy, z naszej szkoły: Filip Balicki, Dominik Szaturski, Szymon Orchowski, Paweł Śnieda, Szymon Kamiński sprawowali się wzorowo podczas rajdu, a także  wykazali się sporą wiedzą o historii kolei wąskotorowej.

          Katarzyna Badzińska

          •    Dzień Pieczonego Ziemniaka

          • Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W słoneczny poranek  29 września 2023 r. nad jeziorem w Glinie ułożony został stos drewna. Był to dla uczniów klasy drugiej znak, że  rozpoczynają się  obchody „Dnia pieczonego ziemniaka”. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, uczniowie wzięli udział w licznych sportowo- rekreacyjnych niespodziankach. Na początku odczytali list, który otrzymali od Pana Ziemniaka, poznali jego historię i jego drogę do Polski. W klasie wykonali piękne ziemniaczane kukiełki. Dzień  obfitował w liczne zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. A więc uczniowie sadzili i zbierali ziemniaki,  rzucali nimi do celu, oraz rzeźbili w ziemniaku swoje inicjały. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych pieczonek, nad  którymi dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody tego pięknego, jesiennego święta. 

            Łucja Koncicka

        • Na Olimpie

        • Mamy przyjemność przedstawić projekt klasy 5 z języka polskiego, dotyczący mitologii greckiej, który przygotowali nasi Uczniowie. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, prezentując wybraną postać z mitologii. Na uczcie olimpijskiej stawili się wielcy bogowie starożytnej Grecji: Zeus, Hades, Posejdon, Hera, Hermes, Hefajstos, Atena, Ares, Artemida, Apollo,  Afrodyta, Dionizos, Demeter .

          Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do tych zajęć. Z pewnością wszyscy na długo je zapamiętamy!

          Katarzyna Szczęsna

        • Spotkanie ze strażakiem

        • 3.10.2023 r. piątoklasistów odwiedził tata ich koleżanki,  pan Jarosław Królikowski, który jest strażakiem OSP Kaniczki.  Pan Królikowski opowiedział uczniom, na czym polega służba w Ochotniczej Straży Pożarnej, jak zachowywać się, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Wspomniał także o tym, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie świadków niebezpiecznego zdarzenia: pożaru czy też wypadku drogowego. Pan Jarosław opowiedział także o tym, że bardzo ważne jest to, aby nie być obojętnym w momencie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy.  W swoim wystąpieniu zachęcał uczniów, aby brali udział w szkoleniach dla dzieci i młodzieży, które są prowadzone przez edukatorów OSP. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem oraz pamiątkowym zdjęciem. Kto wie? Może po dzisiejszej lekcji wychowawczej kilku piątoklasistów zasili oddziały OSP?

          Katarzyna Szczęsna

      • Spotkanie z policjantami

        W czwartek 12 września br uczniów klas I i II odwiedzili niezwykli goście. Panowie policjanci w składzie mł. asp. Krystian Abramoiwcz oraz mł. asp. Arur Daniel rozmawiali z uczniami najmłodszych klas naszej szkoły o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły a także podczas czasu wolnego. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przepisów drogowych, m.in. z zasad poruszania się po jezdni i chodniku oraz przechodzenia przez jezdnię. Na koniec maskotka "Mrówka" oraz funkcjonariusze rozdali pierwszoklasistom odblaski oraz książeczki o bezpieczeństwie. Również uczniowie klasy I przygotowali dla naszych gości rysunki przedstawiające pracę policjantów. Na pamiątkę miłych odwiedzin zostały wykonane zdjęcia.

        Justyna Woźniak

          • Wyjazd do kina

          • Nasze talenty

          • Pierwsze tygodnie w szkole to idealny czas na poznanie siebie nawzajem. Uczniowie klasy 1 po kilku dniach spędzonych w szkolnej ławce z nowymi kolegami i koleżankami, z chęcią zabrali się za wykonanie prac pt. "Nasze talenty". W mniejszych grupach mieli możliwość przedyskutować swoje pomysły, wybrać lidera grupy oraz wspólnie wykonać plakat. Dzięki takiej formie pracy, uczniowie mogli zintegrować się ze sobą a także poznać swoje mocne strony.

            Justyna Woźniak

          • Święto Śliwki Nebrowskiej

          • 16 września 2023r. odbyło się XIX Święto Powideł Nebrowskich. Po powitaniu zgromadzonych gości oraz mieszkańców gminy Sadlinki prowadzący imprezę Szymon Figurski zaprosił na część artystyczną.  Dzieci z Przedszkola oraz uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim przygotowały wiersze, piosenki oraz tańce o śliwce- bohaterce dzisiejszego dnia. Dzieci wprowadziły wszystkich w jesiennych kolorowy klimat. Występy umiliły piosenki śpiewane przez dzieci z koła muzycznego, którego opiekunem jest pani Iwona Krupa- prowadząca część artystyczną. 

            Justyna Woźniak

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jej celem jest promowanie czytelnictwa  wśród Polaków. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było Nad Niemnem. W tę wielką, powszechną inicjatywę, której patronowała Para Prezydencka, wpisała się także społeczność naszej szkoły. Uroczyste czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w pięknie przyozdobionej sali gimnastycznej odbyło się w piątek 8 września. Uczniowie wszystkich  klas wysłuchali w skupieniu fragmenty powieści, które odczytali nauczyciele, koledzy oraz pani dyrektor Sylwia Kaliszewska. Narodowe Czytanie  jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z klasycznymi pozycjami literatury.

            Katarzyna Badzińska

          • Inauguracja roku szkolnego 2023-2024

          • Pierwszy szkolny dzwonek zabrzmiał w polskich szkołach 4 września. Uroczystej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim dokonała dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska, która powitała przybyłych na uroczystość gości, pracowników i uczniów szkoły. Następnie głos zabrała wójt gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska życząc wszystkim wytrwałości podczas całorocznej pracy. Jak co roku pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły. Dyrektor szkoły pożegnała nauczycielki, które po wielu latach pracy przeszły na zasłużoną emeryturę –  panie Łucję Koncicką i Beatę Łęcką Trzaskę, a także powitała nowe, które z dniem 1 września rozpoczęły pracę w murach naszej szkoły.   Rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się często z jubileuszem pracy zawodowej, który w tym roku obchodziły panie Anna Michalska i Beata Łęcka Trzaska. Po zakończonej oficjalnej części uroczystości uczniowie z wychowawcami udali się do klas.

            Agnieszka Piotrowska