• Stefan Czarniecki

• Był polskim dowódcą wojskowym. Uczestniczył w walkach podczas potopu szwedzkiego i w czasie powstania Chmielnickiego. Zasłynął jako mistrz wojny podjazdowej, a jego wojska odniosły wiele zwycięstw w bitwach ze Szwedami. Jego zasługi zostały docenione w tekście „Mazurka Dąbrowskiego”.

Społeczność uczniowska ceni go za patriotyzm i odwagę.

• Jan Kochanowski

• Wybitny polski poeta epoki renesansu. Nazywany jest ojcem literatury polskiej, gdyż tworzył kunsztowne dzieła w języku polskim, które były na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Zasłynął jako twórca fraszek, trenów, pieśni, a także utworów dramatycznych.

Społeczność uczniowska ceni go za wkład włożony w polską literaturę.

• Mikołaj Kopernik

• Naukowiec doby renesansu. Najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jego odkrycie zrewolucjonizowało naukę. Kopernik jako prawdziwy człowiek renesansu zajmował się również innymi dziedzinami, m.in. ekonomią, zarządzaniem, medycyną.

Społeczność uczniowska ceni go za osiągnięcia naukowe i związek Kopernika z pobliskimi miejscowościami.