• Wisława Szymborska

      • Wisława Szymborska (właściwie Maria Wisława Szymborska)

         

        Wybitna polska poetka, urodziła się 2 lipca 1923 w Kórniku, niedaleko Poznania, zmarła 1 lutego 2012 w Krakowie. Uczęszczała do Gimnazjum Urszulanek, a podczas II wojny światowej uczyła się na tajnych kompletach i zdała maturę w 1941 roku. Była utalentowana plastycznie i już w latach młodzieńczych wykorzystała swoje uzdolnienia do zilustrowania nowego wydania podręcznika do języka angielskiego First steps in English Jana Stanisławskiego. W 1945 r. rozpoczęła studia polonistyczne, a potem socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak trudna sytuacja materialna spowodowała, że musiała przerwać naukę. W latach 1953-1966 była redaktorem działu poezji w tygodniku „Życie Literackie”, następnie w latach 1967-1981, w tym samym czasopiśmie, pisała felietony zatytułowane „Lektury nadobowiązkowe”, w których omawiała książki spoza kanonu literackiego. Od 1981 do 1983 pracowała w redakcji miesięcznika „Pismo”. W późniejszym czasie współpracowała także z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz pismem mówionym „NaGłos”. Była również członkiem Związku Literatów Polskich oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

                    Szymborska jest autorką 13 tomików wierszy: 

        Dlatego żyjemy (1952), 

        Pytania zadawanie sobie (1954), 

        Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), 

        Sto pociech (1967), 

        Wszelki wypadek (1972), 

        Wielka liczba (1976), 

        Ludzie na moście (1986), 

        Koniec i początek (1993, 1996), 

        Chwila (2002), 

        Dwukropek (2005), 

        Tutaj (2009) oraz – niedokończonego i wydanego pośmiertnie, tomu Wystarczy (2012). Utwory poetki, zaliczane do poezji intelektualnej, zaskakiwały trafnymi puentami, ironią, poczuciem humoru, a przy tym zwięzłością i prostotą formy poetyckiej. Ponadto Szymborska doceniana była za oryginalność, umiejętność mówienia o sprawach ważnych bez zbędnego patosu oraz podnoszenia zjawisk codziennych do rangi niezwykłych. O wybitnym charakterze twórczości poetki świadczy fakt, że jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, a sama autorka została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami. W 1991 r. zdobyła Nagrodę im. Goethego, w 1995 r. – Nagrodę Herdera. W maju 1995 r. Uniwersytet Poznański nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 1996 r. Wisława Szymborska otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości poetyckiej, a także Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, przyznawaną przez Akademię Szwedzką. W 2001 r. została członkiem honorowym American Academy of Arts and Letters. W 2011 r.  wyróżniono ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej.

                    Działała ona aktywnie w kręgach literackich i kulturowych, a także udzielała się społecznie. W 1975 r. razem z innymi intelektualistami podpisała List pięćdziesięciu dziewięciu, który był wyrazem sprzeciwu wobec próby zmiany zapisów konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w myśl ideologii socjalistycznej. Oprócz tego poparła petycję
        w sprawie braci Kowalczyków, którzy w 1971 r. wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, gdzie zaplanowane były uroczystości z okazji Dnia Milicjanta
        i odznaczenie funkcjonariuszy pacyfikujących strajki na Wybrzeżu. Ponadto Szymborska przekazała część pieniędzy z Nagrody Nobla na inicjatywę „Społecznik Roku”, której pomysłodawcą był Jacek Kuroń oraz na pomoc w remoncie nowej siedziby Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.     

         Rekomendacje

                    Wybór patrona szkoły we współczesnych czasach jest zadaniem trudnym i mogącym wzbudzać wiele emocji. Wśród tak dużej różnorodności postaw życiowych i koncepcji wychowawczych musimy sprostać zadaniu, które wymaga od nas wskazania osoby cieszącej się powszechnym uznaniem, szacunkiem i wyznającej określone wartości moralne. Dodatkowo dzieci i młodzież powinna identyfikować się z postawą patrona i dostrzegać w nim autorytet.

                    Propozycja wyboru Wisławy Szymborskiej na patrona szkoły wiąże się z chęcią propagowania wartości humanistycznych, tak cennych dla wszechstronnego rozwoju każdego ucznia. Swoją postawą życiową poetka wskazuje, które wartości powinny być w życiu nadrzędne. W utworach podejmowała tematykę patriotyczną oraz wyrażała publicznie przywiązanie do Krakowa.

                    Szymborska jest również przykładem dla uczniów, kiedy to pomimo przeciwności losu, które sprawiły, że musiała przerwać studia, realizowała pasje i rozwijała zainteresowania. Zdobywała uznanie całego świata, a przy tym do końca życia pozostała skromnym człowiekiem, życzliwym i dbającym o relacje z innymi. Nie szukała rozgłosu i nie lubiła zbyt dużo mówić o sobie, a tym bardziej opowiadać opinii publicznej o swojej twórczości. Postępowała zgodnie ze słowami mówiącymi, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą.

                    Noblistka jest przykładem pracowitości, dbania o najwyższą jakość swoich prac.  Dzięki temu była doceniana za oryginalność, dowcip oraz lekkość słów, które w inteligentny sposób oddawały obraz tego, co ją otaczało. W swoich utworach niejednokrotnie zadawała pytania, poszukiwała odpowiedzi na nurtujące ją kwestie. Taka postawa bliska jest uczniom, którzy z dociekliwością, podobną Szymborskiej, próbują odkryć oraz zrozumieć świat, odnaleźć swoją drogę.

                    Mądrość Szymborskiej widoczna jest w jej słowach, które do dzisiaj przywoływane są publicznie i uznawane za ponadczasowe sentencje. Skłaniają one do głębszych przemyśleń na temat własnego życia i miejsca człowieka w otaczającej rzeczywistości. W związku z tym przesłania płynące z wypowiedzi poetki mogą przyczynić się do uwrażliwiania młodych ludzi i dostrzegania tego, co jest naprawdę wartościowe, a nie tylko pozorne.

                    Patron szkoły to ważna osobistość, to z pewnością bardzo trudny wybór wśród wielkich i znanych polskich postaci. Mamy wielu pisarzy, sportowców, duchownych, naukowców czy walczących o niepodległość osób. Zapewne każda ze znanych osób jest warta uwagi. Dlaczego Szymborska? To skromna kobieta, której nie zależało na rozgłosie, a mimo tego została laureatką nagrody Nobla. Jako szkoła możemy zorganizować w ramach Dni Patrona spotkania poetyckie, konkursy literackie i plastyczne.

      • Krzysztof Kamil Baczyński

      • Zasługuje na to, aby jego postać objęła patronaem nasza szkołę. Młody, zdolny, ofiarny tak w wymowny sposób można przedstawić poetę czasu wojny.

        W liczącej zaledwie 23 i pół roku biografii tego młodego człowieka splatają się miłość i poezja, walka i wojna, sława I śmierć.

        Baczyński swoim życiem i poezją uosabia wartości i tradycje jakie znalazły potwierdzenie w życiu i walce najpiękniejszego pokolenia lat 20 – tych.

        Jest on jego najlepszym reprezentantem.

        Urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921 roku był synem Stefanii Zieleńczyk autorki podręczników szkolnych i książek dla młodzieży oraz Stanisława Baczyńskiego legionisty, powstańca śląskiego i krytyka literackiego.

        1 września 1931 r. Baczyński rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Stefana Batorego. Znalazł się w samej klasie co trzej bohaterowie “Kamieni na szaniec”.

        Maturę zdał w 1939 r. tuż przed wybuchem wojny, która pokrzyżowała mu plany związane ze sudiami na ASP.

        Wstąpił do Szarych Szeregów, przeszedł szkolenie i uzyskał sopień podchorażego. Jako żołnierz Batalionu “Zośka” brał udział w akcji uwolnienia więżniów pod Celestynowem I ataku na niemiecki pociąg. Echa tych przeżyć możemy znaleźć w jego twórczości.

        W lipcu 1944 r. przeszedł do Batalionu “Parasol”. Gdy wybuchło powstanie w Warszawie został odcięty od swojego oddziału. Zginął od kuli snajpera 4 sierpnia 1944 r. w Pałacu Blanka. Jego żona raniona odłamkiem zmarła 1 września.

        Krzysztof Kamil Baczyński na kartach historii literatury polskiej pozostaje jako poeta – żołnierz, który nie uchylił się przed najwyższą dla ojczyzny ofiarą, ofiarą ze swojego życia.

        Będziemy dbali o to, aby patron w Naszej Szkole nie był tylko legendą, ale by był postacią żywą, przemawiającą do uczniów przykładem swojego życia.

        Możemy stworzyć ścianę /kącik pamięci K.K. Baczyńskiego, gdzie uczniowie będą mogli zaznajomić się z biografią poety i jego wórczością.

        Możemy zorganizować w naszej placówce Dni Patrona, a w ich ramach np. ciekawe spotkania poetyckie, konkursy, prezenacje mulimedialne o jego życiu i twórczości, quizy itp.

        Możemy zorganizować wycieczki po Warszawie Śladami Baczyńskiego.

        Mamy nadzieję, że dla naszych uczniów, wychowanych na pięknym przykładzie życia I twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego warości takie jak miłość, służba Ojczyźnie, umiłowanie prawdy i wolności będą zawsze ważne.

        “ Nie wstydź się wiary w sobie; (…)

        Miłowania,

        Tworzenia,

        Dorastania…”

                                K. K. Baczyński

  • Szkoła Podstawowa im. ARMII KRAJOWEJ w Nebrowie Wielkim.

    Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość

     

    1. Dlaczego ARMIA KRAJOWA?
    • Obecne czasy w jakich żyjemy niestety, ale powoli dążą ku temu, aby pamięć o naszej dumnej, pięknej i zarazem niedalekiej historii poszły w niepamięć. Znaczna część ówczesnego pokolenia w dobie wszechobecnego internetu i dobrodziejstw z nim związanych bardzo często żyje w zakłamanym świecie.. w świecie, w którym prawdziwe i dobre dla człowieka cechy i wartości schodzą na boczny plan. W dodatku jest dużo podmiotów zewnętrznych, które sieją patologię w internecie oraz co gorsza, zakłamują naszą piękną historię lub dążą do całkowitego jej wykluczenia. Dlatego szkoła imienia ARMII KRAJOWEJ to nazwa, dzięki której uczniowie jak i całe grono pedagogiczne będzie uczęszczać do szkoły z dumą. To nazwa, dzięki której wyżej wymienione źle czerpane wartości z internetu przeiznaczą się w prawidłowo kreowane bodźce. Oraz co najważniejsze, to nazwa, dzięki którj cała społeczność związana z życiem szkoły, godnie uczci poległych Polaków. Chwała bohaterom!
    • ARMIA KRAJOWA to setki tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, którzy z narażeniem życia wypełniali treścią słowa wypowiadane w dniu przystąpienia do konspiracji – „Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej”. Odwaga tych ludzi i niezachwiana wiara w słuszność walki jest dzisiaj dla wszystkich nas kierunkowskazem. Wielu z nich nie doczekało końca wojny, jeszcze mniej prawdziwie wolnej Polski. Ich testament spoczywa w naszych rękach. Nie zawiedźmy tych, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się niepodległością. Chwała bohaterom!
    • Nie możemy także zapominać o bezimiennych bohaterach tamtych dni. Polakach, którzy nie działali czynnie w konspiracyjnych strukturach, ale bez pomocy których żadna akcja ARMII KRAJOWEJ nie mogła zakończyć się powodzeniem. Tysiące cywili, ryzykując bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, wspierało czyn zbrojny. Sabotażem, przekazywaniem informacji, dostawami żywności i zaopatrzenia, udzielaniem schronienia czy opieką nad rannymi. Im także należy się pamięć i szacunek. Chwała bohaterom!
    1. JAKIE PLUSY DLA SZKOŁY? JAKIE WYZWANIA?
    • Dzięki nadaniu imienia ARMII KRAJOWEJ szkoła będzie miała bardzo szerokie spectrum organizowania wszelakich konkursów, spotkań historycznych, wyjazdów edukacyjnych czy stworzenie własnej Sali Tradycji na temat patrona szkoły.
      • Możliwość organizowania konkursów poetyckich pod sztandarem literackiego „Pokolenia Kolumbów”, którzy to właśnie tworzyli swoją twórczość podczas II Wojny Światowej lub, krótko po jej zakończeniu i było to ich głównym nurtem. Wielu z nich oddało życie w młodym wieku walcząc w szeregach ARMII KRAJOWEJ, są to między innymi:
    • Tadeusz Gajcy – Przedstawiciel pokolenia Kolumbów
    • Grażyna Chrostowska – Przedstawicielka pokolenia Kolumbów
    • Krzysztof Kamil Baczyński – Autor wiersza „Elegia o chłopcu Polskim”
    • Anna Kamieńska
    • Zbigniew Kabata
    • Tadeusz Różewicz
    • Wacław Bojarski
    • Gustaw Herling – Grudziński
    • Tadeusz Borowski
    • i wielu innych …
      • Oczywiście jeśli chodzi o organizowanie konkursów jest tego więcej ponieważ można uwzględnić ARMIĘ KRAJOWĄ jako portret i odnieść się do patrona na obrazie. Można również na zajęciach z muzyki czy to również na kole muzycznym promować pieśni patriotyczne i w dalszym tego procesie wystawiać uczniów na konkursach z tym związanych po za szkołą. Oczywiście konkursy, o których wspomniałem wcześniej odnośnie wiedzy na temat ARMII KRAJOWEJ i jej bohaterów nie muszą zatrzymać się na poziomie szkoły. Naprawdę możliwości są bardzo duże i nie wszystko ująłem. Tak po krótce mogę tylko jeszcze wspomnieć o 316 Spadochroniarzach ARMII KRAJOWEJ „CICHOCIEMNI” oraz brawurowych akcjach zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów takich jak „Akcja pod Arsenałem” czy „Akcja w Celestynowie” organizowane przez Bataliony „ZOŚKA” i „PARASOL”.
    1. ŚWIĘTO PATRONA ORAZ WSPÓŁPRACA Z INNYMI PODMIOTAMI
      • Zapomniałbym dodać, że bardzo istotnym elementem w tej całej sprawie jest święto patrona szkoły, które przypada na 14 lutego. W tym roku obchodziliśmy 82 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię KrajoDodatkowo trzeba wspomnieć, że 14 luty to również szczególna data dla Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy z dumą dziedziczą i kontynuują tradycję Komendy Głównej Armii Krajowej. Zachodzi również prawdopodobieństwo, że jeśli szkoła będzie miała patrona, którego staram się przedstawić będzie możliwa współpraca z WOT w Grudziądzu i organizowanie wspólnych imprez bądź wspólnego święta. Mottem przewodnim Wojsk Obrony Terytorialnej jest „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” dlatego szkoła będzie mogła się również do tego odnieść i zrobić coś razem 
      • Godnym zauważenia jest fakt iż Jednostka Specjalna GROM, posiada patrona im. Cichociemnych Spadochroniarzy ARMII KRAJOWEJ. W Sali Tradycji JS GROM widniej właśnie tablica pamiątkowa upamiętniająca poległych żołnierzy za Ojczyznę. Kolejnymi komandosami w Polsce, którzy upamiętniają w podobny sposób naszych bohaterów jest Jednostka Wojskowa NIL, których patronem jest wspomniany przeze mnie wcześniej gen. August Emil Fieldorf „NIL”. Warto zauważyć, że cenione na całym świecie nasze rodzime Jednostki Specjalne noszą z dumą na piersi bohaterów ARMII KRAJOWEJ.
      • Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest STOWARZYSZENIE SZKÓŁ IMIENIA BOHATERÓW ARMII KRAJOWEJ, które powstało w roku 2003 z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach, pana Artura Staniszewskiego. Celem stowarzyszenia jest integracja szkół oraz upowszechnianie idei państwa podziemnego i jego armii działających w latach 1939 – 1945.
      • Nie możemy również zapominać o naszym rodzimym podwórku i warto wspomnieć, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Kwidzynie uczciła pamięć Obrońców Westerplatte i jej patronem jest ich Dowódca mjr. Henryk Sucharski, który zasłynął z tego, że po kapitulacji dowództwo niemieckie jako jedynemu w uznaniu bohaterstwa pozwoliło odejść do niewoli z szablą u bok
    1. SALA TRADYCJI ORAZ MUZEUM ARMII KRAJOWEJ
      • Każdy patron czy to osoba czy organizacja wymaga szacunku i godnego upamiętnienia dlatego proponowana ARMIA KRAJOWA pozwoli na bardzo szeroki wachlarz eksponatów, które szkoła będzie mogła zdobyć. Dlaczego napisałem Sala Tradycji a nie Gablota Pamięci ?? Ponieważ  tak jak wspomniałem możliwości pozyskania różnego rodzaju umundurowania, elementy pojazdów, repliki broni czy innego wyposażenia oraz zdjęć będzie bardzo duża. W dodatku nowy Sztandar dla szkoły miałby pełnoprawne miejsce w prawdziwej Sali Tradycji obok tak wspaniałej wystawy z przeszłości…
      • Jeśli czerpać bodźce to od najlepszych dlatego uczniowie jak i grono pedagogiczne mogłoby namacalnie zobaczyć jak chociaż w małym stopniu prezentowała się ARMIA KRAJOWA, a wszystko dzięki Muzeum ARMII KRAJOWEJ w Krakowie. W tak wspaniałym miejscu jakim jest owe Muzeum można choć na chwilę przenieść się w tamte czasy i starać się zrozumieć lepiej życie zwykłych ludzi jak i tych poległych. Można by też na żywo zobaczyć jak wyglądają eksponaty z wystawy i dałoby to namiastkę własnego małego muzeum w szkole…
    1. NA ZAKOŃCZENIE..
      • Patron szkoły to coś więcej jak dodatkowy napis przy nazwie, to coś wyjątkowego i godnego poszanowania dlatego takie decyzje nie są łatwe bo to decyzje na lata. Docenić w taki sposób można bardzo dużo znanych osób czy to poetów, malarzy, uczonych, duchownych czy sportowców. Jest z kogo wybierać, naprawdę. Lecz trzeba też w tym wszystkim pamiętać o dzieciach, o młodzieży, która jest w fazie rozwoju i dzięki odpowiedniemu nastawieniu, dzięki odpowiedniemu kreowaniu ich kręgosłupa moralnego można pomóc im w dalszej fazie nauki w radzeniu sobie w życiu i w podejmowaniu odpowiednich decyzji. Dlatego uważam, że Szkoła Podstawowa im. ARMII KRAJOWEJ w Nebrowie Wielkim to bardzo dobry i odpowiedzialny wybór.