BIBLIOTEKA SZKOLNA
nauczyciel - Katarzyna Badzińska
TYGODNIOWY PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Poniedziałek - 11.30 - 12.30 i 13.40 - 14.30
Wtorek - 9.40 - 12.30
Środa - 8.45 - 9.40 i 11.30 - 11.45
Czwartek - 10.35 - 12.30 i 12.45 - 13.40
Piątek - 8.55 - 9.40 i 11.30 - 11.45
Spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską
W ramach konkursu odbyło się również spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską. Autorka stworzyła bardzo miłą atmosferę. Serdeczność, otwartość i życzliwość emanowała z jej osoby. Z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o swoich początkach pisarskich i obecnej twórczości oraz odpowiadała na zadawane pytania. Po zakończonym spotkaniu autorka podpisywała książki.
IX konkurs czytelniczy „Czy znasz powieść „Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej?”
Dnia 3 czerwca 2022 roku odbył się w Sadlinkach konkurs czytelniczy „Czy znasz powieść „Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej?”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sadlinkach. W konkursie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły: Natalia Tetera, Monika Lesińska i Konrad Jarosz. Cała drużyna otrzymała wyróżnienie w części plastycznej konkursu.
Tydzień bibliotek
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tę ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek w naszej szkole przeprowadziła pani bibliotekarka Katarzyna Badzińska. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów kl. I – III oraz IV - VIII do wzięcia udziału w akcji czytelniczej pod hasłem ,,Drzewo czytelnicze”. Miłośnicy czytelnictwa mieli za zadanie wypożyczyć książkę, przeczytać ją, zapisać tytuł i nazwisko autora na listku a następnie przyczepić listek do drzewa czytelniczego. Dodatkowo każdy uczeń, który wypożyczył książkę w Tygodniu Bibliotek otrzymał zakładkę motylka.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Dzień Kubusia Puchatka przypada 18 stycznia, w urodziny autora kultowej bajki, Alana Alexandra Milne'a. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań o nim. W naszej szkolnej bibliotece rozgościli się na półce obok książek o swoich przygodach bohaterowie kultowej bajki: Kłapouchy, Prosiaczek, Tygrysek i Kubuś Puchatek.
Konkurs na najpiękniejszą
zakładkę do książki.Biblioteka szkolna w lutym - marcu zorganizowała konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki. Konkurs adresowany był dla uczniów klas 1 – 3. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów czytaniem książek, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów oraz popularyzacja literatury. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace, biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania dzieła. Zakładki wykonane zostały różnymi technikami. Wybór okazał się bardzo trudny.
Laureatami konkursu zostali:
Alan Kosakowski
Ania Fijałkowska
Paweł Winnicki
Zapraszamy wszystkie dzieci i dorosłych na spotkanie z Panią Joanną Papuzińską.
9.05.2021r. godz. 15:00
(strona FB GDK w Bychlewie)https://www.facebook.com/events/806387493640037/
Joanna Papuzińska
Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY.
W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności.Prozaik i poetka. Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe.
Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. Darowane kreski zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.
Zimowa akcja konkursowa
Królowa Śniegu piaskiem malowana
Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza
https://kck.ckj.edu.pl/wydarzenia/2493/krolowa-sniegu-piaskiem-malowana
Pamiętasz opowieść o Królowej Śniegu?
Udaj się w artystyczną podróż do świata lodu, czarów i magii!
TEATR PIASKOWEJ ANIMACJI zaprasza na rodzinną odsłonę tej ponadczasowej historii, opowiedzianej śniegiem, piaskiem i światłem.
Poczuj dreszczyk emocji oraz dziecięcą radość, oglądając tę zachwycającą zimową opowieść.
A to wszystko bez wychodzenia z domu!
Pozwól, by Królowa Śniegu zabrała Cię do swojego lodowego zamku.
Zobacz na żywo artystyczną interpretację tej przepięknej baśni.
Już 6 stycznia 2021 r. o godz. 17:00 zasiądź wygodnie z całą rodziną przed ekranem komputera i poczuj razem z nami, choć namiastkę teatru.
WYDARZENIE ONLINE BEZPŁATNE
BIBLIOTEKI CYFROWE W POLSCE
Ponad 200 bibliotekach cyfrowych a w nich książki, rękopisy, autografy, czasopisma, pamiętniki, archiwalia, fotografia, grafiki, rysunki, pocztówki, filmy, animacje, nuty, nagrania, mapy i wiele innych ciekawych obiektów. Większość z nich znajduje się w domenie publicznej, dzięki czemu można z nich korzystać bezpłatnie on-line. Wszystkie źródła są legalne. Lista bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów cyfrowych znajduje się na stronie:
http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/
Magiczna moc bajek
Nasza Szkoła w tym roku szkolnym bierze udział w międzynarodowym projekcie " Magiczna moc bajek".
Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto obchodzone corocznie 20 listopada w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. W tym szczrgólnym dniu proponuję niezwykle ciepłą książkę „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”, którą napisali: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz. Dzięki lekturze tej książki możemy porozmawiajmy z dziećmi o tym, co to są prawa, co zapewniają i czy są ważne w życiu każdego z nas.
CAŁOROCZNY KONKURS DLA KLAS II – III NA NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR
Dla miłośników książek organizujemy konkurs na najpiękniejszy zeszyt lektur „ Zeszyt Lektur na 6”. Tych, którzy czytają już samodzielnie oraz tych, którzy oddają się lekturze jeszcze w towarzystwie dorosłych, zachęcamy do wypożyczania książek i dzielenia się z nami wrażeniami. Dlatego ogłaszamy konkurs czytelniczy, w którym będziecie mogli zdobyć nagrody. Wystarczy założyć zeszyt lektur do prowadzenia swoich notatek, a pod koniec roku szkolnego zgłosić go do konkursu. Szczegóły poniżej w regulaminie. Powodzenia!
Regulamin konkursu czytelniczego „ Zeszyt Lektur na 6”
Konkurs adresowany jest do chętnych uczniów z klas II-III i polega na prowadzeniu zeszytu, w którym uczniowie opisują i ilustrują czytane przez siebie książki.
Celem konkursu jest:
- zachęcenie dzieci do czytania,
- sprawdzenie znajomości przeczytanej książki,
- popularyzowanie twórczości literackiej i plastycznej dzieci.
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
- wzbogacanie u dzieci słownictwa i wiedzy o otaczającym świecie,
- wyrobienie nawyku czytania,
- popularyzowanie poprawnej polszczyzny,
- poprawienie techniki czytania,
- doskonalenie sprawności manualnej
Konkurs trwa już od września. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu 2021 roku.
Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielkami klas II-III.
Uczniowie mogą zamieszczać w zeszycie wszystkie przeczytane przez siebie książki, bez względu na to, czy są to książki wypożyczone z biblioteki, czy własne.
Zasady prowadzenia zeszytu:
Opis książki powinien zawierać następujące elementy:
- Imię i nazwisko autora,
- Tytuł książki,
- Krótki opis treści (kilka zdań mówiących o czym książka opowiada, kto jest jej bohaterem),
- Ilustrację.
W ocenie zeszytu będzie brana pod uwagę:
- liczba opisanych książek,
- bezbłędność w pisemnej prezentacji książek,
- umieszczanie wszystkich wymaganych informacji o książce,
- ilustracja do opisu książki (samodzielność, pomysłowość),
- ogólne wrażenie estetyczne.
Zwycięzcami zostają uczniowie, których zeszyty najlepiej spełnią wymagania ustalone w regulaminie konkursu.
Klasy I - III Uwaga Konkurs !
W związku z tematem przewodnim wydarzenia „Klimat na czytanie”, serdecznie zapraszamy uczniów klas 0-III
szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Jak możemy oszczędzać wodę”.Zachęcamy naszych młodych twórców do zaprezentowania własnych pomysłów, jak zadbać
o przyszłość naszej planety. Zależy nam, by wśród uczniów Pomorza wzrastała świadomość ekologiczna,
a rodzące się przekonania przybrały formę ekspresji artystycznej. To doskonała okazja do podzielenia się
z odbiorcami mediów społecznościowych biblioteki pedagogicznej swoją kreatywnością i talentem.Zasady udziału uczniów w konkursie są proste:
wystarczy przesłać do 25 października br. skan lub zdjęcie pracy plastycznej.Autorzy trzech najlepszych prac w dwóch kategoriach: klasy 0-I oraz klasy II-III otrzymają nagrody książkowe.
Organizatorem konkursu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku (www.pbw.gda.pl).
1000 powodów by czytać
Wystartował konkurs Empiku „1000 powodów, by czytać”, w którym nasza szkoła może wygrać 1000 nowych książek oraz czytniki e-booków, by poszerzyć swój biblioteczny księgozbiór. W aktualnej sytuacji szkoły borykają się z ogromem wyzwań i problemów – zarówno nauczycielom, jak i uczniom jest teraz po prostu trudno. Konkurs „1000 powodów, by czytać” daje szansę, aby cała szkolna społeczność zjednoczyła się wokół bardzo pozytywnej idei i zrobiła razem coś dla siebie.
Masz tę moc !
Polecamy do czytania:
Książka o kolczastym złoczyńcy – koronawirusie – i jego kumplach.
Powstała dzięki inicjatywie Ewy Podles, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych osób – lekarzy, psychologów, wydawców. Stworzona jest ona z myślą o dzieciach – ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc.
Zapraszamy Was do czytania i oglądania.
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
ZAPRASZAM DO UDZIAŁU
W XIX OGÓLNOPOLSKIM TYGODNIU CZYTANIA DZIECIOM POD HASŁEM:CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
O ZWIERZĘTACH!
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Z okazji Dnia Dziecka zamieszczam zestaw pięciu kart z zadaniami plastycznymi dla dzieci przygotowanymi przez Macieja Zalewskiego – autora pięknego plakatu tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Dzięki tym zadaniom (m.in. grze w memory oraz układance) możecie bliżej przyjrzeć się zwierzętom z naszego plakatu.
Serdecznie zapraszamy do rodzinnej zabawy!
Najpiękniejszy dzień w roku, czyli Dzień Dziecka !
Międzynarodowy Dzień Dziecka to dzień ustanowiony w 1954 przez ONZ. W Polsce dzień ten obchodzony jest 1 czerwca.
Kilka propozycji z okazji tego dnia:
a) Obchody Dnia Dziecka w Polsce i na świecie:
b) Dzień Dziecka - zabawy online https://www.youtube.com/watch?v=Y3X3Ux2IKVM
c) Dzień dziecka - wydarzenia online https://www.youtube.com/watch?v=HLiIvabRoXw
- „W czasie deszczu dzieci się nudzą... więc śpiewamy dla naszych milusińskich!”
- https://youtu.be/YSSjeyxrS6A
- „Piosenka jest dobra na wszystko”
IV WOJEWÓDZKI TURNIEJ CZYTELNICZY „MOLE KSIĄŻKOWE” DLA KLAS VI-VIII
Mimo trudności, związanych z trwającą pandemią, odbył się IV wojewódzki turniej czytelniczy „Mole książkowe”. W tegorocznej edycji wzięło udział 96 uczestników z 57 szkół z całego województwa pomorskiego. Do finału zakwalifikowało się 17 uczestników, którzy mogą używać zaszczytnego tytułu finalisty naszego turnieju.
Finał turnieju odbył się 4 maja on line. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami. Liczba zdobytych punktów pozwoliła na wyłonienie laureatów miejsc I-III, a pozostali uczestnicy, którzy wzięli udział w finale otrzymali wyróżnienia. W konkursie tym naszą szkołę reprezentowały Oliwia Gruszczyńska i Marcelina Trzaska. Serdecznie gratuluje i cieszę się, że z książką w ręku nie dajemy się wirusowi.
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - 1- 8 CZERWCA
Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20- minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju.
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Tydzień Czytania zorganizujemy w przestrzeni wirtualnej. W programie rozmowy z pisarzami i miłośnikami zwierząt, głośne czytanie i konkursy.
Ramowy program XIX OTCD
30 maja (sb) – Dzień z Doktorem Dolittle
31 maja (nd) – Dzień psa
1 czerwca (pn) – Dzień ptaków
2 czerwca (wt) – Dzień kota
3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem
4 czerwca (czw) – Dzień niedźwiedzia
5 czerwca (pt) – Dzień z owadami
6 czerwca (sb) – Dzień wilka
7 czerwca (nd) – Dzień konia
DZIEŃ MAMY
Już jutro Dzień Mamy. Z tej okazji proponuje książki o mamach i dla mam. O miłości macierzyńskiej i więzi mama-dziecko. Znajdziecie tu tytuły zabawne, wzruszające i skłaniające do refleksji. Może wybierzecie coś na prezent dla mamy albo dla siebie?
Zapraszam na stronę:
Święto Konstytucji 3 Maja
8 - 15 maja Tydzień Bibliotek
Z okazji tygodnia bibliotek proponuje czytanki na czasie
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻEK I PRAW AUTORSKICH
Z okazji Światowego Dnia Książki zapraszam do najpiękniejszych bibliotek świata
Biblioteka Trinity College w Irlandii
Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania
Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro
Klementinum w Pradze – Czechy
Biblioteka Narodowa w Brazylii
Biblioteka Handelingenkamer w Hadze – Holandia
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu
Biblioteka publiczna w Kansas City, USA
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Święto to jest obchodzone corocznie 2 kwietnia, w dzień urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Z tej okazji zapraszam do wzięcia udziału w Quizie.
Link do Quizu:
Ebooki za DARMO
Na stronie Znaki Czasu można za darmo posłuchać ebooki. Zapraszam.
Drodzy Rodzice
Proponuję dzisiaj darmową elektroniczną książeczkę dla dzieci i rodziców o koronawirusie.
W artykule znajdziecie wypowiedź twórczyni książki - Ewy Podleś, którą w stworzeniu książki bardzo wsparło Wydawnictwo Olesiejuk.
Książkę można pobrać na stronie:https://goodbooks.pl/…/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-i-ic…/
https://goodbooks.pl/wp-content/uploads/…/03/Koronawirus.pdf
Zapraszam do lektury
Emotki wykorzystuje się w zabawach w odgadywanie tytułów filmów i książek.
Na okres świątecznej przerwy zabawa w zagadki z tytułami lektur.
Trzeba odgadnąć tytuły lektur na podstawie przedstawionych emotek.
Zostań w chacie
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Opiekunowie,
wiemy, jak dużym wyzwaniem jest dla Was wszystkich zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epidemicznego. Naukę i zabawę zaplanowaną
na czas szkolny i przedszkolny realizujecie dziś razem w domu, pośród najbliższych. Pamiętajcie o odpoczynku i relaksie, tak ważnym dla wzmocnienia odporności
psychicznej i fizycznej.
Drodzy Uczniowie, wierzymy w Waszą nieustającą pomysłowość, aktywność i kreatywność. Proponujemy Wam dziś połączenie nauki z zabawą i zapraszamy
do akcji konkursowej „Siostro, Bracie – zostań w chacie”. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami. Wybierzcie taką formę ekspresji,
w jakiej czujecie się najlepiej i weźcie udział w jednym z konkursów akcji „Siostro, Bracie – zostań w chacie!”.
Możecie wybrać dowolną formę: plakat, zdjęcie, pracę plastyczną, film, sleevface i in.
Szczegóły znajdziecie na stronie: http://pbw.gda.pl/siostro-bracie-zostan-w-chacie/ i naszym FB https://www.facebook.com/pbwGdansk/
Nagrody czekają - zapraszamy!
Nauczyciele bibliotekarze bibliotek pedagogicznych województwa pomorskiego
Drzewo życzeń
Ilustratorka książki Drzewo życzeń Katherine Applegate, najbardziej lubi rysować zwierzęta. Pomożecie jej dokończyć ilustracje? Wydrukujcie załączone arkusze, zatemperujcie porządnie ołówki i do dzieła! Uzupełnijcie ilustracje i, jeśli macie ochotę, pokolorujcie!https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/dla%20bibliotekarzy/sara1_kolorowanka.pdf
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/dla%20bibliotekarzy/Sara2_kolorowanka.pdf
Drzewo życzeń
Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.
Razem ze swoją przyjaciółką wroną Bongo i innymi zwierzętami, które żyją w jego dziuplach i gałęziach, Dąb czuwa nad okolicą. Mogłoby się wydawać, że nic już go nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się rodzina z zagranicy. Nie wszyscy życzliwie ją witają. Wkrótce wydarza się coś, co sprawi, że Dąb złamie najważniejszą zasadę wszystkich roślin i zwierząt i… przemówi do ludzi.
Drzewo życzeń znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych i doczekało się entuzjastycznych recenzji w wiodących czasopismach na całym świecie.
Pięknie napisana, budująca opowieść, która odciśnie swój ślad w sercu każdego czytelnika, bez względu na wiek.„The New York Times Book Review”
Wartka, mądra i czuła opowieść, w której zwyciężają szacunek, odwaga i nadzieja.„Kirkus Reviews”
Applegate stworzyła skromnego, silnego bohatera, który w poruszający sposób przemawia do hałaśliwego i nieprzyjaznego świata.„The Washington Post”
Prostota i wdzięk książki Applegate tworzą mocny kontrast z uprzedzeniami, z którymi się rozprawia. Ważny apel o wzajemną życzliwość dochodzący z niespodziewanej strony.„Publishers Weekly”
„Drzewo życzeń to książka przepełniona czułością, bardzo potrzebna i na czasie.„Booklist”
Posłuchaj fragmentu książki, przygotowanego przez Polskie Radio do audycji Jedynka Dzieciom. Czyta Sławomir Pacek:https://www.youtube.com/watch?time_continue=140&v=f4seFhgNX9E&feature=emb_logo
Teraz czytamy!
Zostań pisarzem lub ilustratorem! Nie daj się nudzie!
Zapraszam na stronę:
Przeczytaj opowiadania napisane przez polskich pisarzy i namaluj do nich ilustracje!
Wybierz ilustrację wykonaną przez jednego z polskich artystów i napisz do niej krótkie opowiadanie!
Jeśli chcesz, wyślij swoją pracę na adres: terazczytamy@gmail.com
Darmowe lektury
Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków z darmowymi lekturami i nie tylko do czytania czy słuchania:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/
https://woblink.com/
https://polona.pl/
https://lektury.gov.pl/
http://www.publio.pl/darmowe.html
Empik Premium bezpłatnie na 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
- Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
- Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
- Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
- Aktywuj usługę Empik Premium.
- Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Emisja lektur
TVP Kultura emituje filmy lektur. Polecam do oglądania.
Randka z książką na walentynki
Walentynki to dzień wyznawania miłości oraz obdarowywania się drobnymi upominkami. Walentynki w bibliotece też mogą się odbyć. Nasza akcja czytelnicza udowodniła, że w książkach i ich bohaterach można się zakochać. Przygotowane atrakcje zachęciły odwiedzające bibliotekę dzieci. Była to doskonała okazja do promocji czytelnictwa i rozbudzenia wśród innych miłości do książek.
Wyzwanie czytelnicze 2020
Początek roku to czas postanowień i wyznaczania nowych celów. Jeśli w 2020 roku chcecie czytać więcej książek, zapraszam do biblioteki szkolnej.
"Wypożycz sobie prezent na święta"
Zapraszamy do wspólnej zabawy czytelniczej „Wypożycz sobie prezent na święta!”
Pasowanie na czytelnika
Dnia 29 listopada 2019r. uczniowie klasy pierwszej świętowali w bibliotece szkolnej. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Temu też, służyć miała nasza uroczystość. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dziewczynka z Zapałkami, Alicja w Krainie Czarów. Każda z nich, była wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami. Uczniowie wykonywali zadania związane z lekturami nowego księgozbioru – m.in. odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i wierszy.
Zwieńczeniem spotkania było uroczyste pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu oraz interesujące zakładki do książki na dobry początek podróży w krainę literatury.
W tym dniu uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczali książki. Radość świeżo upieczonych czytelników była tym większa, iż mogli dokonać wyboru pierwszej lektury zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i upodobaniami.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy już w piątek 27 września w świetlicy szkolnej. Starsi koledzy, uczniowie klas szóstych wraz z pomocą nauczyciela bibliotekarza zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Święto te, to znakomita okazja do zaproszenia dzieci do świata książki. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały jak starsi koledzy czytali im fragmenty swoich ulubionych książek. Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. Czytanie na głos rozwija wyobraźnię dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i pomaga odnieść sukcesy w szkole. To idealny sposób na nudę w czasie deszczowych i jesiennych dni.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie tego dnia przynieśli swoje ukochane misiowe Przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego Święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Ponadto w bibliotece na przerwach czytaliśmy o niesamowitych przygodach Kubusia Puchatka. Każdy chętny mógł wraz ze swoim ukochanym misiem zrobić sobie zdjęcie w mini foto budce. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wróciły do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.
Ogólnopolski Dzień Pluszowego Misia
W PONIEDZIAŁEK ZAPRASZAMY NA PRZERWACH DO BIBLIOTEKI.
BĘDZIEMY CZYTAĆ KUBUSIA PUCHATKA.
CZEKAMY NA URODZINOWĄ KARTKĘ DLA MISIA,
W ZAMIAN KAŻDY MOŻE ZROBIĆ SOBIE ZDJĘCIE W MINI FOTO BUDCE.
Szkolne przygody słodziaków
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Nasza szkoła przystąpiła w tym roku po raz kolejny do II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Ma on na celu inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz albumy motywacyjne, pomagają zachęcić uczniów do codziennego czytania.
WYJAZDY DO KINA
Najbardziej atrakcyjną i efektywną formą pracy pozalekcyjnej nauczycieli z uczniami są wycieczki. Podczas wyjazdów do kina nie tylko miło spędzamy czas, ale także realizujemy cele z edukacji kulturalnej (m.in. kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i w środkach transportu oraz integrowanie uczniów).
W roku szkolnym 2018/19 opiekun biblioteki –p. Beata Łęcka-Trzaska we współpracy z p. Dorotą Laskowską zorganizowała dla dzieci i młodzieży 6 wyjazdów do kina HELIOS w Grudziądzu na 9 filmów. Uczniowie podczas seansów obejrzeli: „Dywizjon 303 – historia prawdziwa”, „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”, „Grinch – świąt nie będzie”, „Lego przygoda 2”, „Mia i biały lew”, „Robaczki z zaginionej dżungli”, „Kapitan Marvel”, „Kraina cudów” i „Avengers – end game”.
We współczesnym świecie dzieci dorastają w innym świecie niż ich rodzice, czy dziadkowie. Otrzymują coraz mniej tego, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju – czasu i miłości rodziców, kontaktów z kulturą wysoką i pozytywnych wzorców zachowań, a coraz więcej tego, co szkodliwe – samotności, przykładów agresji i prostactwa oraz antywzorców. Ich potrzeby emocjonalne i moralne są zaniedbywane i bardzo często ignorowane przez dorosłych. Filmy to doskonałe źródło wiedzy o świecie. Wspólne oglądanie i rozmowa po seansie to nie tylko przyjemność, ale także szansa na wpojenie istotnych wartości i określonego poglądu na świat, zgodnego z rodzinnymi nawykami myślowymi, hierarchią wartości i światopoglądem. W sposób przejrzysty, czytelny dla młodego widza mówią o problemach uniwersalnych i ważnych dla wszystkich grup wiekowych: miłości, odrzuceniu, chorobie, śmierci, przemocy, zazdrości, wierze, nadziei, sprawiedliwości, zdolnościach indywidualnych, niepełnosprawności, tolerancji i nietolerancji, ekologii, przyrodzie, przyjaźni i wielu innych przyjemnych i nieprzyjemnych sytuacjach, zjawiskach i pojęciach. Filmy uczą odpowiedzialności, empatii, tolerancji, reakcji na zło i niesprawiedliwość. Edukacja kulturalna jest równie ważna dla dzieci, jak codzienna nauka w szkole, dlatego każde dziecko powinno mieć możliwość kontaktu ze „sztuką wysoką”, do której zaliczamy kino i teatr.
Beata Łęcka-Trzaska
SPOTKANIE AUTORSKIE z PISARZEM i RYSOWNIKIEM – PAWŁEM WAKUŁĄ
23 maja 2019 roku uczniowie klasy 5a wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem i rysownikiem – Pawłem Wakułą, które odbyło się w Bibliotece Miejsko - Powiatowej w Kwidzynie.
Paweł Wakuła to rysownik prasowy, ilustrator, pisarz – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Publikował rysunki satyryczne min. „PC World Computer”, „Super Expressie” „Gilotynie”, „Wędkarzu Polskim”, „Expressie Ilustrowanym”, „Przeglądzie Sportowym”, „Gazecie Wyborczej, od roku 1995 związany z „Tygodnikiem Angora” oraz „Angorką” dodatkiem dla dzieci, dla których tworzy rysunki, collage, humoreski.
Podczas spotkania autor z pasją opowiadał o swoich książkach, pokazując, że historia może być ciekawa. Opowiedział wiele ciekawostek z historii Polski, o których niewiele osób wie. Jako rysownik często ilustruje swoje powieści, więc pokazał nam jak powstają jego rysunki.
Po części autorskiej uczniowie zadawali pytania, na które pisarz chętnie odpowiadał. Niestety, było ich tyle, że nie na wszystkie był czas odpowiedzieć. Po części oficjalnej Paweł Wakuła podpisywał swoje książki. Przy każdym wpisie pojawiały się także humorystyczne rysunki. Będzie to wspaniała pamiątka dla naszych uczniów!
Podczas spotkania odbyło się podsumowanie konkursu literacko – plastycznego „Na tropach pana W”. Nasi uczniowie napisali 6 prac i aż 4 z nich otrzymało nagrodę – książkę z autografem autora. Gratulacje dla Oliwii Gruszczyńskiej, Marceliny Trzaski, Julii Kozioł i Zosi Szczepanowskiej.
Beata Łęcka-Trzaska
ŚWIĘTA MAJOWE
Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi, 3 maja przypada 228 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, 8 maja - 74 rocznica zakończenia II wojny światowej, a 9 maja to Dzień Europy. 1 V obchodziliśmy także 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Podczas podsumowania tygodnia europejskiego pani Beata Łęcka – Trzaska wraz z uczennicami klasy Va przygotowała apel upamiętniający święta majowe. Dziewczynki przybliżyły społeczności szkolnej wydarzenia historyczne związane z przypadającymi w tych dniach świętami oraz ich znaczenie. Po raz kolejny w tym roku szkolnym mieliśmy okazję zrobić sobie powtórkę z historii. Dzieci zaprezentowały się pięknie. Podczas występu podkreśliły wkład przodków w nasze obecne życie. Zaznaczyły, jak ważnym dla Polaków zadaniem jest wspominać i kontynuować ich dzieło.
Odświętne stroje uczestników apelu oraz okolicznościowe dekoracje wprowadziły podczas uroczystości nastrój powagi, a u zgromadzonych - poczucie dumy narodowej. Myślimy, że już chyba uczniowie nie będą mieli wątpliwości z jakiego powodu obchodzimy te święta i mamy wolne od nauki dni.
WARSZTATY WIELKANOCNE w BIBLIOTECE
W środę, 3 kwietnia na 7 godzinie lekcyjnej, w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty wielkanocne. Uczniowie wykonywali wielkanocne kartki metodą scrapbooking, pisanki, króliczki i ozdoby świąteczne. Każdy miał głowę pełną pomysłów i wykorzystał je, aby jego prace były najładniejsze. Szukaliśmy inspiracji w książkach i Internecie. Wszystkie prace uczniowie mogli zabrać do domu.
Beata Łęcka – Trzaska
SPOTKANIE AUTORSKIE z JOANNĄ FABICKĄ
Joanna Fabicka - Łodzianka mieszkająca w Warszawie. Z wykształcenia filmoznawczyni,
z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka. Zanim zaczęła pisać, pracowała
w łódzkiej Filmówce (montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii Sławomira Fabickiego). Mama dwóch córek.
Autorka książek zarówno dla dzieci i młodzieży, m.in. wielokrotnie nagradzanej Rutki, Dokuczalskiej, #me, jak i dla dorosłych (Second Hand, Idę w tango, Romans histeryczny). Popularność przyniosła jej bestsellerowa, humorystyczna, uwielbiana przez czytelników seria o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka.
Jej książka dla dzieci Rutka została uhonorowana przez IBBY Nagrodą Główną i tytułem „Książka Roku 2016”, znalazła się na prestiżowej, Międzynarodowej Liście Białych Kruków 2017 (White Ravens), którą tworzy europejski ośrodek badawczy zajmujący się literaturą dziecięca - Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Trzeba również podkreślić, że „Rutka” została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” 2017.23 marca 2019 roku w szkole Podstawowej w Sadlinkach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną pisarką dla dzieci i młodzieży Panią Joanna Fabicką. Podczas spotkania pisarka opowiadała o trudach tworzenia książki, jej nieustannym i długotrwałym szlifowaniu i poprawianiu. Autorka przyznała, ze najtrudniej tworzy się książki dla dzieci, które nie mogą być złe, ponieważ to właśnie na pisarzu ciąży niezwykła odpowiedzialność kształtowania wrażliwości i gustów młodego czytelnika.
Autorka jest znana z poruszanych problemów dotyczących młodzieży. Jej cykl o Rudolfie Gąbczaku jest napisany w postaci pamiętnika, komentującego w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość – koszmar dojrzewania, szkołę, toksycznych rodziców. Uczniom spodobało się poczucie humoru pisarki, jej sposób ukazywania polskiej rzeczywistości, widziany oczami inteligentnego nastolatka. Mówi w nich również o akceptowaniu siebie i podążaniu za marzeniami. Niezwykle ciekawie opowiadała o swojej powieści „#me”- o dojrzewaniu, współuzależnieniu, miłości i samotności. Historia nastoletniej Sary i jej mamy - alkoholiczki bardzo poruszyła uczestników spotkania. Joanna Fabicka nie boi się trudnych tematów, czego przykładem jest książka o wojnie i łódzkim getcie – „Rutka”. To również powieść o przyjaźni, samotności, dzieciństwie i wartościach, o których dorośli często zapominają. Autorka zdradziła, że trwają prace i rozmowy nad przeniesieniem historii „Rutki” na wielki ekran.
Na zakończenie spotkania Joanna Fabicka podkreśliła, że warto mieć do siebie dystans i próbować akceptować niepowodzenia, które w przyszłości być może zaowocują sukcesami i spełnionymi marzeniami. Uczestnicy spotkania otrzymali autografy i mogli zrobić zdjęcie i indywidualnie porozmawiać z autorką.
VIII POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY w SADLINKACH
W sobotę, 23 marca 2019 roku, w Szkole Podstawowej w Sadlinkach nasi uczniowie wzięli udział
w VIII POWIATOWYM KONKURSIE CZYTELNICZYM „Czy znasz twórczość Joanny Fabickiej?” Do konkursu zgłosiły się 2 grupy – z klas 4-6 grupa w składzie: Oliwia Lipska, Maja Waga
i Rafał Dzwonnik (opiekun p. Lucyna Groszewska) oraz z klas 7-8 grupa w składzie: Wiktoria Jerzyk,
Julia Piętka i Natalia Wojda (opiekun p. Beata Łęcka-Trzaska).
Uczniowie z klas młodszych mieli za zadanie wykazać się znajomością książki „Rutka”, a starsi powieści „#me”. Każda grupa musiała również nakręcić 5 minutowy film o przygodach swoich bohaterów.
W czasie, w którym komisja sprawdzała testy, wszyscy mogli obejrzeć najlepsze konkursowe filmy.
Po części konkursowej nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów, nagród i podziękowań dla nauczycieli. Obie nasze grupy otrzymały wyróżnienia, chociaż do podium zabrakło tylko kilku punktów. Natomiast w kategorii film – nasze uczennice Wiktoria Jerzyk, Julia Piętka i Natalia Wojda zdobyły 1 miejsce o otrzymały książki ze specjalną dedykacją autorki. Duże podziękowania należą się Mateuszowi Trycowi, który film zmontował.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki w kwocie 12 000 zł (wkład własny organu prowadzącego wyniósł 20% kwoty dofinansowania). Za kwotę 15 360,92 zł zakupiono do biblioteki 906 książek i 37 audiobooków (razem 943 pozycje), z czego 316 lektur (co stanowi 33,5% całej liczby). Celem programu jest m.in. uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych, zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów – także w okresie ferii letnich i zimowych oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez organizowanie różnorodnych wydarzeń czytelniczych.
Przed zakupem nauczyciel bibliotekarz zasięgał opinii nauczycieli polonistów, rady rodziców i uczniów na temat ich upodobań czytelniczych. Podczas wyboru książek uwzględniono nie tylko zainteresowania uczniów, ale również potrzeby uczniów z niepełnosprawnością.
Biblioteka zaplanowała na pierwsze i drugie półrocze roku szkolnego liczne działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród uczniów.
W dniu 18 marca 2019 roku podczas spotkania z rodzicami nauczyciel bibliotekarz przedstawił zgromadzonym podstawowe cele i formy realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przybliżył także zalety czytania dzieciom oraz korzyści, jakie z tego płyną. Jeśli dziecko nie będzie miało kontaktu z książką w pierwszych latach swego życia, to nie będzie miało potrzeby, aby zacząć czytać samodzielnie, dlatego jest bardzo ważne, aby najpierw rodzic, a później nauczyciel nauczył dziecko kochać książki i z przyjemnością po nie sięgać.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 30 listopada 2018 roku odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelników uczniów klasy 1 SP. Po krótkim powitaniu bibliotekarka – p. Beata Łęcka – Trzaska zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy w świecie książek. Najpierw dzieci wysłuchały próśb książki i rozmawiały na temat jak należy zachować się w bibliotece. Potem przystąpiły do wykonywania zadań w grupach. Rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zagadki, musiały połączyć w pary bohaterów bajek z rekwizytami z nimi związanymi. Wszyscy wspaniale pracowali i wykonali wszystkie zadania. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a pani wicedyrektor Łucja Koncicka pasowała uczniów na czytelników. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Na zakończenie uroczystości bibliotekarka zaprosiła wszystkich do biblioteki i poprosiła, aby dzieci czytały książki, ponieważ jak to powiedziała słynna polska poetka Wisława Szymborska „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Narodowe czytanie 2018
8 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania, odbywającej się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Książka ta doskonale wpisuje się w obchody niepodległościowe, daje możliwość poznania losów odradzającej się Polski. Pokazuje entuzjazm rodaków, którzy chcą wierzyć, że w odrodzonym państwie uda się zbudować idealny porządek społeczny, ale też sygnalizuje narastające problemy społeczne i lęki o dalsze losy Ojczyzny.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Po raz kolejny do akcji włączyła się także nasza szkoła. Akcję przygotowała wraz z aktywem bibliotecznym p. Beata Łęcka-Trzaska. W holu szkoły oraz w bibliotece została wyeksponowana gazetka informacyjna, przybliżająca uczniom postać pisarza i jego powieść –„Przedwiośnie”. Do narodowego czytania włączyła się nie tylko młodzież nasze szkoły ale także panie dyrektor – Mariola Strzelczyk i Łucja Koncicka oraz nauczyciele.