•                    BIBLIOTEKA SZKOLNA

    • nauczyciel - Beata Łęcka-Trzaska

     TYGODNIOWY PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

     Poniedziałek - 9.40 - 13.40

     Wtorek - 9.40 - 12.45

     Środa - 10.35 - 12.45 i 13.40 - 14.25

     Czwartek - 9.00-10.45 i 11.30 - 12.25

     Piątek - 9.40 - 11.45  i  12.30 - 12.45

      

    • WYJAZDY DO KINA

    • Najbardziej atrakcyjną i efektywną formą pracy pozalekcyjnej nauczycieli z   uczniami są wycieczki. Podczas wyjazdów do kina nie tylko miło spędzamy czas, ale także realizujemy cele z edukacji kulturalnej (m.in. kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych  i  w środkach transportu oraz  integrowanie uczniów).

     W roku szkolnym 2018/19 opiekun biblioteki –p. Beata Łęcka-Trzaska  we współpracy z p. Dorotą Laskowską zorganizowała dla dzieci i młodzieży 6 wyjazdów do kina HELIOS w Grudziądzu na 9  filmów. Uczniowie podczas seansów obejrzeli: „Dywizjon 303 – historia prawdziwa”, „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”, „Grinch – świąt nie będzie”, „Lego przygoda 2”, „Mia i biały lew”, „Robaczki z zaginionej dżungli”, „Kapitan Marvel”, „Kraina cudów” i „Avengers – end game”.

     We współczesnym świecie dzieci dorastają w innym świecie niż ich rodzice, czy dziadkowie. Otrzymują coraz mniej tego, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju – czasu i miłości rodziców, kontaktów z kulturą wysoką i pozytywnych wzorców zachowań, a coraz więcej tego, co szkodliwe – samotności, przykładów agresji i prostactwa oraz antywzorców. Ich potrzeby emocjonalne i moralne są zaniedbywane i bardzo często  ignorowane przez dorosłych.  Filmy to doskonałe źródło wiedzy o świecie. Wspólne oglądanie i rozmowa po seansie to nie tylko przyjemność, ale także szansa na wpojenie istotnych wartości i określonego poglądu na świat, zgodnego z rodzinnymi nawykami myślowymi, hierarchią wartości i światopoglądem. W sposób przejrzysty, czytelny dla młodego widza mówią o problemach uniwersalnych i ważnych dla wszystkich grup wiekowych: miłości, odrzuceniu, chorobie, śmierci, przemocy, zazdrości, wierze, nadziei, sprawiedliwości, zdolnościach indywidualnych, niepełnosprawności, tolerancji i nietolerancji, ekologii, przyrodzie, przyjaźni i wielu innych przyjemnych i nieprzyjemnych sytuacjach, zjawiskach i pojęciach. Filmy uczą odpowiedzialności, empatii, tolerancji, reakcji na zło i niesprawiedliwość. Edukacja kulturalna jest równie ważna dla dzieci, jak codzienna nauka w szkole, dlatego każde dziecko powinno mieć możliwość kontaktu ze „sztuką wysoką”, do której zaliczamy kino i teatr.

     Beata Łęcka-Trzaska

    • SPOTKANIE AUTORSKIE z PISARZEM i RYSOWNIKIEM – PAWŁEM WAKUŁĄ

    • 23 maja 2019 roku  uczniowie klasy 5a wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem i rysownikiem – Pawłem Wakułą, które odbyło się w Bibliotece Miejsko - Powiatowej w Kwidzynie.

     Paweł Wakuła to  rysownik prasowy, ilustrator, pisarz – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Publikował rysunki satyryczne min. „PC World Computer”, „Super Expressie” „Gilotynie”, „Wędkarzu Polskim”, „Expressie Ilustrowanym”, „Przeglądzie Sportowym”, „Gazecie Wyborczej, od roku 1995 związany z „Tygodnikiem Angora” oraz „Angorką” dodatkiem dla dzieci, dla których tworzy rysunki, collage, humoreski.

     Podczas spotkania autor z pasją opowiadał o swoich książkach, pokazując, że historia może być ciekawa. Opowiedział wiele ciekawostek z historii Polski, o których niewiele osób wie. Jako rysownik często ilustruje swoje powieści, więc pokazał nam jak powstają jego rysunki.

     Po części autorskiej uczniowie zadawali pytania, na które pisarz chętnie odpowiadał. Niestety, było ich tyle, że nie na wszystkie był czas odpowiedzieć. Po części oficjalnej Paweł Wakuła podpisywał swoje książki. Przy każdym wpisie pojawiały się także humorystyczne rysunki. Będzie to wspaniała pamiątka dla naszych uczniów!

     Podczas spotkania odbyło się podsumowanie konkursu literacko – plastycznego „Na tropach pana W”. Nasi uczniowie napisali 6 prac i aż 4 z nich otrzymało nagrodę – książkę z autografem autora. Gratulacje dla Oliwii Gruszczyńskiej, Marceliny Trzaski, Julii Kozioł i Zosi Szczepanowskiej.

     Beata Łęcka-Trzaska

    • ŚWIĘTA MAJOWE

    • Maj to  miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi, 3 maja przypada   228 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, 8 maja - 74  rocznica zakończenia II wojny światowej, a 9 maja to  Dzień Europy. 1 V obchodziliśmy także  15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

     Podczas podsumowania tygodnia europejskiego pani Beata Łęcka – Trzaska wraz z uczennicami klasy Va przygotowała apel upamiętniający święta majowe. Dziewczynki przybliżyły społeczności szkolnej wydarzenia historyczne związane z przypadającymi w tych dniach świętami oraz ich znaczenie.  Po raz kolejny w tym roku szkolnym mieliśmy okazję zrobić sobie powtórkę z historii.  Dzieci zaprezentowały się pięknie.  Podczas występu podkreśliły wkład przodków w nasze obecne życie. Zaznaczyły, jak ważnym dla Polaków zadaniem jest wspominać i kontynuować ich dzieło.

     Odświętne stroje uczestników apelu oraz okolicznościowe dekoracje wprowadziły podczas uroczystości nastrój powagi, a u zgromadzonych - poczucie dumy narodowej. Myślimy, że już chyba uczniowie nie będą mieli wątpliwości z jakiego powodu obchodzimy te święta i mamy  wolne od nauki  dni.

    • WARSZTATY WIELKANOCNE w BIBLIOTECE

    • W środę, 3 kwietnia na 7 godzinie lekcyjnej, w  bibliotece  szkolnej odbyły się warsztaty wielkanocne. Uczniowie wykonywali wielkanocne  kartki metodą scrapbooking, pisanki, króliczki   i ozdoby świąteczne.  Każdy miał głowę pełną pomysłów i wykorzystał je, aby jego prace były najładniejsze. Szukaliśmy inspiracji w książkach         i Internecie. Wszystkie prace uczniowie mogli zabrać do domu.   

     Beata Łęcka – Trzaska

    • SPOTKANIE AUTORSKIE z JOANNĄ FABICKĄ

    •      Joanna Fabicka - Łodzianka mieszkająca w Warszawie.  Z wykształcenia filmoznawczyni,

     z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka. Zanim zaczęła pisać, pracowała  

     w  łódzkiej Filmówce (montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii Sławomira Fabickiego). Mama dwóch córek. 
        Autorka książek zarówno dla dzieci i młodzieży, m.in. wielokrotnie nagradzanej Rutki, Dokuczalskiej, #me,  jak i dla dorosłych (Second Hand, Idę w tango, Romans histeryczny). Popularność przyniosła jej bestsellerowa, humorystyczna, uwielbiana przez czytelników seria o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka. 
          Jej książka dla dzieci Rutka została uhonorowana przez IBBY Nagrodą Główną   i tytułem „Książka Roku 2016”,  znalazła się na prestiżowej, Międzynarodowej Liście Białych Kruków 2017 (White Ravens), którą tworzy europejski ośrodek badawczy zajmujący się literaturą dziecięca - Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Trzeba również podkreślić, że „Rutka” została nominowana 
     do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej        dla Autorki „Gryfia” 2017.

              23 marca 2019 roku w szkole Podstawowej w Sadlinkach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną pisarką dla dzieci i młodzieży Panią Joanna Fabicką. Podczas spotkania pisarka opowiadała o  trudach tworzenia książki, jej nieustannym i długotrwałym szlifowaniu i poprawianiu. Autorka przyznała, ze najtrudniej tworzy się książki dla dzieci, które nie mogą być złe, ponieważ to właśnie na pisarzu ciąży niezwykła odpowiedzialność kształtowania wrażliwości i gustów młodego czytelnika.

     Autorka jest znana z poruszanych problemów dotyczących młodzieży. Jej cykl o Rudolfie Gąbczaku jest napisany w postaci pamiętnika, komentującego w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość – koszmar dojrzewania, szkołę, toksycznych rodziców. Uczniom spodobało się poczucie humoru pisarki, jej sposób ukazywania polskiej rzeczywistości, widziany oczami inteligentnego nastolatka.  Mówi w nich również o akceptowaniu siebie i podążaniu za marzeniami.  Niezwykle ciekawie opowiadała o swojej powieści „#me”- o dojrzewaniu, współuzależnieniu, miłości i samotności. Historia nastoletniej Sary   i jej mamy - alkoholiczki bardzo poruszyła uczestników spotkania. Joanna Fabicka nie boi się trudnych tematów, czego przykładem jest książka o wojnie      i łódzkim getcie – „Rutka”. To również powieść o przyjaźni, samotności, dzieciństwie i wartościach, o których dorośli często zapominają.   Autorka zdradziła, że trwają prace i rozmowy nad przeniesieniem historii „Rutki” na wielki ekran.

     Na zakończenie spotkania Joanna Fabicka podkreśliła, że warto mieć do siebie dystans i próbować akceptować niepowodzenia, które w przyszłości być może zaowocują sukcesami i spełnionymi marzeniami. Uczestnicy spotkania  otrzymali autografy i mogli zrobić zdjęcie i indywidualnie porozmawiać z autorką.

     Galeria

    • VIII POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY w SADLINKACH

    •          W sobotę, 23 marca 2019 roku, w Szkole Podstawowej w Sadlinkach nasi uczniowie wzięli udział 

     w VIII POWIATOWYM KONKURSIE CZYTELNICZYM „Czy znasz twórczość Joanny  Fabickiej?” Do konkursu zgłosiły się 2 grupy – z klas 4-6 grupa w składzie: Oliwia Lipska, Maja Waga

      i Rafał Dzwonnik (opiekun p. Lucyna Groszewska) oraz z klas 7-8 grupa w składzie: Wiktoria Jerzyk, 

     Julia Piętka i Natalia Wojda (opiekun p. Beata Łęcka-Trzaska).  

     Uczniowie z klas młodszych mieli za zadanie wykazać się znajomością książki „Rutka”, a starsi powieści  „#me”. Każda grupa musiała również nakręcić 5 minutowy film o przygodach swoich bohaterów.

     W czasie, w którym komisja sprawdzała testy, wszyscy mogli obejrzeć najlepsze konkursowe filmy.

     Po części konkursowej nastąpiło podsumowanie konkursu oraz  wręczenie dyplomów, nagród                     i podziękowań dla nauczycieli. Obie nasze grupy otrzymały wyróżnienia, chociaż do podium zabrakło tylko kilku punktów.  Natomiast w kategorii film – nasze uczennice Wiktoria Jerzyk, Julia Piętka i Natalia Wojda zdobyły 1 miejsce o otrzymały książki ze specjalną dedykacją autorki. Duże podziękowania należą się Mateuszowi Trycowi, który film zmontował. 

     Galeria

    • Narodowy Program Rozwoju        Czytelnictwa

    •          W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki w kwocie 12 000 zł (wkład własny organu prowadzącego wyniósł 20% kwoty dofinansowania). Za kwotę 15 360,92 zł zakupiono do biblioteki 906 książek i 37 audiobooków (razem 943 pozycje), z czego 316 lektur (co stanowi 33,5% całej liczby). Celem programu jest m.in. uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych, zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów – także  w okresie ferii letnich i zimowych oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez  organizowanie różnorodnych wydarzeń czytelniczych.

              Przed zakupem nauczyciel bibliotekarz zasięgał opinii nauczycieli polonistów, rady rodziców i uczniów na temat ich upodobań czytelniczych. Podczas wyboru książek uwzględniono nie tylko zainteresowania uczniów, ale również potrzeby uczniów z niepełnosprawnością.

                Biblioteka zaplanowała na pierwsze i drugie półrocze roku szkolnego liczne działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród uczniów.

               W dniu 18 marca 2019 roku podczas spotkania z rodzicami nauczyciel bibliotekarz przedstawił zgromadzonym podstawowe cele i formy realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przybliżył także zalety czytania dzieciom oraz korzyści, jakie z tego płyną. Jeśli dziecko nie będzie miało kontaktu z książką w pierwszych latach swego życia, to nie będzie miało potrzeby, aby zacząć czytać samodzielnie, dlatego jest bardzo ważne, aby najpierw rodzic, a później nauczyciel nauczył dziecko kochać książki i z przyjemnością po nie sięgać.

      Galeria

    •            PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    •         Dnia 30 listopada 2018 roku odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelników uczniów klasy 1 SP. Po krótkim powitaniu bibliotekarka – p. Beata Łęcka – Trzaska zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy w świecie książek. Najpierw dzieci wysłuchały próśb książki i rozmawiały na temat jak należy zachować się w bibliotece. Potem przystąpiły do wykonywania zadań w grupach. Rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zagadki, musiały połączyć w pary bohaterów bajek z rekwizytami z nimi związanymi. Wszyscy wspaniale pracowali i wykonali wszystkie zadania. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a pani wicedyrektor Łucja Koncicka pasowała uczniów na czytelników. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

                 Na zakończenie  uroczystości bibliotekarka zaprosiła wszystkich do biblioteki i poprosiła, aby dzieci  czytały książki, ponieważ jak to powiedziała słynna polska poetka Wisława Szymborska „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

     Galeria

    •                 Narodowe czytanie 2018

    • 8 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania, odbywającej się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Książka ta doskonale wpisuje się w obchody niepodległościowe, daje  możliwość poznania losów odradzającej się Polski. Pokazuje entuzjazm rodaków, którzy chcą wierzyć, że w odrodzonym państwie uda się zbudować idealny porządek społeczny, ale też sygnalizuje narastające problemy społeczne i lęki  o dalsze losy Ojczyzny.

     Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Została zapoczątkowana  wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

     Po raz kolejny do akcji włączyła się także nasza szkoła. Akcję przygotowała wraz z aktywem bibliotecznym p. Beata Łęcka-Trzaska. W holu szkoły oraz w bibliotece została wyeksponowana  gazetka informacyjna, przybliżająca uczniom postać pisarza i jego powieść –„Przedwiośnie”. Do narodowego czytania włączyła się nie tylko młodzież nasze szkoły ale także panie dyrektor – Mariola Strzelczyk i Łucja Koncicka oraz nauczyciele.

     Galeria

    • WITAJ SZKOŁO!