•            BIBLIOTEKA SZKOLNA

          • nauczyciel - Katarzyna Badzińska

            TYGODNIOWY PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

            Poniedziałek - 10.35 -12.45

                     Wtorek - 10.35 - 12.45

                    Środa - 8.45 - 11.45

                 Czwartek - 9.40 - 10.35   

                                 11.30-11.45   

                                             12.30 - 12.45            

                         Piątek -10.35  - 11.45   

                                 12.30 - 12.45

             

        • Pasowanie na czytelnika

          Dnia 28 lutego 2024r. uczniowie klasy pierwszej świętowali w bibliotece szkolnej. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

          Temu też, służyć miała nasza uroczystość. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie, najpiękniejszych bajek i baśni, związanych z planetami i kosmosem.  Każda z nich, była wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami. Uczniowie  wykonywali zadania związane z lekturami księgozbioru – m.in. szukali różnic pomiędzy dwoma rysunkami kotoastronautów, układali wzory ufoludków, rysowali swojego własnego ufoludka.

          Zwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. 

          Podsumowaniem spotkania było wręczenie pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

           

      • „Mała książka – wielki człowiek”

        Dnia 28 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim  odbyła się  uroczysta lekcja w pierwszej klasie. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Podsumowaniem spotkania było wręczenie pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

          Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Nasza szkoła otrzymała Wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: „Wnuczka antykwariusza” –tekstów jednej z najlepszych polskich autorów dziecięcych, Justyny Bednarek, autorki m.in. „Niesamowitych przygód 10 skarpetek” oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Kochasz ? Czytaj razem z dzieckiem!”

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

           

          Dnia 29 września w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na piątek. Uczniowie klas młodszych II i III czytali na głos wybrane pozycje lektur. Pozostali uważnie słuchali swoich kolegów. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos. Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili. Wystarczy 20 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata.

          Akcja jest okazją, aby wysłuchać różne opowieści, porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek a także do ćwiczenia nauki czytania. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały przytoczonych fragmentów ulubionych książek. Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków do czytania dzieciom przez cały rok.  

      • Przerwa na czytanie w naszej szkole 


        Podobnie jak w zeszłym roku braliśmy udział biciu rekordu w czytaniu na przerwie. W tym roku to już IV Międzynarodowa edycja VIII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Na wiernych czytelników czekała Biblio Fotobudka.

         

      •  

        NARODOWE CZYTANIE

         

        Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jej celem jest promowanie czytelnictwa  wśród Polaków. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Nad Niemnem”. Również nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji.

         

                

      • Rok szkolny 2023-2024

         

      • „Mała książka – wielki człowiek”

         

         

        04 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim  odbyła się  uroczysta lekcja w pierwszej klasie. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Podsumowaniem spotkania było wręczenie pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

          Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Nasza szkoła otrzymała Wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m. in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.

      • Nowości biblioteczne

                                                                         ,

                                                                          

         

        W bibliotece pojawiły się nowości dla czytelników. Są to darowizny od jednego z rodziców. Serdecznie dziękujemy. Zapraszamy wszystkich po świeże książki.

      •  Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece

             25 listopada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Biblioteka szkolna wraz z samorządem szkolnym realizowała przedsięwzięcie czytelnicze związane z tym wyjątkowym świętem. Jego głównym  celem było rozwijanie zainteresowań literaturą dla dzieci oraz promocja biblioteki i dobrej zabawy. W związku z tym biblioteka zamieniła się w pomieszczenie, pełne pluszowych misiów. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Każdy miś był piękny i wyjątkowy.

        Na stoliku w bibliotece zaprezentowano dzieciom książki dotyczące misiów: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, itp. Czytane były fragmenty książki o Kubusiu Puchatku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także misiowa fotobudka.

        Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole i bibliotece był pełen uśmiechu, radości i świetnej zabawy.

      • Spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską

         

        W ramach konkursu odbyło się również spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską. Autorka stworzyła bardzo miłą atmosferę. Serdeczność, otwartość i życzliwość emanowała z jej osoby. Z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o swoich początkach pisarskich i obecnej twórczości oraz odpowiadała na zadawane pytania. Po zakończonym spotkaniu autorka podpisywała książki. 

      •     

                  

        Konkurs  na najpiękniejszą
        zakładkę do książki.

         

        Biblioteka szkolna w lutym - marcu zorganizowała konkurs  na najpiękniejszą zakładkę do książkiKonkurs adresowany był dla uczniów klas 1 – 3. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów czytaniem książek, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów oraz popularyzacja literatury. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace, biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania dzieła. Zakładki wykonane zostały różnymi technikami. Wybór okazał się bardzo trudny.

         

         

        Laureatami konkursu zostali:

        Alan Kosakowski

        Ania Fijałkowska

        Paweł Winnicki


         

      • IX konkurs czytelniczy „Czy znasz powieść „Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej?”

         

        Dnia 3 czerwca 2022 roku odbył się w Sadlinkach konkurs czytelniczy „Czy znasz powieść „Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej?”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sadlinkach. W konkursie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły: Natalia Tetera, Monika Lesińska i Konrad Jarosz. Cała drużyna otrzymała wyróżnienie w części plastycznej konkursu.

      • Tydzień bibliotek

        Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tę ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek w naszej szkole przeprowadziła pani bibliotekarka Katarzyna Badzińska. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów kl. I – III oraz IV - VIII do wzięcia udziału w akcji czytelniczej pod hasłem ,,Drzewo czytelnicze”. Miłośnicy czytelnictwa mieli za zadanie wypożyczyć książkę, przeczytać ją, zapisać tytuł i nazwisko autora na listku a następnie przyczepić listek do drzewa czytelniczego. Dodatkowo każdy uczeń, który wypożyczył książkę w Tygodniu Bibliotek otrzymał zakładkę motylka.

         

                  

      • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

        Dzień Kubusia Puchatka przypada 18 stycznia, w urodziny autora kultowej bajki, Alana Alexandra Milne'a. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań o nim. W naszej szkolnej bibliotece rozgościli się na półce obok książek o swoich przygodach bohaterowie kultowej bajki: Kłapouchy, Prosiaczek, Tygrysek i Kubuś Puchatek.

      •                                               

                                                           

          • Magiczna moc bajek

          • Nasza Szkoła w tym roku szkolnym bierze udział w międzynarodowym projekcie " Magiczna moc bajek".

             

            Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻEK I PRAW AUTORSKICH

          •  

            Z okazji Światowego Dnia Książki zapraszam do najpiękniejszych bibliotek świata

             

            Biblioteka Trinity College w Irlandii

             

            Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

            Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

             

            Klementinum w Pradze – Czechy

             

            Biblioteka Narodowa w Brazylii

             

             

            Biblioteka Handelingenkamer w Hadze – Holandia

            Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

            Biblioteka publiczna w Kansas City, USA

          • Randka z książką na walentynki

          • Walentynki to dzień wyznawania miłości oraz obdarowywania się drobnymi upominkami. Walentynki w bibliotece też mogą się odbyć. Nasza akcja czytelnicza udowodniła, że w książkach i ich bohaterach można się zakochać. Przygotowane atrakcje zachęciły odwiedzające bibliotekę dzieci. Była to doskonała okazja do promocji czytelnictwa i rozbudzenia wśród innych miłości do książek.

          • "Wypożycz sobie prezent na święta"

          • Zapraszamy do wspólnej zabawy czytelniczej „Wypożycz sobie prezent na święta!”

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Dnia 25 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień  Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie tego dnia przynieśli swoje ukochane misiowe Przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Głównym  celem popularyzacji w naszej szkole tego Święta była chęć  przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń,  miłość i ciepło, z którymi łączy  się właśnie Pluszowy Miś. Ponadto w bibliotece na przerwach czytaliśmy o niesamowitych przygodach Kubusia Puchatka. Każdy chętny mógł wraz ze swoim ukochanym misiem  zrobić sobie zdjęcie w mini foto budce. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wróciły do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.

          • Ogólnopolski Dzień Pluszowego Misia

          • W  PONIEDZIAŁEK  ZAPRASZAMY  NA  PRZERWACH DO BIBLIOTEKI.

            BĘDZIEMY CZYTAĆ KUBUSIA PUCHATKA.

            CZEKAMY  NA  URODZINOWĄ KARTKĘ DLA MISIA,

            W ZAMIAN KAŻDY MOŻE ZROBIĆ SOBIE ZDJĘCIE W MINI FOTO BUDCE.

          • ŚWIĘTA MAJOWE

          • Maj to  miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi, 3 maja przypada   228 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, 8 maja - 74  rocznica zakończenia II wojny światowej, a 9 maja to  Dzień Europy. 1 V obchodziliśmy także  15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

            Podczas podsumowania tygodnia europejskiego pani Beata Łęcka – Trzaska wraz z uczennicami klasy Va przygotowała apel upamiętniający święta majowe. Dziewczynki przybliżyły społeczności szkolnej wydarzenia historyczne związane z przypadającymi w tych dniach świętami oraz ich znaczenie.  Po raz kolejny w tym roku szkolnym mieliśmy okazję zrobić sobie powtórkę z historii.  Dzieci zaprezentowały się pięknie.  Podczas występu podkreśliły wkład przodków w nasze obecne życie. Zaznaczyły, jak ważnym dla Polaków zadaniem jest wspominać i kontynuować ich dzieło.

            Odświętne stroje uczestników apelu oraz okolicznościowe dekoracje wprowadziły podczas uroczystości nastrój powagi, a u zgromadzonych - poczucie dumy narodowej. Myślimy, że już chyba uczniowie nie będą mieli wątpliwości z jakiego powodu obchodzimy te święta i mamy  wolne od nauki  dni.