•     Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022-2023

        • 23 czerwca 2023 r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego. Ten dzień tradycyjnie rozpoczął się mszą świętą w pobliskim kościele. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami przemaszerowali do szkoły, w której odbyła się uroczysta akademia. Kiedy wszyscy zebrani zajęli wyznaczone miejsca, głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Monika Lesińska, która poprosiła tegorocznych absolwentów o przybycie do sali. Potem wprowadzono poczet flagowy, a po odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Szkoły Mariola Strzelczyk w krótkich słowach powitała przybyłych gości: Wójt Gminy Sadlinki Elżbietę Krajewską, panią Joannę Śliwińską, przedstawicieli Rady Rodziców i Rady Szkoły, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. Jednak szczególne słowa skierowała do tegorocznych absolwentów, życząc im, aby nowy etap ich życia był dla nich pełen sukcesów i spełnionych marzeń. Radziła im, aby nigdy nie rezygnowali z wyznaczonej przez siebie drogi.

          Później głos zabrała Wójt Gminy Sadlinki, która podziękowała za pracę nauczycielom, skierowała także kilka słów do uczniów, podkreślając ich wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw ósmoklasistom oraz listów gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce. Po absolwentach swoje cenzurki otrzymali wyróżniający się uczniowie z klas I – VII. Tego dnia Pani Wójt wręczyła Nagrody Wójta Gminy dla wyróżniających się absolwentów oraz stypendia za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe. Oprócz świadectw wyróżnieni w nauce i sporcie uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium.

          Po części oficjalnej przyszedł czas na to, aby głos zabrali ósmoklasiści, którzy wierszem i piosenką pożegnali się z młodszymi kolegami oraz pracownikami szkoły. Jak co roku absolwenci na ręce Pani Dyrektor złożyli pamiątkowe tablo. Wiele wzruszenia wywołał wygłoszony przez wychowawcę wiersz, w którym podziękował swoim wychowankom za 5 lat wspólnej pracy. Po wychowawcy do uczniów i nauczycieli zwrócili się przedstawiciele rodziców, którzy w ramach podziękowań za naukę i wychowanie dzieci wręczyli Pani Dyrektor bukiet kwiatów. Wkrótce potem siódmoklasiści skierowali słowa pożegnania do starszych kolegów, oraz podarowali im upominki.

          W dalszej części akademii nadszedł czas na bardzo ważny punkt uroczystości, a mianowicie oficjalnie pożegnano odchodzącą na emeryturę Dyrektor Mariolę Strzelczyk. Ta część uroczystości przebiegała w bardzo serdecznej i sentymentalnej atmosferze. Rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor, która podzieliła się refleksjami z 20 letniego kierowania nebrowską placówką; radami i wskazówkami, jak być dobrym i skutecznym dyrektorem.

          Po tej sentymentalnej podróży wystąpiła Pani Wójt Elżbieta Krajewska, która dziękując za współpracę podkreślała wagę wspólnego dążenia do celu, współodpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także umiejętność kompromisu.

          Później głos oddano pracownikom szkoły, w imieniu których przemówiły panie: Sylwia Kaliszewska i Łucja Koncicka. Były wzruszające wspomnienia i refleksje, dotyczące pracy i osiągnięć Pani Dyrektor, piękne życzenia, kwiaty i upominki.

          W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślano odwagę Pani Dyrektor Marioli Strzelczyk do wprowadzania nowatorskich rozwiązań, podejmowania wyzwań wydawałoby się niemożliwych do realizacji oraz wkład w rozwój szkoły. Pani Dyrektor Mariola Strzelczyk była pionierką w regionie w pisaniu i realizacji projektów, które pozwalały na rozwój placówki i doskonałe warunki kształcenia. Projektem, który sama najlepiej wspomina był ten pn. Azymut na sukces.

          Goście wspominali też determinację pani Strzelczyk w dążeniu do rozwoju placówki – niezależnie od zmian politycznych, społecznych i demograficznych czy reform edukacyjnych.

          Krótkie podziękowania i dowody uznania za skuteczne i ambitne kierowanie szkołą od 2003r. złożyli też przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy wygłosili krótkie, wierszowane życzenia oraz wręczyli kwiaty.

          W imieniu rodziców głos zabrał pan Bartosz Dąbrowski, który również podziękował za owocną współpracę i złożył na ręce Pani Dyrektor bukiet kwiatów.

          Na koniec Dyrektor Mariola Strzelczyk, nie kryjąc wzruszenia, zwróciła się do zebranych, aby podziękować za przybycie, życzenia i słowa pożegna, a także tradycyjnie ogłosiła zakończenie roku szkolnego 2022 – 2023.

          Katarzyna Szczęsna

          • WYCIECZKA do MALBORKA - KLASY 1-3

          •      W dniu 16 czerwca klasy I-III  wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce do Malborka. Celem wycieczki było zwiedzanie zamku, który stanowi najpotężniejszy gotycki zespół zamkowy na świecie. Przez około 3 godziny z przewodnikiem zwiedzaliśmy krzyżacką twierdzę. Pani przewodnik poprowadziła nas przez korytarze i komnaty zamczyska. Widzieliśmy m.in. jak piękną komnatę zamieszkiwał krzyżacki Mistrz, obejrzeliśmy wystawę dzieł z bursztynu, wyposażenie komnat, w których znajdowały się oryginalne fragmenty pierwotnego zamku krzyżackiego, freski, zbroje rycerskie, mennicę, wystawę strojów krzyżackich, zamkowe kuchnie i refektarze, a nawet krzyżackie toalety! Dowiedzieliśmy się o malborskim zamku wiele ciekawych rzeczy.

            Po wyczerpującym spacerze po grodzie udaliśmy się na posiłek i zakup pamiątek.

            To była udana wycieczka. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i oczarowani pięknem malborskiego zamku.

                                                                                                                                                 Łucja Koncicka

          • Dzień Rodziny w klasie 4

          • Dzień Rodziny14 czerwca 2023 r. czwartoklasiści i ich rodzice  obchodzili Dzień Rodziny. W czasie uroczystości uczniowie przedstawili krótkie scenki pn. „Szkoła w krzywym zwierciadle”. Następnym punktem programu był Pokaz talentów. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, którymi nie zawsze mogą pochwalić się w szkole. Zobaczyliśmy zatem: muzyka, komika, malarkę, grafika, tancerki, piosenkarkę, piłkarza, matematyka i ortografa. Po części artystycznej przyszedł czas na konkurencje sportowe, w których po przeciwnych stronach stanęli rodzice i dzieci. Ostatnią dyscypliną sportową była gra w „zbijaka”, która dostarczyła wszystkim wiele emocji.  Po rozgrywkach przyszedł czas na odpoczynek i wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.  

            Katarzyna Szczęsna. 

          • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

          • 14. uczniów Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim pod okiem policjantów z Posterunku Policji w Sadlinkach i funkcjonariuszy ruchu drogowego podeszło do egzaminu na kartę rowerową. Wszyscy egzamin zdali.

            To będzie pierwszy dokument, uprawniający ich do poruszania się po drogach. Świeżo upieczonym rowerzystom  życzymy samych bezpiecznie przebytych kilometrów.

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI

          • Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

            W dniu 03.06.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Wycieczka była nagrodą dla 45 uczniów klas IV-VIII za najlepsze wyniki nauczania. Uczniowie odwiedzając wszystkie stanowiska w Centrum EXPERYMENTU wykonywali wiele doświadczeń, a tym samym odkrywali osiągniecia techniki i nauki. Wszystkim uczestnikom wycieczki towarzyszyła wielka radość z udanych doświadczeń i odkryć. Na zakończenie wycieczki jednogłośną decyzją, uczniowie odwiedzili MacDonald’s, gdzie posilili się wybranymi smakołykami.

            Mariola Strzelczyk

          • WYJAZD do TEATRU MUZYCZNEGO w GDYNI

          • 10 czerwca 2023 roku 25-osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w przedstawieniu „PIOTRUŚ PAN”, przygotowanym przez Teatr Muzyczny w Gdyni. To niezwykły familijny spektakl, zrealizowany w rewolucyjnej dla musicalu technologii 3D. Jest to muzyczna opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć. Wyruszamy w magiczną podróż razem z Wiecznym Chłopcem i Wendy oraz jej braćmi.

            "Piotruś Pan" wprowadza najmłodszych widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii 3D, są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Widzowie w czasie spektaklu stają się uczestnikami jedynej w swoim rodzaju zabawy łączącej świat wyobraźni z niesamowitymi możliwościami współczesnej techniki. Widzów czeka wielka  muzyczna uczta, jedyny w swoim rodzaju przelot po nocnym niebie, a także bliskie spotkania z groźnym krokodylem, Indianami i Piratami!

            Przedstawienie bardzo się podobało i dostarczyło młodym widzom wielu niezapomnianych wrażeń!

      • XV Powiatowy Konkurs Czytelniczy „W Krainie Fantazji”

        ​​​​​​​

        ​​​​​​​W środę 31 maja 2023 roku, w sali audiowizualnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie odbył się XV Powiatowy Konkurs Czytelniczy „W Krainie Fantazji”. Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku - Filia w Kwidzynie. Do głównych celów konkursu należy promowanie i upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania bardzo szczegółowy test, w którym musieli wykazać się znajomością treści następujących lektur:

        kategoria I - klasy 1: „Przygody Koziołka Matołka”  Kornela Makuszyńskiego,

        kategoria II - klasy 2-3: „Witaj Karolciu” – Marii Krüger

        kategoria III - klasy 4-6: 2 części Harrego Pottera.

        Naszą szkołę reprezentowali: z klasy 1 – Maciej Wołk i Nikodem Woźniak, z klasy 2 – Patrycja Puczkowska i z klasy 3 – Oliwia Jarosz. Wszyscy uczniowie zdobyli wyróżnienia. Uczestnikom  gratulujemy sukcesów, a pozostałym uczniom życzymy, aby „zaczytanie” zagościło także wśród nich.

        Beata Łęcka-Trzaska

        • Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III

        •  

          DZIEŃ MATKI i DZIEŃ OJCA – klasy 1 - 3

          Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić te święta, dlatego też 18 maja 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z klas 1-3 przygotowały bogatą część artystyczną  - recytowały wiersze dla rodziców i śpiewały piosenki. Po występach dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane laurki i drobne upominki.  

          Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż niejednej mamie popłynęła łza  po policzku. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły podziękować rodzicom za wszystko co dla nich robią. Te krótkie chwile spędzone razem z pewnością na długo pozostaną wszystkim w pamięci.

          Kochani Rodzice!
          Dziękujemy Wam za wszystkie lata,
          za to, że zawsze nas wspieracie,
          za Waszą miłość i wiarę w nasze możliwości.
          Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę,
          za uśmiech i dobrą radę.
          Za to, że zawsze można na Was polegać,
          i liczyć na wsparcie.
          Dziękujemy, że jesteście!
          Kochamy Was bardzo!

           

      • „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia „

        (Albert Einstein)

        28 kwietnia 2023 roku w Parku Przemysłowym w Górkach odbyło się wręczenie Honorowych Nagród Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego. Taką nagrodę z rąk Starosty otrzymała Pani Ania Michalska wieloletni pracownik naszej szkoły. Starosta w swojej wypowiedzi stwierdził, „ że powiat ma szczęście do ludzi. Dlatego też już jakiś czas temu podjąłem decyzję, aby każdego roku wyróżniać naszych mieszkańców, których praca, a także działalność społeczna może być inspiracją do lepszego życia. Odnoszę zresztą wrażenie, że dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy wokół siebie autorytetów, bo te które były, albo odeszły albo też zostały zniszczone. Ludzi pozytywnie myślących o drugim człowieku. Ludzi, którzy odrzucają język nienawiści i zamieniają go na dialog, z poszanowaniem wszystkich wartości – stwierdził starosta kwidzyński.”

        Gratulujemy

        • Wiosna to najpiękniejsza pora roku...

        • „Zakręcone historie"

          21 kwietnia 2023 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej w Czarnem Dolnem odbyła się XVI Olimpiada Czytelniczo-Literacka dla klas II-IV pt.„Zakręcone historie" połączona ze spotkaniem autorskim. Głównym celem konkursu od wielu lat jest promowanie i upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci. W tym roku zabawa młodych czytelników kręciła się wokół książek pana Marcina Kozioła - autora lektury i kilkunastu innych książek dla dzieci i młodzieży. Drugoklasiści czytali wstęp oraz trzy pierwsze przygody z książki „Bajka  o bąkach i jednym trzmielu. Naszą szkołę reprezentowała: Patrycja Puczkowska z kl. II. W konkursie nie było przegranych, ponieważ każdy otrzymał piękne upominki i dyplomy.

          Spotkanie autorskie na żywo z pełną interakcją i możliwością rozmowy z autorem, zabawami  i quizami spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników zmagań konkursowych. Uczestnictwo w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem zachęciło uczniów do poznawania  twórczości autora, a udział w konkursie stał się inspiracją do rozwijania pasji czytelniczej wśród dzieci. To wspaniała okazja do upowszechniania piękna słowa pisanego i utożsamiania się   z polską  kulturą. 

          Anna Michalska

        • Klasowe spotkanie wigilijne...

        • 26 kwietnia w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie

          XVII Powiatowego Konkursu Poetyckiego

          „Dobro i piękno w oczach dziecka”.

           Celem  konkursu było:

          • kształcenie sprawności pisania poprzez rozwijanie zainteresowania uczniów językiem jako składnikiem dziedzictwa kulturowego,
          • rozwijanie zainteresowań literackich,
          • wymiana pomysłów w zakresie rozpowszechniania prozy i poezji wśród dzieci i młodzieży, 
          • kształtowanie wśród młodzieży postaw kreatywnych,
          • kształtowanie wśród młodzieży postaw społecznych takich jak dobro i piękno ,
          • odkrywanie młodych talentów,
          • promocja szkoły, 

          Do konkursu przystąpili uczniowie z siedmiu szkół powiatu kwidzyńskiego . Nadesłano 69 wierszy. Powołana komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych – klasa II i klasa III.

          Carmen Sienkiewicz  - klasa II – II miejsce

          Patrycja Puczkowska – klasa II – III miejsce

          Wiktor Woźniak – klasa III - wyróżnienie

          Anna Michalska

          • Najlepsze życzenia...

          •           Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej Planety, obchodzone co roku 22 kwietnia, które promuje między innymi postawę proekologiczną u dzieci oraz uświadamia im, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy z nas. To doskonała okazja do organizowania w przedszkolu różnego rodzaju wydarzeń n temat ekologii. 21 kwietnia grupa przedszkolna Pszczółki  poprzez krótką prezentację wyruszyła w multimedialną podróż. Przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci zdobyły wiedzę dotyczącą Ziemi (np. krąży wokół własnej osi, wokół Słońca …). Przypomniały sobie także w jaki sposób należy segregować śmieci oraz co należy robić, by naszej Planecie przywrócić ,,uśmiech”. Starszaki dały upust swym marzeniom dotyczącym Ziemi w podejmowanych działaniach manualnych – przy użyciu różnorakich technik, powstały piękne prace plastyczne.

            Pszczółki deklarują, że jako dorośli będą przestrzegać zasad Kodeksu Ekologa.

             

            Małgorzata Januszewska

          • WIELKANOCNE TRADYCJE

          • Program Akademia Bezpiecznego Puchatka

                 W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy I realizowali kolejną edycję ogólnopolskiego programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz reakcja na zagrożenia życia i zdrowia. W czasie zajęć pierwszoklasiści poznawali treści z zakresu bezpieczeństwa w czterech sferach; na drodze, w domu w szkole oraz w Internecie. Dzieci uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Razem z Kubusiem Puchatkiem uczyły się jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Omówiliśmy tez zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Przypomnieliśmy również zasadę noszenia odblasków, aby być widocznym na drodze. Dodatkowo dzieci odwiedziły straż pożarną i poznały sprzęt ratujący życie w sytuacjach zagrożenia. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów w kwietniu 2023 roku „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa” i uzyskaniem certyfikatu przynależności do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. 

            Łucja Koncicka

             

                

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY KLASA I

          • Światowy Dzień Służby Zdrowia. Wszyscy wiemy jak ważną rolę pełnią pracownicy służby zdrowia. W związku z tym uczniowie i pracownicy naszej szkoły doceniają ich pracę. W dniu 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Służby Zdrowia - święto wszystkich tych , którzy za swoje powołanie uznali niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w trudnym czasie choroby. Z tej okazji samorząd szkolny złożył na ręce naszej szkolnej pani pielęgniarki kwiaty oraz laurkę z życzeniami:

            „Z okazji Święta pani pielęgniarce pragniemy złożyć wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka, za trud który przynosi pomoc i ulgę cierpiącym... „

            Katarzyna Badzińska

          • POWITANIE WIOSNY W KLASIE 3

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

            Dzieci z klasy 3 naszej szkoły uczestniczyły w cyklu lekcji i zajęć online wraz z innymi uczniami z całej Polski. Lekcje odbywały się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Zostały zorganizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            "DZIAŁAJMY RAZEM" to hasło obchodzonego w tym roku (7 lutego 2023) Dnia Bezpiecznego Internetu.

            Lekcje i zajęcia odbyły się w lutym i marcu, według podanego kalendarza. Wybraliśmy ciekawe dla nas zajęcia, wychowawczyni rejestrowała udział klasy, a następnie łączyliśmy się za pomocą przesłanego linku. Prowadzący zajęcia przekazywali wiedzę i angażowali uczestników w przebieg spotkania. Stosowano pytania, ankiety, zadania i zabawy ruchowe, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Do podania odpowiedzi można było wykorzystać czat.

            Uczestniczyliśmy w zajęciach „Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” oraz „Sita uważności”.

            Mam nadzieję, że udział moich uczniów w lekcjach DBI przyczynił się do wzbogacenia i usystematyzowania ich wiedzy oraz uwrażliwił na niebezpieczeństwa czyhające w internecie. Szkoła otrzymała zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.

                                                           Beata Łęcka-Trzaska

          • DZIECI SENIOROM - XII SPOTKANIE TRZECH POKOLEŃ w SZKOLE PODSTAWOWEJ w NEBROWIE WIELKIM

          • PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY

            WIELKANOC to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, palemki na szczęście, śmigus-dyngus).

            Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne i  towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście  ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

            Jak co roku w naszej klasie rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych obchodzonych  w naszych domach. Dzieci podczas lekcji wykonywały kartki i pisały życzenia, malowały pisanki oraz wykonały wielkanocne zajączki dla rodziców. W środę przed świętami składaliśmy sobie życzenia, a dzieci otrzymały drobne upominki. Wesołego Alleluja!

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Wszyscy bawią się wspaniale, 

          • Wiosna to wyjątkowa pora roku, która nastraja nas optymistycznie.

             Każdy z nas na pewno już zauważył jej oznaki.

            Widać ją zresztą wszędzie: na polach,  w lesie i w ogródku.

             Wiosna to  cieplutkie słońce, pierwsze kwiaty, pierwsze pąki.

            Wiosna to czas wielkich zmian i nowych porządków.

             

            21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej i ponurej zimie z utęsknieniem wyczekiwaliśmy tego dnia, aby z radością ją powitać. Tradycyjnie w tym dniu rozmawialiśmy o wiośnie – obejrzeliśmy film edukacyjny, potem uczniowie wykonywali wiosenne zadania i sprawdzali swoją wiedzę na Wordwallu.  Dzieci powitały ją kolorowo i głośno! Śpiewaliśmy wiosenne piosenki, a na zajęciach plastycznych każdy uczeń wykonał  Marzannę i piękne wiosenne prace, które ozdobiły naszą klasę. Następnie uczniowie klasy 3 wyruszyli na poszukiwanie upragnionej wiosny. Podczas wycieczki szukali jej śladów i obserwowali budzącą się do życia przyrodę.

            Mamy nadzieję, że Wiosna skorzysta z naszego zaproszenia i już z nami zostanie, a my będziemy cieszyć się z ciepłych i słonecznych dni.

                                                                                                                    Beata Łęcka-Trzaska

        • Święto Niepodległości w klasie II

        • Dnia 29 marca 2023r. odbył się w Szkole Podstawowej w Nowym Dworze Kwidzyńskim Konkurs Pięknego Czytania dla ucz. kl. I - III. Głównym celem konkursu było rozwijanie i utrwalanie potrzeb, nawyków czytelniczych oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania. Każdą klasę reprezentował  1 uczeń, wybrany na drodze eliminacji klasowych. Wszyscy uczniowie kl. II - III losowali teksty  i przygotowywali  się w ciągu 5 minut do jego prezentacji. Następnie zgodnie z ustaloną w drodze losowania kolejnością uczniowie wchodzili do czytelni, w której znajdowała  się komisja i indywidualnie prezentowali piękne czytanie tekstu. Nad przebiegiem konkursu czuwały jego organizatorki, a oceny umiejętności czytelniczych uczniów dokonywała komisja. Kryteria oceny czytania obejmowały: poprawność, płynność i tempo, intonację oraz wyrazistość.

          Wyniki konkursu::

                         *w kategorii klas trzecich

          Udział w konkursie – Paweł Płoszaj klasa III

          Udział w konkursie – Wiktor Sienkiewicz klasa I

          III miejsce w konkursie Nikodem Wardziński klasa II

          Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnej edycji.

          Anna Michalska

        • Wiosna to najpiękniejsza pora roku...

        • Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów.  

          21 marca  uczniowie klasy drugiej z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania kukiełek  Marzanny, wspólnie rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenkę o wiośnie. Wykonane przez dzieci kukiełki  były ubrane w kolorowe sukienki i  ozdobione  kolorową bibułą. Marzanny wraz z dziećmi wyruszyły ze szkoły  do ogrodu szkolnego. Zebrane wokół dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.

                Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki ani spalona, tylko wrzucona do kosza. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha uczniów  i zostanie z nami na dobre.

          Anna Michalska

          •      Zielona Szkoła w Schodnie

          • Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy

            Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.

            Wita ja skowronek, bocian, szpaki.

            witały ją wszystkie pierwszaki.

                  W wtorek 21 marca wszystkie pierwszaki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Powitanie wiosny rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji pt. „Witaj wiosno” Podczas oglądania dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o nadchodzącej porze roku. Rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania związane z wiosną. Wcześniej uczniowie wykonywali w różnych technikach prace plastyczne o pierwszych kwiatach wiosennych. Mimo wielu ciekawych zadań najbardziej oczekiwana częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie na którego czele widniała Marzanna, którą pożegnaliśmy według tradycji. W drodze powrotnej szukaliśmy już pierwszych oznaków wiosny w naszej okolicy. Posumowanie dnia  stanowiło wykonanie przez pierwszaków lapboków . w których umieściliśmy najważniejsze informacje związane z nadejściem nowej pory roku.

            Jesteśmy pewni, że starania pierwszaków sprawia, że Wiosna zawita u nas na dobre.

          •         Teatrzyk Kamishibai...

          • Wyjazd do teatru klas I-III

            „Karczma diabła”

                W czwartek, 23 marca, uczniowie klas I-III po raz kolejny w tym roku, wybrali się do Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Tym razem obejrzeli spektakl dla dzieci w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego pt. „Karczma diabła”. Dzieci oglądały je z wielkim zainteresowaniem i przejęciem. Niektóre sceny wzbudzały niesamowite emocje. Tym razem reżyser zaprosił nas do pewnej zapomnianej karczmy, gdzie działy się niecodzienne historie. A wszystko przez chciwych i nieuczciwych karczmarzy. Jak zawsze przedstawienie przygotowane było profesjonalnie. Piękna scenografia, gra aktorów , piękne kostiumy, śpiewane piosenki  zrobiło na nas wielkie wrażenie. A najważniejsze przypomnieliśmy sobie jak ważne jest to , aby być dobrym człowiekiem i nie ulegać złudnej pokusie.

            Łucja Koncicka

          •                 Lekcja Kaligrafii...

          • XII edycja spotkania trzech pokoleń „Dzieci Seniorom”  miała miejsce 16 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim. Po długiej przerwie ponownie w murach szkoły rozbrzmiewał gwar towarzyszący spotkaniu mieszkańców okolicznych miejscowości ze społecznością szkolną. Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek przy wspólnym stole zasiedli Seniorzy, dla których dedykowany jest ten dzień oraz przedstawiciele młodszego pokolenia.

            Uroczystość rozpoczęła  Mariola Strzelczyk, która powitała licznie przybyłych gości: Wójt Gminy Sadlinki Elżbietę Krajewską, Zastępcę Wójta Łukasza Szczepanowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy  Jarosława Gutmańskiego,  Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sadlinkach Andrzeja Rupietę, Dyrektor Przedszkola w Sadlinkach Ewę Złotnik – Strzelecką, radnych i sołtysów okolicznych wsi oraz przewodniczących Rady Szkoły i Rady Rodziców.  Jednak to do Seniorów skierowała najserdeczniejsze słowa, w których życzyła gościom tego, co najważniejsze: zdrowia, wielu szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także pogody ducha.

            Następnie uroczystego otwarcia dokonała Wójt Gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska, która wyraziła ogromne zadowolenie z możliwości spotkania, a także podziękowała organizatorom za przygotowanie tak ważnej uroczystości. W kolejnych słowach zwróciła się do Seniorów, życząc im, aby każdy kolejny dzień upływał im w zdrowiu, aby w jesieni życia byli zawsze otoczenie miłością i troską najbliższych. 

            Po życzeniach przyszedł czas na degustację pączków i ciast przygotowanych przez KGW z Nebrowa Wielkiego oraz rodziców, a także na prezentację występów uczniów szkoły. Tańce, piosenki oraz recytacje w wykonaniu przedszkolaków, uczniów klas I- III, koła teatralnego oraz zespołu Wiolino wzruszały oraz bawiły gości, którzy śmiechem, czasami łezką w oku, a przede wszystkim gromkimi brawami, nagradzali młodych wykonawców. 

            Kolejnym punktem programu był występ uczestników „Klubu Seniora” z Sadlinek, którzy zaprezentowali „Jasełka”.  Ostatnie chwile spotkania umiliły Seniorom piosenki w wykonaniu zespołu Marezianki.  Wspólna zabawa, śmiechy oraz wspomnienia trwały jeszcze przez długi czas.

            Dzień Seniora to ważny aspekt pracy wychowawczej szkoły. Uczniowie dostrzegają, jak ważna jest współpraca, dzięki której można zrobić coś dobrego dla innych, uczą się szacunku dla ludzi starszych, a także dostrzegają jednoczącą siłę tradycji.

            Katarzyna Szczęsna

          • MIKOŁAJKI w KLASIE 3

          • JAK CO ROKU W KARNAWALE...

            Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w dniu 17 lutego 2023 roku odbył się bal karnawałowy. Tego dnia pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję rodzice  zaprosili do prowadzenia balu animatorów, który zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez wodzireja. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci poszły do swoich sal, aby się posilić. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, kaczuch. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pomoc w poczęstunkach klasowych. Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

            Anna Michalska

          • Podsumowanie etapu jesienno-zimowego projektu edukacyjnego "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!

          • W pierwszej połowie stycznia uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w  wyjeździe edukacyjnym do Zielonej Szkoły w Schodnie, która mieści się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Pod okiem pracujących tam naukowców poznawali walory przyrodniczo-krajobrazowe tego regionu, a także uczestniczyli w szeregu zajęć edukacyjno-ekologicznych.

                 Pierwszego dnia uczniowie w trakcie zajęć plenerowych obserwowali ptaki w ich naturalnym środowisku z wykorzystaniem sprzętu optycznego. Uczniowie uczyli się rozpoznawać gatunki ptaków po tworzonych przez nich gniazdach, wydawanych odgłosach, miejscach ich występowania. Zaznajomili się także z formami i sposobami ochrony ptaków i ich siedlisk.

                Dzień kolejny to teoretyczna i praktyczna nauka czytania i rozumienia map, posługiwania się busolą, kompasem połączona z terenową grą, podczas której grupy w terenie poszukiwały skarbu ukrytego przez drużynę przeciwną. Po południu podczas Warsztatów Bushcraft uczniowie uczyli się jak przetrwać w terenie. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się także jak wyglądała proca, którą Dawid pokonał Goliata. Każdy miał również okazję poćwiczyć miotanie kamykami taką procą.

                 Kolejnego dnia podczas wędrówki dookoła Jeziora Schodno, po WPK uczniowie poznawali formy ochrony środowiska oraz zobaczyli pomniki przyrody. W trakcie wędrówki odbył się szybki kurs posługiwania się łukiem oraz mini zawody strzeleckie. Po południu odbyły się warsztaty pt.: Re-aktywcja, podczas których szósto i siódmoklasiści z wykorzystaniem różnego rodzaju odpadów przygotowywali ozdoby na zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka.

                  W czwartek jedna z pań zabrała uczniów na teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie dowiedzieli się o użytku ekologiczny, jakim jest torfowisko z chronionymi roślinami m.in.: mchem torfowcem czy rosiczką okrągłolistną.

                     Mieli również okazję zobaczyć dwa torfowiska, jako pozostałość po lodowcach. Wędrówka zakończyła się nad brzegiem jeziora, gdzie uczniowie badali poziom PH wody z rzeki Wdy i jeziora Schodno.

                  "Wiem co jem”, to kolejne zajęcia, w których brali udział szósto i siódmoklasiści, w czasie których przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty z wykorzystaniem produktów spożywczych stosowanych w domu. Dzień zakończyło wieczorem ognisko z kiełbaskami.

            W piątek po śniadaniu podsumowaliśmy nasz pobyt w Zielonej Szkole i wróciliśmy do domu.

            Katarzyna Badzińska

          •  Kto ty jesteś ? Polak mały” mały projekt edukacyjny w klasie I

          • Teatrzyk Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym”. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na planszach, wsuwanych do drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Natomiast na odwrocie planszy napisany jest tekst czytany przez lektora. 

            Za pomocą ilustracji w formie Kamishibai odbyła się lekcja historii pod kierunkiem Pani Katarzyny Badzińskiej w klasie czwartej. Uczniowie przygotowali własnoręcznie plansze z obrazkami opowiadającymi „Legendy o Powstaniu Państwa Polskiego”. Taka forma pracy na lekcji pozwala rozwijać słownictwo i umiejętności językowe, a także rozwijać umiejętności autoprezentacji poprzez głośne czytanie i opowiadanie. Zajęcia takie rozwijają kreatywność oraz podnoszą wiarę dzieci we własne możliwości. Przy okazji również uczą przez zabawę.

          • Mikołajki w klasie I

          •  

            Pani Katarzyna Badzińska zorganizowała w czasie zajęć z historii lekcje z pisania gotykiem. Uczniowie klasy 4 wraz z panią Katarzyną Badzińską przenieśli się w czasie do średniowiecza i renesansu. Wcielili się w prawdziwych pisarzy rodem ze średniowiecza i renesansu. Za pomocą piór i atramentu uczniowie uczyli się pisać gotykiem. Przy tej podróży w przeszłość było dużo zabawy i poznanie historii ze strony praktycznej.

             

          • Akademia Ambrożego Kleksa

          • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI

            dla SCHRONISKA w KWIDZYNIE

            W grudniu 2022 roku klasa 3 razem z wychowawczynią zorganizowała w naszej szkole zbiórkę karmy dla Schroniska ADOPCIAKI MIŁOSNA w Kwidzynie. W akcji wzięło wielu uczniów ze wszystkich klas, a nawet dwoje przedszkolaków. Łącznie zebrano ponad 80 kilogramów karmy suchej i mokrej. Bardzo dziękujemy wszystkim, dla których los porzuconych zwierząt jest ważny! Wchodząc na profil Adopciaków możecie znaleźć numer konta, na które Wasi rodzice mogą przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniach PIT.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Andrzejki w klasie 2

          •  

                     Już   po   raz   drugi   klasa   3   wzięła   udział  w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM. Głównym jego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Celem nauczyciela jest  uświadomienie im związku pomiędzy tym co jemy, a występowaniem u nich wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie ważnej roli codziennej aktywności fizycznej  w profilaktyce zdrowotnej.

                   W etapie jesienno – zimowym, który trwał od października do stycznia i był poświęcony warzywom i owocom oraz zasadom zdrowego żywienia uczniowie mieli do wykonania szereg zadań, m.in.

            •        Lekcja: Warzywa i owoce na co dzień i od święta

            •        Konkurs: Baw się z nami – owocami, warzywami!

            •        Lekcja: Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia

            •        Konkurs: Gra planszowa o Piramidzie Zdrowia

            •        Forum: Uczymy dzieci zdrowego odżywiania

            •        Dzielimy się wiedzą: Piramida zdrowia, owoce i warzywa.

                      Jako podsumowanie etapu został sporządzony raport. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie w wykonanie wszystkich zadań! 

            wychowawca - Beata Łęcka-Trzaska

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w KLASIE 3

          • „Piotruś Pan”- musical dla klas I-III

             

            4 stycznia  uczniowie klas I-III   naszej szkoły mieli niezwykłą  przyjemność obejrzeć musical „Piotruś Pan” w Kinoteatrze w Kwidzynie. Fabuła opowiada o psotnym chłopcu, tytułowym Piotrusiu. Chłopiec ten postanawia nigdy nie dorosnąć. Zamiast tego, spędza swoje niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Nibylandii, przewodząc grupie Zagubionych Chłopców. Piotruś szybko uczy dzieci fruwać  i nie tylko, a tajemniczej wyspy próżno szukać nawet na najbardziej dokładnej mapie świata. Przedstawienie było pełne ciekawej muzyki i okazało się pięknym widowiskiem. Aktorzy mieli ciekawe kostiumy  i zachwycali wykonaniem. Spektakl zrobił na dzieciach wrażenie, wprowadził w świat baśni  i ekscytujących wrażeń. Myślę, że dzieci po obejrzeniu spektaklu sięgną po książkę ,aby jeszcze raz odnaleźć się w magicznym świecie baśni.

            Łucja Koncicka

        • Klasowe spotkanie wigilijne...

        • Dnia 22.12.2022 roku, odbyła się nasze spotkanie  wigilijne. Każdy z nas ubrał się odświętnie. Na początku lekcje przebiegały normalnie, oprócz tego że każdy z nauczycieli życzył nam "Wesołych Świat!!!" W końcu nadeszła lekcja, na której była wigilia klasowa. Mianowicie lekcja związana z tradycjami świątecznymi w różnych regionach świata.  Następnie Pani złożyła nam życzenia . Kidy wszyscy już się poczęstowaliśmy przyniesionymi owocami i słodyczami, pani wychowawczyni zachęciła nas do wspólnego śpiewania kolęd. Oczywiście, były rozmowy  jak spędzamy Wigilię w domu. i wspomnienia.  Później wszystkie klasy spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Niestety zadzwonił dzwonek i wszyscy zbieraliśmy się do domu.   Wigilia klasowa i kolędowanie bardzo mi się podobało, było zabawnie i radośnie.

                 

          Anna Michalska

        • Święto Niepodległości w klasie II

        • KLASOWA WIGILIA – klasa 3

          22 grudnia w naszej klasie odbyło się spotkanie wigilijne. Uczniowie razem z wychowawczynią przygotowali dekoracje i ustroili wigilijny stół. Potem rozmawialiśmy na temat tradycji świątecznych kultywowanych w naszych domach rodzinnych. Przy świątecznym stole, przy blasku lampek na choince, w miłej i radosnej atmosferze, składaliśmy sobie życzenie, śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy i cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonego czasu. Dziękujemy rodzicom za przepyszny poczęstunek. Wyszło jak zwykle wspaniale!  Wszystkim życzymy zdrowych, pełnych miłości i nadziei Świąt Bożego Narodzenia.

          Klasa 3 z wychowawczynią

      • Klasowe spotkanie przy choince...

        15 grudnia 2022 r. w klasie czwartej odbyło się Klasowe spotkanie przy choince. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice. Uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, a także słodkie upominki w postaci własnoręcznie udekorowanych pierniczków, którymi obdarowali najbliższych.  Spotkanie przebiegało w miłej i uroczystej atmosferze, a wspólne kolędowanie jednoczyło zebranych. Po części oficjalnej przyszedł czas wspólne biesiadowanie przy stole zastawionym słodkimi wypiekami, które przygotowały mamy.

        Katarzyna Szczęsna

          • 30 listopada - ANDRZEJKI

          • Każdego roku  nocą z 5 na 6 grudnia zjawia się Mikołaj i zostawia dzieciom upominki.

            Można spotkać go także w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Na pewno znasz Świętego Mikołaja.

            W tym roku o klasie pierwszej również pamiętał i pozostawił wspaniałe upominki, za które serdecznie dziękujemy.  

                                                          

                                                                                                                                                                                   Wychowawczyni klasy I

          • Projekt edukacyjny - ZDROWO JEM,  WIĘCEJ   WIEM!

          • Grudzień to magiczny miesiąc. Zaczyna się zima, robi się biało i mroźno. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na odwiedziny Świętego Mikołaja! Bo któż nie lubi dostawać prezentów?  Specjalnie na ten dzień przystroiliśmy bajkowo naszą klasę i zapaliliśmy lampki.    Na choince zawiesiliśmy bombki z naszymi imionami.             W tym dniu pisaliśmy do Mikołaja listy z prośbami          o wymarzony prezent. Potem każdy z uczniów  otrzymał  prezent "niespodziankę". Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy. Wszyscy byli zadowoleni  i szczęśliwi.  To był dla nas miły i pełen niespodzianek dzień !

                                                      Beata Łęcka-Trzaska

          • Już Andrzejek nadszedł czas, więc i Ty się z nami baw!

          •  „Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny  zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

                   Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji I tak właśnie było też w naszej klasie,  gdzie 29. 11. 2022 r. wszyscy przenieśliśmy się w świat magii i czarów. Ten dzień zaczęliśmy od przypomnienia tradycji związanych z tym dniem. Poznaliśmy stare i nowe wróżby, które miały pokazać przyszłość. Wszyscy uczniowie  wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami swojej przyszłej sympatii. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z  "przymrużeniem oka".  Energię do zabaw zapewnił im słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz  emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

            Anna Michalska

          • Ukryte Dziedzictwo - Co kryje Polska Ziemia?

          •  

            Od najmłodszych lat nasze dzieci recytują wierszyk rozpoczynający się słowami: "Kto ty jesteś? Polak mały." To taka pierwsza, mała lekcja patriotyzmu. Szczególnie w okolicach naszych świąt narodowych, warto, by dzieci utrwaliły sobie podstawowe wiadomości o swojej ojczyźnie, a także dowiedziały się czegoś więcej o kraju, w którym żyją. Temu służył cykl zajęć, który został przeprowadzony w klasie I . Podczas lekcji uczyliśmy się o bardzo ważnych wydarzeniach z historii Polski. Dzieci swój patriotyzm zaprezentowały nosząc w  dniu 11 listopada kokardy narodowe, śpiewając piosenki patriotyczne, oglądając prezentację multimedialną oraz uczestnicząc w akcji – „Szkoła do hymnu”. W kolejnych dniach wykonali zbiorową kolorowankę nawiązującą do Święta Niepodległości. Na klasowej wystawie zawisły także piękne orły wykonane z materiałów papierowo- przyrodniczych. Zdobyte wiadomości uczniowie utrwalali w łamigłówkach  i kartach pracy.

                                                                                                                                                                                                                    Łucja Koncicka

          • OTRZĘSINY KLASY I

          • ZABAWA  ANDRZEJKOWA  w  klasie  3

            Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana               z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się,  aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny. Dziś tradycyjne Andrzejki   to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi.

            30 listopada 2022 roku w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się także uczniowie z klasy 3.   Andrzejkowe spotkanie rozpoczęliśmy filmem Pana Nauczanki o tradycjach związanych   z Andrzejkami oraz poznaliśmy stare i nowe wróżby, które w tym dniu  mają pokazać przyszłość. Korzystając z programu Genially dzieciaki wróżyły kim zostaną, co ich czeka, kiedy będą dorośli, gdzie będą mieszkać. Uczestnicy zabawy wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami swojej przyszłej sympatii. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z  "przymrużeniem oka".  Energię do zabaw zapewnił im słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz  emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

            Beata Łęcka-Trzaska

        • Święto Niepodległości w klasie II

        • Dnia 9 listopada 2022 roku w naszej klasie  odbyła się uroczysta lekcja  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadził  nas  przygotowany montaż słowno – muzyczny przez uczniów naszej klasy , nad przebiegiem , którego czuwała P. Ania.         

          Lekcja patriotyzmu  miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

          11 listopada jest lekcją patriotyzmu i historii. Warto pamiętać, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.

          Anna Michalska

          • Nagłówek

          • Nagłówek

          • "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
            Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
            Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich"

          • Pasowanie na czytelnika

          •           29 listopada w klasie I zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki.

            Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię 

            św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada.

            Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, 

            uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

            Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. 

            Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb,

            z których uczniowie mogli dowiedzieć się, 

            co czeka ich w przyszłości.

            Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek 

            z imionami, wróżenia z pomocą latarki,

            słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. 

            Wróżby przeplatane były zabawami przy wesołej muzyce.

            Pod koniec zabawy pierwszaki raczyły się słodkim 

            poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

            Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci, a wspólny poczęstunek uczył przede wszystkim

            umiejętności dzielenia się i radością z tego, 

            co możemy z serca dać innym.

            Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim rodzicom 

            za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla dzieci. 

            Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele 

            i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejki. 

             

            Wychowawczyni klasy I

          •    Dzień Edukacji Narodowej

          • Niedawno czwartoklasiści stali się uczniami Akademii Ambrożego Kleksa. W ramach małego projektu uczniowie przygotowali makiety budynku, w którym nauczał pan Kleks. Na kolejnych zajęciach uczestniczyli w lekcjach: kleksografii, geografii i kolorystyki. Wybrali się do rupieciarni, a przy pomocy długopisów 3D przędli litery. Zwiedzając Akademię, udali się do: kuchni oraz garderoby pana Kleksa. Czytając uważnie fragmenty lektury, wykonali portrety tego niezwykłego nauczyciela. Cykl lekcji zakończony został redagowaniem listu do pana Kleksa, w którym dzieciaki prosiły o przyjęcie do tej niezwykłej szkoły.

            Katarzyna Szczęsna

          • KLASY 1-3 - Projekt LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Uczniowie klasy I naszej szkoły na pewno na długo zapamiętają ten wyjątkowy dzień 17 listopada. Punktualnie o godzinie 12.00 udali się do sali gimnastycznej, by tam zmierzyć się trudnymi zadaniami „otrzęsinowego testu”. Pierwszoklasiści zostali stosownie oznaczeni - na ich głowach widniały maski kocie z pięknymi uszami. Otrzęsiny uroczyście otworzyła Pani dyrektor Mariola Strzelczyk. Następnie pierwszaki zaprezentowały się w krótkiej części artystycznej. Na sali czekało na nich wiele zadań przygotowanych przez klasę ósmą, których tylko poprawne wykonanie pozwalało, aby uczniowie zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli wykazać się wiedzą o naszej szkole. Dużym wyzwaniem była próba sił podczas przeciągania liny. Pierwszaki z zasłoniętymi oczami rozpoznawali smaki różnych owoców i rozwiązywali zagadki. Na szczęście po tych emocjonujących zadaniach na pierwszaków już tylko czekały przyjemności: otrzymali słodkie upominki od swoich starszych kolegów, a pani dyrektor ogłosiła, że zostają stuprocentowymi uczniami naszej szkoły.

            Łucja Koncicka

      • KOPCIUSZEK i kamień życia / familijny / od 6 lat

         

        Przyjaźń silniejsza niż magia- wyjazd do kina klas I-III

        W czwartek 10 listopada klasy I-III wybrały się na wycieczkę  do kina na film  animowany pt.” Kopciuszek i kamień życia”

        Celem wycieczki było:

        - integracja dzieci i wzmacnianie więzi koleżeńskich

        - kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej

        - kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w publicznych środkach transportu

        - poznawanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie

         

        Film dostarczył uczniom dużą dawkę pozytywnych emocji zwrócił uwagę, że przyjaźń to uczucie szczere i prawdziwe  i nie straszne są mu nawet największe czary tego świata. Po zakończeniu filmu  w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.

         Łucja Koncicka

          • Przerwa na czytanie

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            W środę 9 listopada uczciliśmy uroczyście 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie i nauczyciele  udekorowani biało-czerwonymi kotylionami wzięli udział w uroczystym apelu.  Pani Łucja Koncicka krótko przypomniała historię Polaków walczących o odzyskanie wolności.

            Ważną częścią uroczystości była inscenizacja, dzięki której uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawej i barwnej lekcji historii. Widzowie obejrzeli spektakl przygotowany przez naszych przez uczniów klasy 6 przygotowani przez panią Katarzynę Badzińską oraz kółko muzyczne prowadzone przez panią Iwonę Krupę. Montaż słowno-muzyczny, zabrał nas w podróż przez najważniejsze dzieje z historii naszego kraju. Młodzi aktorzy swoim występem dostarczyli wszystkim wielu wzruszeń. Była podniosła atmosfera, cisza i skupienie. Zaprezentowane w montażu piosenki pięknie podkreślały waleczność naszych przodków i skłaniały do refleksji nad przeszłością. Spektakl uświadomił nam, że o wolność okupioną krwią naszych przodków musimy dbać zawsze.

            Katarzyna Badzińska

             

          • Wycieczka do Bydgoszczy

          •   Rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to czas na uroczyste świętowanie tego wielkiego dla wszystkich Polaków wydarzenia , które na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych. Ten szczególny dzień przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddajemy dziś cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się Niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej Niepodległości płacąc za to krwią i życiem. To dzięki nim nasza Ojczyzna  powróciła na mapę Europy.

                 Przez cały tydzień podczas lekcji rozmawialiśmy o ważnych wydarzeniach z historii Polski oraz wielkich Polakach, dzięki którym nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dzieci wykonywały biało czerwone kotyliony, rysowały prace plastyczne, pisały życzenia dla Polski. Sprawdzaliśmy naszą wiedzę w quizach  na Wordwallu. 9 listopada wzięliśmy udział w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 6 i wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy.

            Beata Łęcka-Trzaska

          •    Wycieczka do ZOO w Oliwie

          • Dnia 4 listopada 2022r. uczniowie klasy pierwszej świętowali w bibliotece szkolnej. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

            Temu też, służyć miała nasza uroczystość. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dziewczynka z Zapałkami, Alicja w Krainie Czarów. Każda z nich, była wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami. Uczniowie  wykonywali zadania związane z lekturami nowego księgozbioru – m.in. odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i wierszy.

            Zwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. 

            Podsumowaniem spotkania było wręczenie pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

            Katarzyna Badzińska

          • Projekt edukacyjny - ZDROWO JEM,  WIĘCEJ   WIEM!

          •  

              Już   po   raz   drugi   klasa   3    bierze    udział  w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej   w profilaktyce zdrowotnej.

            Etap jesienno-zimowy poświęcony jest warzywom i owocom oraz zasadom zdrowego żywienia.  Zespoły mają do wykonania 6 zadań:

            • Lekcja: Warzywa i owoce na co dzień i od święta
            • Konkurs: Baw się z nami – owocami, warzywami!
            • Lekcja: Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia
            • Konkurs: Gra planszowa o Piramidzie Zdrowia
            • Forum: Uczymy dzieci zdrowego odżywiania
            • Dzielimy się wiedzą: Piramida zdrowia, owoce i warzywa.

                      W dniu 27 października 2022 roku uczniowie klasy 3 w ramach projektu wykonywali w grupach sałatki – jarzynową i owocową. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych owoców   i warzyw oraz ich znaczenia w naszym codziennym menu.

            Beata Łęcka-Trzaska

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

          • Zajęcia w klasach I-III z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu

             Laboratorium przyszłości.

             Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to również nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ale i zajęć pozalekcyjnych. W naszej szkole uczniowie klas I-III  rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia  z wykorzystaniem długopisów 3d i wrzeciona. Zajęcia wzbudziły zainteresowanie wśród uczniów. W znacznej mierze przyczynią się do   rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego  i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego, kształcenia pracy zespołowej, dobrej organizacji    i dbania o porządek na stanowisku pracy.

            Łucja Koncicka

          • Ukryte Dziedzictwo - Co kryje Polska Ziemia?

          • Celem realizowanych corocznie w naszej szkole zajęć było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy o tym, czym jest archeologia  i na czym polega praca archeologa (ze szczególnym uwzględnieniem odkryć dokonywanych w Polsce). Uczniowie klasy 4 uczestnicząc w projekcie na lekcji historii dowiedzieli się, dlaczego i jak należy chronić dziedzictwo kulturowe ukryte pod ziemią.

            Zajęcia rozpoczęły się od sprawdzenia znajomości tematu przez uczniów. Następnie poprzez obejrzenie krótkie filmu o pracy archeologa  rozpoczęła się w klasie dyskusja. Dzieci odpowiadały na pytania: Co to jest archeologia? Kim jest archeolog? Gdzie można spotkać archeologów? Jaki jest cel prowadzenia wykopalisk? Co to jest zabytek archeologiczny? Jakich informacji dostarczają nam przedmioty odkryte przez archeologów? Kto korzysta z pracy archeologów? Do kogo należy przypadkowo odnaleziony zabytek archeologiczny?

            Uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane przez nauczyciela historii kartoniki z ukrytymi w piasku przedmiotami, które symbolizowały zabytki archeologiczne oraz karty pracy. Naśladując archeologa, każdy uczeń obejrzał  dokładnie otrzymany teren i przystąpił do pracy poszukując w ziemi swój zabytek. Po odkopaniu obejrzał otrzymany przedmiot i dokonał jego inwentaryzacji: zmierzył go, zważył, określił kolor i opisał jego przeznaczenie.

            Katarzyna Badzińska

          • Przerwa na czytanie

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła brała po raz pierwszy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

            W czwartek, 27 października , podczas przerw między lekcjami każdy czytał swoją książkę. Można było przynieść z domu swoją własną lub zgłosić się do biblioteki i wypożyczyć książkę.

            W bibliotece na wiernych czytelników czekała także biblio foto budka, w której każdy miłośnik czytania mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Katarzyna Badzińska

          •    Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października 2022 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły Mariola Strzelczyk rozpoczynając uroczystość, powitała zgromadzonych na sali gości, uczniów oraz pracowników szkoły. Następnie podziękowała wszystkim za zaangażowanie w codzienną pracę, życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych obowiązków zawodowych.Samorząd Uczniowski wraz z klasą czwartą, uczestnikami koła teatralnego oraz członkami zespołu muzycznego przygotował występ artystyczny. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Minutą cis zy, złożeniem kwiatów oraz zapaleniem symbolicznego znicza uczczono pamięć tych pracowników szkoły, których nie ma już wśród nas, a byli zaangażowani w tworzenie historii naszej placówki. Corocznym elementem obchodów Dnia Edukacji Narodowej jest przyznanie nagród pracownikom, którzy w poprzednim roku szkolnym wyróżnili się w wypełnianiu swoich obowiązków. Nagrody Wójta Gminy otrzymały: Łucja Koncicka, Dorota Laskowska, Katarzyna Szczęsna, natomiast Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: Anna Michalska, Dariusz Świder, Mirosława Torbowska, Anna Gółkowska, Iwona Krupa, Katarzyna Badzińska, Sylwia Kaliszewska, Beata Łęcka-Trzaska, Małgorzata Januszewska, Iwona Trzaska oraz Lucyna Sochacka. Ponadto wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani przez uczniów przepięknymi laurkami. Po zakończonej uroczystości uczniowie oraz nauczyciele wrócili na lekcje.

            Katarzyna Szczęsna

          • Wycieczka do Bydgoszczy

          • W sobotę 8 października 2022 r. uczniowie klasy V i VI  wraz z opiekunami panią Sylwią Kaliszewską i Katarzyną Badzińską udali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Celem wycieczki była możliwość poznania dziejów naszego kraju w oparciu o II wojnę światową oraz związane z nimi postaci i wydarzenia. Poznanie najważniejszych dzieł architektury na terenie Bydgoszczy.

            Wizytę w Bydgoszczy rozpoczęliśmy od Exploseum. Zlokalizowanej pod Bydgoszczą, fabryki DAG dziennie wytwarzającej materiały wybuchowe zdolne do napełnienia 20 milionów pocisków karabinowych. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy gry terenowo historyczna. Uczniowie przenieśli się do czasów II wojny światowej i wcielili się w agentów partyzantów.

            Katarzyna Badzińska

          •    Wycieczka do ZOO w Oliwie

          • W sobotę 01 października 2022 r. uczniowie klas I-III  wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do ZOO w Oliwie. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie. W ZOO uczyliśmy się o zwierzętach pochodzących z Afryki i o gatunkach zagrożonych wyginięciem. Mieliśmy okazję zobaczyć i dowiedzieć się o dzikich mieszkańcach ogrodu zoologicznego. Odwiedziliśmy zagrody surykatek, zebr, żółwi, pingwinów, żyraf, słoni, kucyków i wielu innych. W przerwie między zwiedzaniem poszliśmy na pyszne przekąski. Około godziny 15:00 po zwiedzaniu wybranych zagród ze zwierzętami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Gdy byliśmy już pod szkołą wszyscy się ze sobą pożegnaliśmy i poszliśmy do domu ze wspaniałymi wspomnieniami.

            Anna Michalska

      • Narodowe Czytanie - Ballady i romanse - Adama Mickiewicza

        Narodowe Czytanie 2022  - W środę 7 września w naszej szkole odbyło się uroczyste czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, nawiązujące do ogólnopolskiej 11. akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jej celem jest promowanie czytelnictwa  wśród Polaków. W tym roku lekturą Narodowego Czytania były „Ballady i romanse”. W roku 2022 również obchodzimy dwusetną rocznicę ich opublikowania. Uczniowie wszystkich  klas wraz z nauczycielami odczytali ballady: „Romantyczność”,Powrót taty” iŚwiteziankę”. Narodowe Czytanie  jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z klasycznymi pozycjami literatury.

        Katarzyna Badzińska

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

          • 1 września wszyscy uczniowie naszej szkoły przybyli na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Z uśmiechem na twarzy witali się  po wakacjach, które, jak mówili, były wspaniałe, ale zbyt krótkie. Najmłodszym uczniom z dumą towarzyszyli rodzice. Nowy rok szkolny oficjalnie zainaugurowała dyrektor, Mariola Strzelczyk, która przywitała uczniów, a także przekazała informacje dotyczące organizacji pracy w szkole. Tego dnia uczniowie powitali nowego nauczyciela wychowania fizycznego, pana Łukasz Żuromskiego. Następnie nadszedł czas, aby pierwszoklasiści poznali swoją wychowawczynię, a także złożyli ślubowanie.  Pierwszaków powitali ich starsi koledzy z klasy czwartej, którzy obiecali im wsparcie w czasie pierwszych dni nauki. Na szczególne brawa zasłużyły panie: Łucja Koncicka i Anna Gółkowska, które obchodziły jubileusz pracy zawodowej. Życzymy im spełnienia i wytrwałości,  a także zadowolenia z podejmowanych działań na rzecz wychowanków. Na koniec pozostaje życzyć uczniom i  nauczycielom samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

            Katarzyna Szczęsna

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.