• Zdrowo jem, więcej wiem!

Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, obejmujące całą społeczność szkolną. Dzieci wiedzą, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Dzieci z klasy 2 w roku szkolnym 2023/24 przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego ,,Zdrowo jem, więcej wiem” i podjęły wyzwanie, aby promować zdrowy styl życia. Etap jesienno-zimowy poświęcony jest dobrym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Obejmował sześć zadań, które wykonaliśmy w całości. Wykonywanie zadań sprawiało dzieciom wiele frajdy i przyczyniło się do większej integracji klasy. Zachęcamy do udziału w etapie wiosennym.

Łucja Koncicka

Nowa galeria Zdrowo jem... została dodana do albumu fotograficznego

• „Dzieci Seniorom – Spotkanie Trzech Pokoleń"

Tłusty czwartek to dzień, na który z niecierpliwością oczekują co roku mieszkańcy Nebrowa Wielkiego i okolic. W tym roku, z uwagi na przypadające w tym terminie ferie zimowe, świętowaliśmy go nieco wcześniej. Trzynastoletnia tradycja tutejszej szkoły gromadzi w jej murach wszystkie pokolenia zamieszkujących na terenie okolicznych miejscowości rodzin, skłania do wspólnego spędzania czasu, biesiadowania oraz refleksji nad zmiennością życia i  przemijaniem. Uroczystość dedykowana jest przede wszystkim najstarszym z  przybyłych na nią gości - Seniorom, którzy swoją obecnością uświetniają wspólnie spędzane chwile.

Dyrektor szkoły Sylwia Kaliszewska powitała zgromadzonych na sali gości – Wójta Sadlinki Gminy  Elżbietę Krajewską, przedstawicieli Rady Gminy, Seniorów pozostałych mieszkańców pobliskich wsi oraz przedstawicieli instytucji pozaszkolnych.

Następnie słowa życzeń do głównych bohaterów uroczystości skierowały panie wójt oraz dyrektor szkoły, podkreślając, jak ważne w życiu człowieka są mądrość i doświadczenie osób starszych.

Od długiego czasu uczniowie z radością przygotowywali się do zaprezentowania w tym ważnym dniu programu artystycznego, w którym nie brakowało podniosłych wierszy, wesołych piosenek i skocznych tańców.  Kiedy podekscytowani zakończyli występ przed publicznością  zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Kolejną tradycją tłustoczwartkowych spotkań w Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim jest wspólne biesiadowanie po zakończonej oficjalnej części uroczystości. Dzięki współpracy szkoły z rodzicami uczniów oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w powietrzu przez cały czas unosił się aromat doskonałych, świeżo upieczonych ciast i regionalnych, nadziewanych powidłami śliwkowymi pączków.

Zadowolenie zaproszonych przez nas gości napawa nas nadzieją na równie udane spotkanie w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że w tym samym gronie, w kolejny tłusty czwartek spotkamy się znowu, by wspólnie świętować czternastą edycję jednego z najważniejszych świąt wpisanego na stałe w kalendarz pracy naszej szkoły "Dzieci - Seniorom. Spotkanie Trzech Pokoleń".

Agnieszka Piotrowska