• Andrzejki klas I-III
          • Andrzejki klas I-III

                                                                                                                       Będziemy wróżyć? Czemu nie!

                     Już błyszcza kocie oczy w mroku….

                                                                                               Wieczór andrzejek zdarza się

                                                                                                 Raz jeden tylko w całym roku

             

            Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Z tej okazji uczniowie klas I-III również chcieli zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co ich czeka. Nasze sale lekcyjne zamieniły się w” sale wróżb”. Wśród gier i zabaw andrzejowych znalazło się: poznanie imienia swojej przyszłej żony/męża na podstawie przebitego serca szpilką, losy z przepowiedniami dotyczącymi najbliższej przyszłości oraz wykonywanego zawodu, przestawianie butów, gry symboliczne, losowe, wróżby z latarką. Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Czary- mary….

            Wychowawcy klas I-III

             

            Nowa galeria Andrzejki klas I-III została dodana do albumu fotograficznego

        • Zielona Szkoła w Schodnie
          • Zielona Szkoła w Schodnie

            W dniach 23-27pazdziernika  uczniowie klasy VI uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Schodna, która mieści się na trenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Podczas pobytu nie tylko mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą i poznawania walorów przyrodniczych WPK. Był też czas na integrację podczas wspólnych zabaw czy  gier zespołowych. Większość  czasu uczniowie z opiekunami spędzili na pieszych wyprawach po okolicy Schodna. Ponieważ jesień to szczególny czas pod względem obfitości grzybów, dlatego pierwsze zajęcia w terenie dotyczyły właśnie tej tematyki. Podczas warsztatów zatytułowanych  Królestwo grzybów uczniowie poznali budowę, znaczenie grzybów w przyrodzie, zapoznali się z gatunkami grzybów jadalnych i niejadalnych oraz tych chronionych. Dowiedzieli się też jak zbierać, transportować oraz przyrządzać grzyby, by nie narazić się na ryzyko zatrucia pokarmowego Podczas wspólnego spaceru pod okiem prowadzonego zbierali zbierali grzyby jadalne. Kolejnego dnia podczas zajęć w szkole, a także wspólnego spaceru po lasach okolic Schodna młodzież  poznawała gatunki drzew i krzewów porastających Wdzydzki P iska, zobaczyli pomniki przyrody oraz  użytek ekologiczny, jakim jest torfowisko z chronionymi roślinami m.in.: mchem torfowcem czy rosiczką okrągłolistną. Podczas warsztatów pod tytułem “Skąd się bierze papier’” szóstoklasiści dowiedzieli się, jakie były kiedyś a jakie są dziś techniki pozyskiwania papieru. Uczyli się czerpać papier z makulatury, po czym przygotowywali kartki ozdobne z wykorzystaniem czerpanego papieru. W czwartek  uczniowie zostali zabrani na wycieczkę w odległe czasy- w epokę lodowcową, podczas której poznawali procesy przyrodnicze decydujące o obecnym ukształtowaniu terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wyjście w teren połączone było z poszukiwaniem elementów polodowcowych i wspólne odtworzeniem procesów, jakie zachodziły po ustąpieniu lądolodu. Mieli też  okazję zobaczyć dwa torfowiska, jako pozostałość po lodowcach. Badania nad wodą znajdującą sie w zbiorniku wodnym jeziora Schodno to kolejne warsztaty w terenie, w których uczestniczyli uczniowie. Tego samego dnia podczas spotkania ze znawczynią regionu  poznawali twórczość ludową Kaszub, zwłaszcza haft kaszubski i charakterystyczne dla tego regionu Polski- malarstwo na szkle. Mieli okazję zaznajomienia się z  motywami oraz  znaczeniem kolorów używanych w hafcie i malarstwie kaszubskim. Po części teoretycznej uczniowie  malowali na szkle wykorzystując motywy kaszubskie. Uwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełasek oraz zabawy integracyjne przy ognisku.  W drodze powrotnej do domu szóstoklasiści odwiedzili  Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, w którym zgromadzono 50 obiektów architektury ludowej Kaszub  i Kociewia. Pobyt w Zielonej Szkole upłynął w rewelacyjnym nastroju i przy  przepięknej pogodzie.

             Iwona Krupa

             Nowa galeria Zielona Szkoła w Schodnie została dodana do albumu fotograficznego

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

            16 października  w grupie Biedronek odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej,  w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.  Po złożonej obietnicy Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz drobny upominek. 

            Joanna Michalczyk

            Nowa galeria Pasowanie na przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego

        • Sprzątanie Świata
          • Sprzątanie Świata

            Tradycyjnie jak co roku dzieci z  przedszkola w Nebrowie Wielkim uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Przedszkolaki wyruszając na akcję otrzymały  rękawiczki  i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.

            Małgorzata Januszewska i Joanna Michalczyk

            Nowa galeria Sprzątanie świata została dodana do albumu fotograficznego

          • Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

            W dniu 03.06.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Wycieczka była nagrodą dla 45 uczniów klas IV-VIII za najlepsze wyniki nauczania. Uczniowie odwiedzając wszystkie stanowiska w Centrum EXPERYMENTU wykonywali wiele doświadczeń, a tym samym odkrywali osiągniecia techniki i nauki. Wszystkim uczestnikom wycieczki towarzyszyła wielka radość z udanych doświadczeń i odkryć. Na zakończenie wycieczki jednogłośną decyzją, uczniowie odwiedzili MacDonald’s, gdzie posilili się wybranymi smakołykami.

            Mariola Strzelczyk