• Spotkanie autorskie z JOANNĄ FABICKĄ
          • Spotkanie autorskie z JOANNĄ FABICKĄ

            Joanna Fabicka - Łodzianka mieszkająca w Warszawie. Z wykształcenia filmoznawczyni, z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka. Zanim zaczęła pisać, pracowała w  łódzkiej Filmówce (montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii Sławomira Fabickiego). Mama dwóch córek.  Autorka książek zarówno dla dzieci i młodzieży, m.in. wielokrotnie nagradzanej Rutki, Dokuczalskiej, #me,  jak i dla dorosłych (Second Hand, Idę w tango, Romans histeryczny). Popularność przyniosła jej bestsellerowa, humorystyczna, uwielbiana przez czytelników seria o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka. 
            Jej książka dla dzieci Rutka została uhonorowana przez IBBY Nagrodą Główną   i tytułem „Książka Roku 2016”,  znalazła się na prestiżowej, Międzynarodowej Liście Białych Kruków 2017 (White Ravens), którą tworzy europejski ośrodek badawczy zajmujący się literaturą dziecięca - Internationale Jugendbibliothek  w Monachium. Trzeba również podkreślić, że „Rutka” została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej    dla Autorki „Gryfia” 2017.

                     23 marca 2019 roku w szkole Podstawowej w Sadlinkach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną pisarką dla dzieci      

             i młodzieży – panią Joanną Fabicką. Podczas spotkania pisarka opowiadała o  trudach tworzenia książki, jej nieustannym i długotrwałym szlifowaniu i poprawianiu. Autorka przyznała, ze najtrudniej tworzy się książki dla dzieci, które nie mogą być złe, ponieważ to właśnie na pisarzu ciąży niezwykła odpowiedzialność kształtowania wrażliwości i gustów młodego czytelnika.

            Autorka jest znana z poruszanych problemów dotyczących młodzieży. Jej cykl o Rudolfie Gąbczaku jest napisany w postaci pamiętnika, komentującego w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość – koszmar dojrzewania, szkołę, toksycznych rodziców. Uczniom spodobało się poczucie humoru pisarki, jej sposób ukazywania polskiej rzeczywistości, widziany oczami inteligentnego nastolatka.  Mówi w nich również o akceptowaniu siebie i podążaniu za marzeniami.  Niezwykle ciekawie opowiadała o swojej powieści „#me”- o dojrzewaniu, współuzależnieniu, miłości i samotności. Historia nastoletniej Sary   i jej mamy - alkoholiczki bardzo poruszyła uczestników spotkania. Joanna Fabicka nie boi się trudnych tematów, czego przykładem jest książka o wojnie i łódzkim getcie – „Rutka”. To również powieść o przyjaźni, samotności, dzieciństwie i wartościach, o których dorośli często zapominają. Autorka zdradziła, że trwają prace i rozmowy nad przeniesieniem historii „Rutki” na wielki ekran.

            Na zakończenie spotkania Joanna Fabicka podkreśliła, że warto mieć do siebie dystans i próbować akceptować niepowodzenia, które w przyszłości być może zaowocują sukcesami i spełnionymi marzeniami. Uczestnicy spotkania  otrzymali autografy i mogli zrobić zdjęcie i indywidualnie porozmawiać z autorką.

        • Zielona Szkoła w Schodnie
          • Zielona Szkoła w Schodnie

            W dniach 18 - 22.03.2019r. uczniowie klasy siódmej naszej szkoły przebywali na zajęciach edukacyjnych w Zielonej Szkole w Schodnie. Przez 5 dni uczestnicy turnusu mieli okazję zapoznania się z fauną i florą Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Bardzo bogata oferta zajęć obejmowała między innymi naukę czytania mapy oraz posługiwania się kompasem (busolą) w terenie, rozpoznawanie rodzajów drzew po charakterystycznych dla danego gatunku cechach (kora, pąki). Uczestnicy zdobywali wiadomości na temat wędrówek ptaków. Wzięli udział w zajęciach teoretyczno - badawczych - woda z jeziora, a woda z butelki. Wyposażeni zostali w umiejętność wyszukiwania ziół, poznawania ich właściwości oraz przeznaczenia. Uczniowie poznali też, czym charakteryzuje doskonała społeczność, jaką jest wilcza wataha. Uczestniczyli również w nocnej obserwacji "bezszelestnego" łowcy - sowy. Odbyli rowerową wycieczkę, podziwiając krajobraz Wdzyckiego Parku Krajobrazowego z wieży widokowej we Wdzydzach. Zwiedzili również hodowlę ryb w Grzybowym Młynie, a także mieli okazję poznać życie pradawnych Polaków w muzeum (skansenie) na wolnym powietrzu we Wdzydzach Kiszewskich.

        • Narodowy program rozwoju czytelnictwa
          • Narodowy program rozwoju czytelnictwa

                    W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki w kwocie 12 000 zł (wkład własny organu prowadzącego wyniósł 20% kwoty dofinansowania). Za kwotę 15 360,92 zł zakupiono do biblioteki 906 książek i 37 audiobooków (razem 943 pozycje), z czego 316 lektur (co stanowi 33,5% całej liczby). Celem programu jest m.in. uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych, zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów – także  w okresie ferii letnich i zimowych oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez  organizowanie różnorodnych wydarzeń czytelniczych.

                      Przed zakupem nauczyciel bibliotekarz zasięgał opinii nauczycieli polonistów, rady rodziców i uczniów na temat ich upodobań czytelniczych. Podczas wyboru książek uwzględniono nie tylko zainteresowania uczniów, ale również potrzeby uczniów z niepełnosprawnością.

                  Biblioteka zaplanowała na pierwsze i drugie półrocze roku szkolnego liczne działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród uczniów.

                  W dniu 18 marca 2019 roku podczas spotkania z rodzicami nauczyciel bibliotekarz przedstawił zgromadzonym podstawowe cele i formy realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przybliżył także zalety czytania dzieciom oraz korzyści, jakie z tego płyną. Jeśli dziecko nie będzie miało kontaktu z książką w pierwszych latach swego życia, to nie będzie miało potrzeby, aby zacząć czytać samodzielnie, dlatego jest bardzo ważne, aby najpierw rodzic, a później nauczyciel nauczył dziecko kochać książki i z przyjemnością po nie sięgać.

             

        • „Dobrze cię widzieć”
          • „Dobrze cię widzieć”

            „Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

            W ramach projektu:

            Wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali kamizelki odblaskowe. Na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.

             Ważne jednak by pamiętać, że działania podejmowane przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne nie zastąpią nigdy wsparcia, które dziecko otrzymuje w najbliższym otoczeniu.

            Rodzice, wychowawcy i opiekunowie w szkole powinni czuwać nad przygotowaniem najmłodszych do samodzielnego korzystania z dróg. Szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego ubioru. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. To one umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód.

            Jednakże samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Tu nieoceniona jest rola osób dorosłych, w tym opiekunów i nauczycieli, którzy nauczą najmłodszych prawidłowych zachowań poza domem. Troska o bezpieczeństwo dzieci na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości, jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym.

        • Dzień Otwarty
          • Dzień Otwarty

            Dnia 11 marca 2019 roku w naszym przedszkolu odbył się „Dzień Otwarty”. Gości serdecznie powitała  pani dyrektor Mariolę Strzelczyk. Rodzice mielii możliwość zapoznania się z ofertą, zasadami oraz zapisami najmłodszych dzieci do przedszkola na przyszły rok 2019/2020. Bardzo ważnym punktem było również poinformowanie rodziców o przyszłorocznym projekcie „Supermoc przedszkolaków”. Można było także obejrzeć prezentację medialną  przedszkola, którą przedstawiła pani lider zespołu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej Marzena Pomianowska. Na przyszłych przedszkolaków czekało wiele atrakcji. W każdej z czterech sal, jakimi dysponuje placówka przygotowano dla dzieci coś wyjątkowego m.in. zabawy plastyczno - techniczne, zabawy ze słowami języka angielskiego i zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.. Przyszli wychowankowie chętnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli: panią Justynę Woźniak, Małgorzatę Januszewską, Sylwię Kaliszewską i pana Wojciecha Hermaszewskiego. Podczas swobodnych zabaw mieli okazję poznać rówieśników, mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Rodzice mieli możliwość rozmowy między sobą oraz z nauczycielami pracującymi w różnych grupach. Był to dzień wesoły, kolorowy, pełen wrażeń i emocji dla przyszłych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że nasze przedszkole od września będzie zapełnione po brzegi.

        • Dzieci Seniorom - X Spotkanie Trzech Pokoleń
          • Dzieci Seniorom - X Spotkanie Trzech Pokoleń

                        Tłusty czwartek, który w tym roku przypadł 28 lutego, po raz kolejny zgromadził w murach Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim wszystkie pokolenia mieszkańców okolicznych wsi. Organizowana corocznie uroczystość "Dzieci Seniorom", której głównym założeniem jest integracja lokalnej społeczności, miała tym razem wyjątkowy charakter ze względu na jubileuszowe X wydanie. Święto to dedykowane jest najstarszym z przybyłych gości, jednak wiele pozytywnych emocji wzbudziła obecność wszystkich, którzy poświęcając swój cenny czas, postanowili przyłączyć się do wspólnej refleksji nad upływającym życiem.

                        W samo południe sala gimnastyczna zaczęła stopniowo wypełniać się radosnym gwarem zaproszonych na uroczystość gości: Seniorów i ich rodzin, podopiecznych zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Okrągłej Łące oraz Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Uroczystość uświetniły przybyłe na nią osobistości: Sekretarz Gminy Brygida Formela, Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Gutmański, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadlinkach Andrzej Rupieta, Dyrektor Przedszkola Publicznego w Sadlinkach Ewa Złotnik-Strzelecka,  Przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Kalkowska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Aleksandra Kulesz, radni Gminy Sadlinki oraz sołtysi pobliskich miejscowości.

                        Punktualnie o godzinie 12:30 Dyrektor Szkoły Mariola Strzelczyk, nie kryjąc radości z licznego przybycia zaproszonych gości, powitała zgromadzonych na sali mieszkańców Nebrowa Wielkiego i okolic oraz przedstawicieli instytucji pozaszkolnych. Następnie swoje słowa skierowała do najważniejszych w tym dniu osób - Seniorów, którym złożyła z serca płynące życzenia ciepła, miłości, wielu radosnych chwil spędzonych z najbliższymi i przede wszystkim zdrowia, które umożliwi kolejne, przyszłoroczne spotkanie.

                        Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała w imieniu Wójt Gminy Sadlinki Elżbiety Krajewskiej Sekretarz Gminy Brygida Formela, podkreślając znaczenie mądrości ludzi starszych, którzy są piewcami tradycji przekazującymi obyczaje regionu młodszym pokoleniom i którym należy się szacunek za miłość i codzienną troskę o najbliższych. Nie zabrakło także słów uznania skierowanych do organizatorów spotkania oraz podziękowań za dziesięcioletnie kultywowanie tradycji podejmowania Seniorów dzięki czemu tworzą i umacniają się więzi społeczne.

                        Chcąc umilić zaproszonym gościom pobyt w naszej szkole przedszkolacy i  uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny - skoczne tańce, przedstawienie teatralne oraz piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego „Wiolino”, a także wręczyli Seniorom własnoręcznie przygotowane upominki, co sprawiło obdarowanym mnóstwo radości.

            Uwieńczeniem uroczystości był koncert Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej    I Stopnia w Kwidzynie zagrany przez Zespoły Saksofonowy i Klarnetowy. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się dobrze wszystkim znane „Do Elizy”,  „Taniec z szablami”, a także melodie z filmów „Ojciec Chrzestny” i „Love Story”.  Muzyka klasyczna zagrana przez orkiestrę zachwyciła nie tylko przybyłych gości, ale także uczniów naszej szkoły, którzy z nieukrywanym zaciekawieniem przysłuchiwali się granym utworom. Wiele entuzjazmu wzbudziło humorystyczne prowadzenie oprawy muzycznej koncertu, czego dowodem były gromkie brawa, jakimi publiczność podziękowała orkiestrze za występ.

                        Zgodnie z tradycją tłustoczwartkowych spotkań  po zakończonej oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy  rozpoczęli wspólne biesiadowanie przy regionalnych pączkach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nebrowie Wielkim oraz domowych wypiekach mam naszych uczniów.

                        Uroczyste obchody święta „Dzieci Seniorom” na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych i lokalnych. Zamierzamy kontynuować tradycję wielopokoleniowych spotkań, by wspierając wychowawczą rolę rodziny wpajać uczniom szacunek należny osobom starszym oraz pokazać im, jak poprzez własną pracę i ofiarowane serce mogą podziękować starszym za codzienną opiekę i troskę.

            W przyszłym roku, tradycyjnie w tłusty czwartek, spotkamy się znowu, by przy wspólnym stole, na którym królować będą regionalne przysmaki, oddać się refleksji i wspomnieniom, których z każdym rokiem mamy coraz więcej.

                        Agnieszka Piotrowska

        • Bal karnawałowy klas I-III
          • Bal karnawałowy klas I-III

            Dnia 04.01.2019 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I – III. Sala gimnastyczna w zimowej scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: w zbieraniu serduszek, tańcu w parach z balonem czy na gazecie. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami. Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej były wybory na najpiękniejsze przebranie, którego dokonali rodzice uczniów z poszczególnych klas. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Kolejny bal karnawałowy już za rok. Wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy!  Marzena Pomianowska

             

          • Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

            W dniu 03.06.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Wycieczka była nagrodą dla 45 uczniów klas IV-VIII za najlepsze wyniki nauczania. Uczniowie odwiedzając wszystkie stanowiska w Centrum EXPERYMENTU wykonywali wiele doświadczeń, a tym samym odkrywali osiągniecia techniki i nauki. Wszystkim uczestnikom wycieczki towarzyszyła wielka radość z udanych doświadczeń i odkryć. Na zakończenie wycieczki jednogłośną decyzją, uczniowie odwiedzili MacDonald’s, gdzie posilili się wybranymi smakołykami.

            Mariola Strzelczyk